Sterylizacja światłem UV

Dodano: piątek, 4.09.2020


Bakteriobójcze naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym (ang. Ultraviolet germicidal irradiation (UVGI)) to metoda dezynfekcji, która używa dalekiego ultrafioletu (długość fali 100-280 nm), czyli UV-C, do zabicia lub unieszkodliwienia mikroorganizmówm poprzez zniszczenie kwasu nukleinowego i przerwania łańcucha DNA.

Sterylizacja światłem UV

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UV-A

W przyrodzie rozróżniamy trzy rodzaje promieniowania UV. Pierwsze jest UV-A, które stanowi zdecydowaną większość promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. Jest w stanie wnikać głęboko w skórę i uważa się, że jest głównym odpowiedzialnym za starzenie się skóry, od zmarszczek po plamy starcze.

Promieniowanie UV-B

Kolejne, UV-B, może uszkodzić DNA w naszej skórze, prowadząc do oparzeń słonecznych i ostatecznie raka skóry. Oba są dość dobrze znane i mogą zostać zablokowane przez większość dobrych kremów do opalania.

Promieniowanie UV-C

Trzeci typ, UV-C, to stosunkowo mało znana część widma, która składa się z krótszej, bardziej energetycznej długości fali światła. UV-C jest szczególnie dobre w niszczeniu materiału genetycznego – zarówno u ludzi, jak i cząstek wirusowych. Na szczęście większość z nas nie ma z nim kontaktu, ponieważ jest pochłaniany przez ozon w atmosferze na długo przed dotarciem do naszej skóry.

Gdy naukowcy odkryli w 1878 roku, że UVC świetnie nadaje się do zabijania mikroorganizmów, sztucznie wytwarzane UV-C stało się podstawową metodą sterylizacji – stosowaną codziennie w szpitalach, samolotach, biurach i fabrykach. Co ważne, znalazło ono również zastosowanie w procesie dezynfekcji wody, w przypadku pasożytów odpornych na chemiczne środki dezynfekujące, takie jak np. chlor. Chociaż nie znamy dokładnych badań dotyczących wpływu UV-C na SARS-CoV-2, to wcześniejsze doświadczenia pokazały, że można go stosować przeciwko innym koronawirusom, takim jak Sars. Promieniowanie niszczy strukturę ich materiału genetycznego i uniemożliwia cząsteczkom wirusowym tworzenie większej liczby kopii.

UV-C możne być również użyte do dezynfekcji środków ochrony indywidualnej stosowanych w walce z COVID-19, jednak badania pokazały, że wirus wykazuje wyraźnie większą odporność na dezynfekcję spośród setek przebadanych wirusów. Wymagana ilość ultrafioletu do dezynfekcji była bardzo zróżnicowana, w zależności od czynników, takich jak kształt i rodzaj materiału, na którym znajdował się wirus. Niemniej jednak światło UV-C znajduje się teraz na pierwszej linii frontu w walce z Covid-19. W Chinach co noc niebieskie światło oświetla całe autobusy, zaś przysadziste roboty emitujące promieniowanie UV-C codziennie czyszczą podłogi w szpitalach. Banki używają nawet światła do dezynfekcji swoich pieniędzy.

Dezynfekcja pomieszczeń z lampą UV-C

Lampy UV-C stanowić mogą wygodną formę dezynfekcji pomieszczeń firmowych czy lokali usługowych. Onninen ma w swojej ofercie źródła promieniowania oraz przeznaczone do dezynfekcji oprawy czołowych producentów, takich jak PXF, LUG czy LenaW razie pytań oraz potrzeby pomocy w doborze produktów zachęcamy do kontaktu z naszym działem wsparcia technicznego.

inż. Jan Wiśniewski
Doradca techniczno-handlowy Projektant DDT Onninen

 

Mechanizm działania światła UV

Światło UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż światło widzialne, ale dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie. Długości fal od około 200 nm do 300 nm są silnie absorbowane przez kwasy nukleinowe. Zaabsorbowana energia może powodować uszkodzenia w DNA. Takie uszkodzenia zapobiegają replikacji lub mogą zapobiegać ekspresji niezbędnych białek, powodując śmierć lub inaktywację organizmu.

Sztuczne źródła promieniowania UV-C

  • Lampy rtęciowe niskoprężne emitują światło UV w prążku 253,7 nm.
  • Lampy diodowe emitujące światło ultrafioletowe (UV-C LED) emitują promieniowanie UV przy wybranych długościach fal od 255 do 280 nm.
  • Pulsacyjne lampy ksenonowe emitują światło UV w całym spektrum UV z maksymalną emisją w pobliżu 230 nm.

System UVGI występuje w postaci lamp naświetlających oraz w formie dezynfekcji przepływowej, gdzie powietrze w wymuszonym obiegu powietrza sterylizowane jest w zamkniętej komorze. W drugim wariancie możliwe jest stosowanie opraw w obecności osób w pomieszczeniach. 

Sprawdź lampy metahalogenowe w hurtowni Onninen