Sterowanie temperaturą w budynku ogrzewanym pompą ciepła

Dodano: środa, 20.07.2022


Sterowanie strefowe, czyli ustawienie osobnej temperatury w każdym pomieszczeniu, pomaga zaoszczędzić energię, pieniądze oraz poprawia komfort życia. Jednak czy można sterować strefowo w domu ogrzewanym przy pomocy pompy ciepła? Wiele się słyszy opinii, że może to powodować awarię urządzenia grzewczego. Dziś wyjaśniamy, co robić, aby takie sterowanie było bezpieczne dla pompy ciepła.

Sterowanie pompą ciepła

Sterowanie strefowe i pompa ciepła – dlaczego bywa trudne?

Mówiąc w skrócie i dużym uproszczeniu, każda pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Polega to na tym, że urządzenie wymusza przepływ ciepła z gruntu, wody lub powietrza do pomieszczeń w budynku oraz do instalacji CWU (ciepła woda użytkowa). Pompy ciepła z powodzeniem zasilą ogrzewanie grzejnikowe, podłogówkę, klimakonwektory.

Sprawdź sterowniki ENGO Controls w ofercie Onninen

Sterowanie strefowe polega na zainstalowaniu regulatorów w każdym pomieszczeniu. Jest to oszczędne i komfortowe. Pozwala na dopasowanie temperatury do roli pomieszczeń i potrzeb domowników. Tyle że pompa ciepła ma długi rozruch. Potrzebuje czasu, żeby nagrzać pobrane ze środowiska powietrze czy wody gruntowe.

Sterowanie ogrzewaniem z pompy ciepła

I tu może się pojawić zgrzyt techniczny. Jeśli na przykład chcemy ogrzać podłogowo niewielkie pomieszczenie (np. łazienkę, pralnię, garderobę, mały pokój dziecięcy), w stosunkowo krótkim czasie wymuszamy włączenie i wyłączenie pompy ciepła. I tego momentu najbardziej się obawiają użytkownicy pomp ciepła, ponieważ takie praktyki, regularnie powtarzane, mogą spowodować jej uszkodzenie. Właśnie dlatego powstało powszechne przekonanie, że sterowanie pompą ciepła jest niebezpieczne dla urządzenia i należy go unikać. Jednak strefowe sterowanie temperaturą niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Rezygnowanie z niego nie wpłynie dobrze ani na nasz portfel, ani na dobre samopoczucie, ponieważ temperatura w naszych wnętrzach będzie przypadkowa.

Zalety sterowania strefowego:

  • indywidualna regulacja temperatury w pokojach
  • temperatura dopasowana do ich funkcji
  • ograniczenie zużycia energii
  • brak przesterowań
  • oszczędność paliwa grzewczego i pieniędzy
  • ochrona środowiska naturalnego

Co zrobić, żeby nie musieć rezygnować ze sterowania strefowego w domu ogrzewanym pompą ciepła?

Dom z pompą ciepłaKluczem do sukcesu jest to, żeby nie sterować bezpośrednio pompą ciepła, lecz jedynie rozdziałem wody z bufora (zasobnika buforowego), który gromadzi wyprodukowane przez nią ciepło. W ten sposób sterowniki nie ingerują w mechanizm działania samej pompy, a zatem nie ma mowy o jakichkolwiek uszkodzeniach. Rozwiązanie takie pozwala korzystać ze wszystkich zalet sterowania strefowego bez ryzyka uszkodzenia źródła ciepła.

Oczywiście ogrzewanie domu pompą ciepła, mimo oczywistych zalet ekologicznych, może budzić wątpliwości z powodu cen energii elektrycznej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach i w obliczu bardzo niekorzystnych prognoz na przyszłość. Jest coraz drożej, a nadal większość pomp ciepła działa na prąd. Pamiętajmy jednak, że obecnie właściwie nie ma tanich rozwiązań w temacie instalacji grzewczej. Natomiast pompy ciepła wykorzystują surowce odnawialne, czyli darmowe i niewyczerpywalne w przyrodzie. Ta perspektywa pozwala przychylniej spojrzeć na ponoszone koszty.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła i sterowanie strefowe – bilans zysków

Sterowanie strefowe jest potrzebne bez względu na to, na jakie urządzenie grzewcze padnie nasz wybór, ponieważ decydując się na nie dbamy przede wszystkim o swoje finanse i komfort cieplny. Z kolei pompa ciepła to ekologiczna propozycja grzewcza, która jest: praktycznie bezobsługowa (a więc wygodna), bezpieczna (nie stwarza zagrożenia wybuchowego), łatwa w montażu i, co także istotne, długowieczna (może nam posłużyć nawet 30 lat). W porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi jest również przyjazna cenowo w eksploatacji. Dlatego to naprawdę dobry wybór.

Dom z pompą ciepłaJednak, żeby sterowanie strefowe było bezpieczna dla pompy ciepła – powtórzmy – instalacja grzewcza musi zostać wyposażona w zbiornik buforowy. Dzięki temu system sterujący będzie zarządzał zgromadzonym w nim ciepłem, rozdzielając je na pętle grzewcze. Takie sterowanie odbywa się na poziomie bufora, a nie samej pompy ciepła. I to zapewnia instalacji pełne bezpieczeństwo. W takim przypadku zarządzanie temperaturą staje się równie wydajne, jak przy ogrzewaniu gazowym lub elektrycznym.

  1. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sterowników do ogrzewania marki ENGO Controls.

Sprawdź sterowniki ENGO Controls w ofercie Onninen