Jak efektywnie sterować ogrzewaniem podłogowym?

Dodano: czwartek, 1.12.2022


Nie ma wykonawstwa bez kierownictwa – to stwierdzenie dotyczy wielu dziedzin życia, a nawet tzw. natury nieożywionej. Dlatego zapraszamy do lektury poradnika dotyczącego układów sterowania coraz popularniejszym (nie tylko w domach jednorodzinnych) ogrzewaniem podłogowym.

Elektroniczny termostat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie płaszczyznowe, popularnie zwane ogrzewaniem podłogowym lub po prostu „podłogówką”, to system grzewczy, w którym grzejnikiem w pomieszczeniu jest nie urządzenie zawieszone punktowo na ścianie, lecz podłoga (z reguły na całej powierzchni). Dzieje się tak dzięki rurom z czynnikiem grzewczym ułożonym pod posadzką. Rozwiązanie takie ma szereg zalet: ogrzewa pomieszczenie bardzo równomiernie (dzięki znacznej powierzchni), od dołu do góry (zminimalizowane zostaje zjawisko kumulacji ciepła pod sufitem przy jednoczesnej zimnej posadzce) i zapewnia wrażenie wysokiego komfortu cieplnego dzięki przekazywaniu ciepła podczas stąpania. Badania dowiodły, że zimno odczuwa się najbardziej przez stopy, dłonie i twarz, więc kiedy udaje się ogrzać te części ciała, naturalnie czujemy, że jest nam ciepło. Pod tym kątem ogrzewanie pokoju czy łazienki przez podłogę jak najbardziej ma sens. Do tego dochodzą kwestie natury estetycznej (elementów instalacji nie widać) i praktycznej (powietrze ma wyższą wilgotność niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym, a w powietrzu unosi się mniej kurzu).

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym - centralnie czy w obrębie jednego pomieszczenia?

Zamontowany na ścianie salonu termostat ogrzewania podłogowegoAby jednak podłoga mogła emanować przyjemnym ciepełkiem, nie wystarczy orurowanie pod nią zamontowane, choćby nie wiadomo jak dobrą pracę wykonał instalator. Konieczna jest automatyka zarządzająca pracą całego układu, tak jak w przypadku konwencjonalnych grzejników, regulowanych za pomocą prostego termostatu w formie pokrętła. Termostat do „podłogówki” także może działać na zasadzie pokrętła, tyle że pomiędzy nim a elementami grzejnymi jest jeszcze siłownik termiczny, regulujący podgrzanie lub schłodzenie wody w obiegu i dopasowanie jej temperatury do potrzeb domowników. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewanie płaszczyznowe, mimo wymienionych już zalet, odznacza się relatywnie wysoką bezwładnością termiczną, oznaczającą opóźnienie między wydaniem polecenia poprzez termostat pokojowy a jego wykonaniem przez rury pod panelami lub terakotą.

Wyższą formą wtajemniczenia jest regulacja temperatury z podziałem na poszczególne pomieszczenia. W takim wypadku montuje się osobne termostaty pokojowe, połączone z regulatorem nadrzędnym, którego każde wyjście służy do sterowania siłownikiem termicznym odpowiedzialnym za jedno pomieszczenie, np. salon bądź łazienkę. Takie rozwiązanie jest bardziej skomplikowane technicznie, a więc i droższe w wykonaniu, ale długofalowo przynosi oszczędności, ponieważ pozwala uniknąć nagrzewania nieużywanych pomieszczeń. Zapobiega również „hegemonii termicznej”, czyli narzucaniu wszystkim pomieszczeniom temperatury ustawionej na centralnym termostacie przez domownika, który w danym momencie ma do niego dostęp. Trzeba zważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Sprawdź ofertę termostatów w hurtowni Onninen

Jaki czujnik temperatury wybrać?

Nieodzownymi elementami układu regulacji temperatury są czujniki. Są one „nosami” całego systemu, dzięki którym automatyka sterująca wie, czy dla osiągnięcia zadanej przez użytkownika temperatury wodę w układzie trzeba podgrzać czy właśnie schłodzić. Czujniki mogą być połączone z listwą sterującą przewodowo lub bezprzewodowo, ale mamy wrażenie, że wykazywanie przewagi jednych nad drugimi przypominałoby dowodzenie wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, dlatego dyplomatycznie nie zajmujemy stanowiska. Na zasadzie stwierdzenia faktu powiemy tylko, że urządzenia bezprzewodowe wymagają zasilania bateryjnego. Ważne jest natomiast, by czujników była para – stanowią one dla siebie wzajemnie punkty odniesienia, a żaden w pojedynkę nic nie zdziała. Oto entropia na żywym przykładzie.

Czujniki temperatury podłogi

Układ sterowania systemem ogrzewania podłogowegoCzujnik umieszczony w podłodze, w „porozumieniu” z czujnikiem powietrza i regulatorem ściennym, decyduje o zwiększeniu lub zmniejszeniu temperatury wody grzewczej w układzie. Mówiąc obrazowo, każe „dorzucić do pieca” lub wręcz przeciwnie – daje palaczowi chwilę wytchnienia. Zapobiega również przegrzaniu elementów układu i dba, by temperatura w strefach obrzeżnych pozostawała wyższa niż na środku pomieszczenia. Utrzymuje także temperaturę powierzchni podłogi na zadanym przez użytkownika poziomie, jeżeli system ma taką funkcję. Ma to szczególne znaczenie np. w łazience, gdzie częściej niż w innych pomieszczeniach chodzi się boso.

Czujniki temperatury powietrza

O ile czujnik temperatury podłogi jest wykonawcą, o tyle czujnik temperatury powietrza to kierownik – to on określa, czy powietrze w pomieszczeniu jest już nagrzane do poziomu, jakiego zażyczył sobie użytkownik, i wydaje odpowiednie polecenie swojemu „przyziemnemu” koledze. Czujnik temperatury powietrza jest również ważny o tyle, że to na podstawie jego odczytów podawany jest wynik na wyświetlaczu termostatu lub na pokojowym termometrze, sugerując użytkownikowi zwiększenie lub zmniejszenie temperatury (wskazanie czasem znaczy więcej niż subiektywne odczucie ciepła).

Rodzaje regulatorów i przegląd produktów

  • Elektroniczny dobowy pokojowy regulator temperatury - elektroniczny pokojowy regulator temperatury 230 V - dobowy; system PWM; funkcja ochrony zaworów VP; funkcja obniżania temperatury NSB; łatwy w instalacji; dedykowany do systemów ogrzewania podłogowego podłączenie do listwy sterującej KL06;
  • Listwa centralna ogrzewania podłogowego - prosty montaż w technologii PLUG-IN; możliwość podłączenia max. sześciu termostatów i do 24 siłowników; jasne i jednoznaczne oznakowanie zacisków; zintegrowany system LED informujący o stanie pracy; oznakowanie powierzchni w celu łatwej identyfikacji;
  • Siłownik termoelektryczny - siłownik termoelektryczny jest przeznaczony do sterowania instalacją grzewczą; może być używany z wkładkami zaworowymi w rozdzielaczu dla ogrzewania podłogowego lub z zaworami strefowymi; umożliwia otwarcie lub zamknięcie przepływu czynnika grzewczego w pętli, zapewniając kontrolę nad temperaturą; współpracuje bezpośrednio z regulatorem lub pośrednio za pomocą listwy sterującej; 5 lat gwarancji; funkcja „First Open” – ułatwia pierwszą instalację; mały pobór mocy; szybki czas otwarcia; niewielkie gabaryty; nowoczesny design, duża wytrzymałość;
  • Siłownik elektroniczny do ogrzewania podłogowego - termostatyczny zawór regulacyjny - głowica/siłownik 230 V, bezprądowo zamknięty, współpracuje z listwą automatyki 230 V, sterowany przez termostat pokojowy 230 V; waga: 0,15 kg; inteligentne sterowanie ogrzewaniem podłogowym w każdym pomieszczeniu; program czasowy dla 3 stref (centralna, A i B); jeden termostat nadrzędny do jednej listwy automatyki z modułem rozszerzającym, do 12 termostatów podrzędnych, do 24 siłowników na każdą listwę; możliwość sterowania ogrzewaniem lub chłodzeniem; moduł ogrzewania i chłodzenia - możliwość współpracy z pompą ciepła i rekuperatorem; komunikacja w promieniu 50 m w typowym budynku;
  • Siłownik bezprądowo zamknięty - siłownik elektryczny NC, bezprądowo zamknięty.

Sprawdź ofertę siłowników w hurtowni Onninen

Podłogówka
Zawór do podłogówki
Centralne ogrzewanie