Jakie warunki musi spełniać system detekcji gazów?

Dodano: środa, 26.05.2021


Jakie warunki musi spełniać system detekcji gazów

Tlenek węgla to gaz, który stanowi duże zagrożenie dla życia człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza. Jego obecność można wykryć jedynie przy pomocy specjalnych czujników czadu. Aby zabezpieczenie tego rodzaju funkcjonowało prawidłowo, cały system detekcji gazów musi spełniać określone warunki. Zapoznaj się z naszym poradnikiem na ten temat i przeczytaj, jak zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla!

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie warunki musi spełniać system detekcji gazów,
 • jak minimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla,
 • gdzie montować detektory czadu.

Sensor gazu jako kluczowy element każdego detektora

Za detekcję gazu mogą odpowiadać rozbudowane systemy detekcji lub niezależne czujniki w tym detektory gazów. W pierwszym przypadku w sytuacji zagrożenia system uruchamia alarm i za pośrednictwem aplikacji mobilnej informuje o tym właściciela budynku, jego zarządcę lub firmę odpowiadającą za jego bezpieczeństwo. W drugim - urządzenie wysyła jedynie lokalne sygnały dźwiękowe, ostrzegające przed zbyt wysokim stężeniem czadu w powietrzu.

Sprawdź detektory marki Gazex!


W obu przypadkach główną rolę odgrywają czujniki czadu. To niewielkie urządzenia, których kluczowym elementem są sensory gazu. W elektronicznych detektorach stosuje się 4 rodzaje takich sensorów:

 • Elektrochemiczne - ogniwa wytwarzające prąd elektryczny. Jego natężenie jest proporcjonalne do stężenia gazu przenikającego do elektrolitu. Sensory tego typu wykorzystuje się najczęściej do detekcji gazów toksycznych.
 • Katalityczne - zawierają element aktywny oraz bierny o identycznej rezystancji w tej samej temperaturze. Pod wpływem gazu palnego, do reakcji utleniania dochodzi wyłącznie na elemencie aktywnym. W efekcie wydzielane jest ciepło, a w układzie pojawia się napięcie, które informuje o dokładnej wartości stężenia gazu.
 • Infra-Red - wykorzystujące zjawisko pochłaniania promieniowania podczerwonego przez wiązania chemiczne cząsteczek gazu. Sensory te zazwyczaj stosuje się do precyzyjnych pomiarów stężenia dwutlenku węgla, propanu i butanu.
 • Półprzewodnikowe - bazują na zjawisku powierzchniowej adsorpcji gazu na elemencie pomiarowym. W przypadku wykrycia zagrożenia dochodzi do zmiany rezystancji półprzewodnika, powiązanej ze stężeniem danego gazu w powietrzu. Sensory tego typu stosuje się w detektorach progowych, a ich najdoskonalszą formą są sensory tlenku węgla.

Dobór odpowiednich sensorów determinują warunki panujące w obiekcie oraz wymagana precyzja pomiarów. Tylko dzięki uwzględnieniu tych kryteriów detektory będą działać prawidłowo i spełniać oczekiwania użytkowników.

Na co zwrócić uwagę podczas montowania detektorów gazu?

Aby zapewnić systemowi detekcji prawidłowe działanie, należy spełnić 4 podstawowe warunki:

1. Właściwy dobór urządzeń

Wybierając czujniki gazu, należy wziąć pod uwagę temperaturę i wilgotność powietrza, a także obecność gazów zakłócających pomiary. W zależności od potrzeb użytkowników trzeba uwzględnić również takie aspekty jak sposób wizualizacji i archiwizacji danych oraz ewentualną konieczność sterowania urządzeniami wykonawczymi i wykorzystania zasilania awaryjnego. Podczas doboru urządzeń do warunków panujących w danym budynku bardzo istotną kwestią okaże się właściwe ustawienie progów alarmowych - pamiętaj, że zbyt niski poziom może wywoływać niepotrzebne ostrzeżenia i zakłócać prawidłowe funkcjonowanie obiektu.

2. Instalacja czujników w odpowiednich miejscach

Detektor będzie prawidłowo monitorował stężenie gazu tylko wtedy, gdy zostanie zainstalowany we właściwym miejscu. Należy więc pamiętać o tym, aby urządzenia znalazły się tam, gdzie może gromadzić się gaz. Trzeba uwzględnić między innymi jego ciężar, a także ruch powietrza w poszczególnych pomieszczeniach (np. obecność otworów wywiewnych i nawiewnych). Pamiętaj o zagwarantowaniu łatwego dostępu do każdego czujnika.

3. Prawidłowe wykonanie instalacji

Jak w przypadku każdej innej instalacji elektronicznej - czujniki gazu powinny zostać podłączone zgodnie z instrukcją i przy użyciu odpowiednich materiałów montażowych. Dopilnuj, aby okablowanie było wykonane starannie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4. Prawidłowa eksploatacja systemu

Pomiar stężenia gazu będzie wiarygodny tylko w przypadku właściwego użytkowania całego systemu. Konieczne jest więc przestrzeganie zasad określonych w instrukcji obsługi oraz przeprowadzanie kontroli i kalibracji w zalecanych terminach. Pamiętaj, że sensor czujnika może być regulowany wyłącznie przez uprawnione laboratoria w warunkach określonych przez producenta.

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Jak zminimalizować ryzyko zatrucia czadem? Zasady, które powinien komunikować każdy instalator

Czujnik gazu w każdym ze strategicznych pomieszczeń budynku to gwarancja bezpieczeństwa i ochrony przed tlenkiem węgla. Warto mieć świadomość, skąd w ogóle bierze się to zagrożenie. Instalatorzy detektorów czadu powinni zawsze komunikować zasady, dzięki którym można zminimalizować ryzyko zatrucia. O czym należy więc pamiętać?

 • Regularne przeglądy techniczne instalacji grzewczych i wentylacyjnych oraz kontrole drożności kominów.
 • Modernizacja przestarzałych urządzeń grzewczych - wymiana sprzętu na urządzenia wyposażone w niezbędne zabezpieczenia i czujniki.
 • Właściwa wentylacja pomieszczeń, w których znajdują się kotły.
 • Montaż profesjonalnego czujnika gazu i czadu lub całego systemu detekcji.

Warto także uświadamiać ludzi, co przyczynia się do występowania tlenku węgla w powietrzu i jak zachowywać się w przypadku jego wykrycia. Instalator powinien więc przypominać, że na wysokie stężenie czadu wpływają pożary, nieszczelności w piecykach gazowych i węglowych, cofanie się spalin z przewodów kominowych oraz źle działająca wentylacja.

Kiedy w trakcie pomiaru stężenia tlenku węgla detektor wykryje niebezpieczeństwo, rozlegnie się odpowiedni sygnał dźwiękowy. Wówczas najlepiej jest opuścić obiekt i wezwać pomoc. Nie należy w takich przypadkach wchodzić do kotłowni, ponieważ poziom zawartości czadu w powietrzu może być tam bardzo wysoki.

Detektory GAZEX w hurtowni Onninen

Poszukując wysokiej jakości czujników gazu, warto zapoznać się z bogatą ofertą hurtowni Onninen. Znajdziesz tu przede wszystkim detektory marki GAZEX, które monitorują zarówno stężenie tlenku węgla, jak i innych niebezpiecznych substancji - w tym metanu i propanu-butanu.

Szeroki wybór sprawia, że w naszym asortymencie każdy znajdzie czujnik gazu idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są detektory wykorzystujące różne typy sensorów, przeznaczone między innymi do garaży podziemnych, kotłowni gazowych oraz do użytku domowego. Wszystkie produkty cechują się wysokim poziomem precyzji i niezawodności. Te proste urządzenia w zdecydowanym stopniu zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach mieszkalnych, biurach oraz obiektach publicznych. Niezależnie od tego, gdzie instalujesz system detekcji gazów, w naszej hurtowni znajdziesz czujniki, których potrzebujesz!

Detektor gazu ziemnego
Detektor gazu