Sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Jak ustawić podłogówkę żeby była ekonomiczna?

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Ogrzewanie podłogowe cechuje się wysoką wydajnością, co przekłada się na stosowanie niższej temperatury medium grzewczego, aniżeli dzieje się w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła. Daje to oczywiście duże możliwości oszczędzania, jednak warto pamiętać, że niższa temperatura grzewcza ma także chronić elementy konstrukcyjne wykorzystane do budowy posadzki. Jak zwiększyć wydajność ogrzewania podłogowego? Jaki system do sterowania ogrzewaniem podłogowym wybrać? Jaki sterownik do ogrzewania podłogowego będzie odpowiedni?

Ogrzewanie podłogowe w domu w stanie surowym

Sprawdź sterowniki do ogrzewania podłogowego w hurtowni Onninen

Co musisz wiedzieć o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym?

Sterownik do ogrzewania podłogowego nVent Raychem R-SENZ WIFI z dotykowym ekranem i WIFISterowanie ogrzewaniem podłogowym jest podstawowym elementem kontroli, który pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów ogrzewania zapewniających efektywność i wygodę. Sterownik do ogrzewania podłogowego montowany z urządzeniami grzewczymi zarządza ich funkcjami, przyczyniając się wydatnie do zmniejszenia kosztów ogrzewania przy jednoczesnym podniesieniu jego wydajności. Warto jednak przypomnieć kilka podstawowych zasad, których znajomość podniesie efektywność ogrzewania oraz sprawi, że posługiwanie się sterownikiem do ogrzewania podłogowego stanie się jeszcze prostsze i wygodniejsze.

Dobrze jest rozważyć instalację systemu ogrzewania podłogowego z podziałem na strefy. Pozwoli to na indywidualne sterowanie temperaturą w różnych pomieszczeniach, co zwiększy oszczędność energii i zapewni komfort użytkowników.

Wykorzystanie zaawansowanego systemu sterowania pozwoli na precyzyjne kontrolowanie temperatury, dostosowane do potrzeb domowników. Nowoczesne termostaty i sterowniki dysponują szeregiem przydatnych funkcji, mogą dostosowywać temperaturę w zależności od godziny, dnia tygodnia lub preferencji konkretnego użytkownika. Wszystkie tego typu działania mają na celu między innymi efektywne wykorzystanie energii. Termostat powinien być usytuowany w miejscu oddalonym od źródeł ciepła, takich jak piecyki, kominki czy grzejniki. Jest to niezwykle istotne dla dokładności pomiaru temperatury w pomieszczeniu.

Jaka powinna być temperatura w piecu z ogrzewaniem podłogowym? 

Termostat Devi DEVIreg Touch - kolor czarnyOgrzewanie podłogowe jest zwykle bardziej efektywne aniżeli tradycyjne rozwiązania CO. Ciepło rozprowadza się równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia, co pozwala na osiągnięcie komfortu termicznego nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach na zewnątrz budynku.

Temperatura wody krążącej w instalacji ogrzewania podłogowego powinna wynosić od 35 do 55°C. Jest to uwarunkowane nie tylko potrzebami mieszkańców, lecz także właściwościami materiałów, z których wykonana jest podłoga. Zbyt intensywne ogrzanie piecem grzewczym mogłoby doprowadzić do odkształceń, a nawet stopienia się części posadzki.

TOP 3 sterowniki do ogrzewania podłogowego 

Wybór oraz zakup sterownika do ogrzewania podłogowego jest inwestycją na lata. Od tego w dużym stopniu zależy wysokość kosztów eksploatacyjnych budynku bądź mieszkania, a już z pewnością komfort lokatorów.

Przedstawiamy trzy urządzenia zapewniające wydajność, oszczędność, a także korzystny stosunek jakości do ceny.

  1. Sterownik ogrzewania podłogowego Nvent Raychem R-GREEN-LEAF-EUSterownik do ogrzewania podłogowego NVENT-RAYCHEM R-SENZ WI-FIpozwala na dostosowanie temperatury ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz budynku (czujnik zewnętrzny). Szybką reakcję sterownika na zmiany temperatury zapewnia czujnik rezystancyjny. Sterowanie odbywa drogą manualną lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji połączonej z siecią internetową.
  2. Termostat DEVI DEVIreg Touch cechuje wysoka precyzja pomiaru temperatury. Obsługę ułatwia czytelny wyświetlacz LCD, wskazujący aktualną temperaturę w pomieszczeniu oraz tryb pracy urządzenia. Maksymalne dopuszczalne napięcie na stykach (połączenie dwuprzewodowe) wynosi 240 V. Atrakcyjny design predysponuje termostat do komfortowych wnętrz zarówno prywatnych, jak i służbowych.
  3. Sterownik ogrzewania podłogowego NVENT-RAYCHEM R-GREEN-LEAF-EU wyposażony jest w czujnik zewnętrzny, dzięki czemu temperatura wewnątrz budynku dostosowana jest do aury panującej na zewnątrz. Oszczędność energii oraz komfort cieplny mieszkańców zapewnia dokładny pomiar temperatury, możliwy za pośrednictwem czujnika rezystancyjnego. Szeroki zakres pomiarów temperatur wynoszący od 5 do 40°C sprawia, że sterownik może być wykorzystywany w sezonie grzewczym, jak i letnim, regulując temperaturę chłodniczą.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym powinno uwzględniać parametry i rodzaj już zainstalowanego systemu ogrzewania podłogowego. W razie wystąpienia wątpliwości decyzję o zakupie warto skonsultować ze sprzedawcą bądź specjalistą ds. HVAC, aby uzyskać odpowiednie rady i wsparcie techniczne.

Sprawdź sterowniki do ogrzewania podłogowego w hurtowni Onninen

Podłogówka
Rura do ogrzewania podłogowego
Zawór do podłogówki
Centralne ogrzewanie