Sterowanie ilością ciepła do instalacji odbiorczych: Węzeł cieplny

Dodano: piątek, 16.02.2024


Optymalny komfort cieplny jest ważny, jednak jego osiągnięcie wymaga właściwego przygotowania całej instalacji i układu. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie węzła cieplnego. Czym właściwie jest węzeł cieplny i jakie warianty należy wyróżnić? Jak optymalnie wykonać i skonfigurować węzeł cieplny?

Kotłownia z piecem gazowym i węzłem cieplnym w instalacji grzewczej

Sprawdź węzły cieplne w hurtowni Onninen

Czym jest węzeł cieplny?

Węzeł cieplny jest miejscem, łączącym ze sobą instalacje lub urządzenia docelowe z siecią zewnętrzną. Cechą charakterystyczną węzła jest to, że w jego obrębie można dokonać zmiany parametrów lub zmiany rodzaju w obrębie nośnika ciepła, które dostarczane jest z przyłącza. Węzeł pomaga też w prosty sposób wykonać regulację ilości dostarczanego ciepła. Przykładem węzła cieplnego jest połączenie instalacji centralnego ogrzewania znajdującej się np. wewnątrz obiektu z układem zewnętrznym, jak np. sieć ciepłownicza.

Żeby osiągnąć optymalne działanie układu, należy wiedzieć, jakie funkcje ma pełnić. Głównym zadaniem jest dostarczenie ciepła z sieci do instalacji oraz jego odpowiednia transformacja. Ponadto układ ten pozwala również na przeprowadzanie precyzyjnych pomiarów zużycia energii, na podstawie których przygotowywane są rozliczenia płatności dla indywidualnych instalacji.

Odpowiednio skonfigurowany węzeł cieplny pozwala również zautomatyzować regulację temperatury i ciśnienia wewnątrz poszczególnych obwodów.

Rodzaje węzłów cieplnych

W praktyce węzły ciepła to bardzo szerokie zagadnienie dlatego też specjaliści dokonują dość szczegółowej klasyfikacji. Jednym z ważniejszych kryteriów jest sposób, w jaki połączona jest instalacja sieci ciepłowniczej zewnętrznej z tą, która znajduje się wewnątrz budynku. W tej opcji wymieniane są dwa warianty: węzły bezpośredniego działania i wymiennikowe. Różnica między nimi polega na tym, że w pierwszym rozwiązaniu, zarówno w sieci, jak i w instalacji, znajduje się ten sam czynnik, natomiast cechą charakterystyczną drugiego wariantu to, że wymiennik ciepła łączy ze sobą dwa osobne, niezależne obiegi.

Węzeł cieplny Danfoss DSA 1F-1 WALL ST z funkcją bezpieczeństwaDodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że w węzłach bezpośrednich wyodrębnia się układy, w których nie dochodzi do zmiany parametrów czynnika oraz takie, w których konieczne jest użycie hydroelewatora oraz pompy, aby możliwa była zmiana parametrów.

Kolejnym z podziałów jest uwzględnienie ilości ogrzewanych budynków. Jeśli obsługiwany jest jeden obiekt, wówczas mówi się o węźle indywidualnym, natomiast w innym przypadku są to węzły grupowe. Natomiast biorąc pod uwagę ilość instalacji, jakie zostały przyłączone do węzła, wyróżnia się modele jedno i wielofunkcyjne, najczęściej jest to węzeł dwufunkcyjny.

Uwzględniając rodzaj funkcji, jakie są spełniane, węzły cieplne dzieli się na węzły centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz ciepła technologicznego. W obrębie CWU wyróżnić można dodatkowo 1 i 2 stopniowe (oznaczają one ilość stref, w których przygotowywana jest ciepła woda użytkowa).

Dobór mocy węzła cieplnego w bloku

Węzły cieplne są doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym na skuteczne zarządzanie i sterowanie parametrami, aby osiągnąć optymalny komfort cieplny w obiekcie. Temat szczególnie istotny w blokach i innych budynkach wielorodzinnych, gdzie odpowiedni stopień ogrzewania należy zapewnić wszystkim mieszkańcom.

Mieszkaniowy węzeł cieplny Oventrop Basic, cwu 12l/min z cyrkulacją, termostatem, napędem i zaworami kulowymiŻeby wiedzieć, jak prawidłowo dobrać moc węzła cieplnego do potrzeb danego obiektu należy rozumieć, w jaki sposób, jest on skonstruowany oraz z jakich elementów się składa. Trzeba wiedzieć, że poszczególne rozwiązania mogą różnić się między sobą, jednak w tych najbardziej charakterystycznych układach wykorzystywane są: wymiennik ciepła, pompa obiegowa, zawory, filtry oraz licznik ciepła (ciepłomierze), będący podstawą rozliczeń dla poszczególnych lokali. W budynku wielorodzinnym potrzeby cieplne obiektu są inne niż w domu jednorodzinnym, co należy wziąć pod uwagę, wykonując projekt i realizując go.

Przed instalacją odpowiedniego wariantu należy dokładnie zastanowić się nad mocą węzła, która obliczana jest na podstawie wzoru. Czynniki, jakie są istotne dla uzyskania rzetelnego wyniku to ilość ciepła dostarczanego/odebranego, w określonym przedziale czasu.

Lepiej wybrać węzeł cieplny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Planując wykonanie węzła cieplnego, należy podjąć wiele decyzji, w tym czy lepiej sprawdzą się węzły cieplne 1 funkcyjne, czy węzły cieplne 2 funkcyjne. Każde z rozwiązań posiada określone wady i zalety, które najlepiej jest przeanalizować indywidualnie. Charakterystyczną cechą wariantu jednofunkcyjnego jest to, że znajduje się w nim tylko jeden wymiennik ciepła. W praktyce oznacza to, że układ pozwala np. podgrzać wodę wyłącznie w układzie grzewczym. Są proste w budowie, a ich gabaryty są wyjątkowo kompaktowe. Z tego względu są to rozwiązania tańsze niż inne modele.

Mimo wyższej ceny dużą popularnością cieszy się węzeł cieplny dwufunkcyjny. Wybierając ten wariant, liczą się przede wszystkim atuty takiego rozwiązania. Tworzące system urządzenia umożliwiają nie tylko ogrzanie wody w układzie grzewczym, dużą zaletą jest także zapewnienie dostępu do ciepłej wody użytkowej. Efekt ten można osiągnąć, ponieważ są tu wykorzystane dwa, odrębnie działające wymienniki ciepła. Posiadacze węzłów dwufunkcyjnych mogą korzystać z tego wariantu o każdej porze roku - zimą zabezpieczone są zarówno potrzeby ogrzewania mieszkania, jak i dostępu do ciepłej wody, natomiast w okresie letnim - to świetny sposób na to, aby zyskać stały dostęp do wody.

Węzły cieplne w hurtowni Onninen

W hurtowni hydraulicznej Onninen dostępne są różnego rodzaju urządzenia, które pozwalają na kompleksowe wykonanie całego węzła cieplnego, a także doskonałej jakości pompy ciepła, dzięki którym do produkcji ciepła wykorzystywane są sprawdzone, solidne i wytrzymałe modele. W ten sposób temperatura jest optymalna, ogrzewanie wydajne, a żaden z mieszkańców nie zazna chłodu.

W ofercie znajdują się m.in. gotowe układy, jak np. węzeł cieplny Danfoss, będący technicznie zaawansowanym rozwiązaniem, pozwalającym na wysoką i skuteczną integrację poszczególnych elementów systemu. Propozycja jest kompleksowym rozwiązaniem, które jest łatwe w instalacji i konserwacji.

Ciepło w mieszkaniu, ale też i ciepłą wodę użytkową uzyskać można dzięki modelom dwufunkcyjnym. Mimo że są one droższe, to ich zastosowanie niesie ze sobą wiele zalet. Przykładem jest m.in. węzeł cieplny Oventrop CWU WBASIC12-C. W ofercie dostępne są również inne modele, w tym m.in. o przepływie 15 l/min oraz 17 l/min.

Sprawdź węzły cieplne w hurtowni Onninen