Sterownik rekuperatora w smartfonie

Dodano: poniedziałek, 12.09.2022


Telefon, który kiedyś służył tylko do rozmawiania, jest dziś wszechstronnym urządzeniem, ułatwiającym życie w wielu aspektach. Nic dziwnego zatem, że może stać się także idealnym sterownikiem układu przewietrzania domu. Firma Vasco przyjęła sterowanie smartfonem jako podstawowe rozwiązanie - całość sterowania i ustawień rekuperatora Vasco oparta jest na aplikacji i dlatego każda centrala ma niezbędne wyposażenie, żeby użytkownik mógł sterować wentylacją z każdego miejsca, w którym się znajdzie ze swoim smartfonem.

Sterowanie rekuperatorem Vasco za pomocą smartfona

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa zdalne sterowanie pracą rekuperatora za pomocą smartfona,
 • jakie możliwości daje obsługa za pośrednictwem aplikacji,
 • jakie opcje przewidziano dla tradycjonalistów.

Świat się zmienia, a sterowniki rekuperatorów z nim

Standardem sterowania wentylacją mechaniczną jest sterownik ścienny i przełączanie biegów (zazwyczaj trzech). Jednak odkąd rekuperacja upowszechnia się w domach jednorodzinnych, pojawiło się wiele opcji, które dają dodatkowe możliwości dostosowania intensywności wymiany powierza. Przykładami są: automatyczne zarządzanie bypassem w funkcji chłodzenia latem i w funkcji dogrzewania w słoneczne dni wiosną lub jesienią, funkcja kominka znosząca równowagę na korzyść nawiewu lub tryb nieobecność, czyli zminimalizowanie pracy wentylatorów.

Wszystkie te funkcje użytkownik wykorzysta, jeżeli nie będzie to dla niego zbyt trudne, czyli na przykład nie będzie musiał za każdym razem udawać się do kotłowni i tam przypominać sobie, jak działa sterownik rekuperatora. Często standardowe rozwiązanie sterownika ściennego w pomieszczeniu technicznym okazje się rozwiązaniem uciążliwym.

Firma Vasco, producent kompletnych systemów rekuperacji dla domów jednorodzinnych, działająca w tym sektorze od 2011 roku, po rozmowach z instalatorami i użytkownikami rekuperatorów zdecydowała, że jej standardem będzie aplikacja na smartfon. Tym samym firma zrezygnowała z rozwijania sterowników naściennych, które mają osobny system operacyjny i wymagają instrukcji obsługi, a do tego nie można ich zabrać ze sobą i skorygować działania systemu wentylacji będąc na przykład w pracy.

Sprawdź produkty marki Vasco w hurtowni Onninen

Jak działa system sterowania rekuperatorem Vasco?

Rekuperatory Vasco z serii DX w wersji pionowej i poziomejKoniecznym elementem umożliwiającym sterowanie przez smartfon jest bramka Vasco Wi-Fi. Jest to moduł komunikacyjny, podłączany do domowej sieci, najczęściej bezpośrednio do routera dostawcy internetu. Bramka Vasco Wi-Fi radiowo łączy się z rekuperatorem i przez router komunikuje go z serwerem Vasco, skąd zwrotnie aplikacja pobiera dane na smartfon użytkownika.

Użytkownik instaluje aplikację Vasco Climate Control na swoim smartfonie. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna dla urządzeń z systemami operacyjnymi Android i iOS. Pierwszą czynnością po otwarciu aplikacji jest utworzenie konta w systemie Vasco, a następnie wszystkie operacje związane z połączeniem komponentów drogą radiową wykonywane są wg wskazówek z aplikacji.

Użytkownik ma w aplikacji programator tygodniowy, w którym może tworzyć własne programy wykorzystując wszystkie opcje pracy rekuperatora i zapisywać własne nazwy. Programator oferuje 5 poziomów wentylacji i tryb automatyczny oparty na czujnikach. Inne funkcje aplikacji Vasco Climate Control do sterowania pracą rekuperatorów Vasco obejmują:

 • podgląd aktualnej wydajności wentylacji dla domu w m3/h, temperatur nawiewu i wywiewu z pomieszczeń, a także temperatury powietrza z czerpni i na wyrzutni;
 • sygnalizację załączenia grzałki przeciwzamrożeniowej, otwarcia bypassu i aktywności trybu odszraniania;
 • modyfikację bieżącej intensywności pracy rekuperatora na stałe lub do najbliższej zmiany w programie;
 • uruchomienie funkcji czasowych: kominek/okap kuchenny, goście, nieobecność;
 • dostęp do ustawień, gdzie użytkownik może zmieniać w bezpiecznym zakresie parametry pracy rekuperatora: wydajności na wszystkich biegach, a także ustawienia bypassu, grzałki elektrycznej przeciwzamrożeniowej oraz interwały dla alarmu filtrów.

Możliwość pełnej automatyzacji pracy wentylacji

Anemostaty systemu rekuperacji Vasco na suficie nowoczesnej kuchni w domuW harmonogramie tygodniowym dla dowolnego okresu można ustawić tryb A – automatyczny. W tym trybie rekuperator będzie sterowany bezpośrednio przez czujnik poziomu COw salonie. Natomiast w chwili, gdy w łazience, w której umieszczono czujnik wilgotności, zostaje zarejestrowany jej wzrost (na przykład podczas korzystania z prysznica), czujnik podniesie poziom wymiany powietrza na określony czas.

Obydwa czujniki – dwutlenku węgla i wilgotności – trzeba dokupić osobno i zainstalować. Można to jednak zrobić także w gotowym domu, ponieważ urządzenia te nie wymagają okablowania sterującego – komunikują się z rekuperatorem radiowo. Czujnik wilgotności dzięki bateriom jest bezprzewodowy, czujnik CO2 wymaga podłączenia zasilania 230 V.

Sprawdź produkty marki Vasco w hurtowni Onninen

Zarządzanie rekuperacją automatycznie, w oparciu o bieżące pomiary czujników, ma dwie wielkie zalety:

 • zapewnienie stałego komfortu dla domowników, bez żadnego zaangażowania z ich strony. W szczególności wykorzystanie czujnika dwutlenku węgla daje elastyczny, idealnie dostosowany do realnych potrzeb system regulowania wentylacji. Czujnik CO2 stale mierzy jego poziom i zmienia wydajność rekuperatora tak, aby utrzymać ustalony skład powietrza na poziomie ocenianym jako komfortowy. Ponieważ źródłem CO2 w domu są oddychający ludzie (100 razy wyższa zawartość w wydechu człowieka niż w świeżym powietrzu), czujnik zareaguje na obecność i aktywność domowników, zanim ktokolwiek poczuje, że robi się duszno. Z kolei czujnik wilgotności w łazience reaguje, gdy tylko wyczuje wzrost wilgotności powietrza. W ten sposób wentylacja wie sama, kiedy ma zwiększyć swoją intensywność.
 • ekonomiczność takiego sposobu zarządzania wentylacją. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w okresach, gdy nikogo nie ma w domu, rekuperator automatycznie przełącza się na najniższy bieg, co wpływa na zmniejszenie zużycia prądu i minimalizuje wychładzanie domu (rekuperator odzyskuje większość energii cieplnej z wyrzucanego powietrza, ale nie całą). Jednocześnie, gdy mieszkańcy przebywają w domu, intensywność wentylacji jest również ograniczana do poziomu, na którym gwarantowany jest odpowiednio komfortowy poziom stężenia CO2 w powietrzu. Dzięki temu rekuperatory sterowane czujnikami osiągają najwyższą klasę energetyczną A+.

Zdalny dostęp serwisowy, czyli XXI wiek w branży wentylacyjnej

Anemostaty systemu rekuperacji Vasco na suficie gabinetu w domuPodłączenie wszystkich aktywnych rekuperatorów Vasco do centralnego systemu, do którego dostęp ma serwis firmy, daje możliwość wglądu w ich bieżącą aktywność, a także w historię. W tym miejscu należy podkreślić, że firma Vasco w pełni respektuje prywatność klientów i nie zbiera danych osobowych użytkowników urządzeń. Jedynym identyfikatorem znanym Vasco jest adres e-mail, nie ma jednak danych o osobie ani o miejscowości. Kiedy jednak dział serwisu pozyska te dane od klienta składającego reklamację, to po powiązaniu z obrazem pracy rekuperatora przygotowuje diagnozę dla serwisanta, który jadąc na miejsce jest od razu odpowiednio przygotowany do rozwiązania stwierdzonego problemu.

Warto też wspomnieć, że klientom-tradycjonalistom, nie zaprzyjaźnionym ze smartfonami, Vasco daje pełną możliwość użytkowania rekuperatora, gdyż jest on zawsze dostarczany razem z manualnym, bezprzewodowym przełącznikiem biegów, z możliwością załączania przewietrzania na 30 minut. Jest to podstawowy przełącznik dla najbardziej opornych na nowości, ale w pełni wystarczający, żeby cieszyć się komfortową i oszczędzającą energię rekuperacją w domu jednorodzinnym.

Wszystkie rekuperatory Vasco z możliwością sterowania aplikacją na smartfony z systemami Android i iOS są dostępne w hurtowni Oninnen. Oprócz rekuperatorów, Onninen oferuje cały system kanałów Vasco oraz urządzenia dodatkowe, które łącznie składają się na kompletny system rekuperacji Vasco Silent Ventilation do domu jednorodzinnego. Onninen we współpracy z Vasco oferuje także usługi dodatkowe dla instalatorów:

 1. Bezpłatne przygotowanie oferty kompletnej rekuperacji na podstawie projektu domu,
 2. Po akceptacji oferty przez klienta, przygotowanie branżowego projektu wykonawczego z niezbędnymi obliczeniami, który umożliwi instalatorowi niezawodne wykonanie systemu dla klienta oraz jego regulację i bezpieczne uruchomienie.

To się nazywa kompleksowe podejście!

Sprawdź produkty marki Vasco w hurtowni Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Rekuperator Zehnder