System normalizacji w Polsce w instalacjach elektrycznych

Dodano: wtorek, 5.11.2024


Systemy normalizacji obowiązujący w przypadku instalacji elektrycznych obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również na terenie Unii Europejskiej oraz na rynku światowym. Jego celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa instalacji i urządzeń. Jakie oznaczenia obowiązują w Polsce?

Instalator sprawdza stan instalacji elektrycznej przy rozdzielnicy

Sprawdź kable telekomunikacyjne w hurtowni Onninen

Podstawowe instytucje normalizujące w kontekście elektryki

Kabel optyczny Elpio FTTH 2J SM/1000 26405Wykorzystywane w branży elektrycznej urządzenia i podzespoły muszą spełniać określone wymagania i normy. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem funkcjonują instytucje zajmujące się normalizacją. W obrębie elektryki są to:

  • IEC (International Electrotechnical Commission), czyli Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna;
  • CENELEC (European Commitee for Electrotechnical Standarization), czyli Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki;
  • PN, czyli normy ustalane przez Polski Komitet Normalizacyjny;
  • IEEE, tj. Institute of Electrical and Electronics Engineers;
  • UL, czyli Underwriters Laboratories;
  • ISO, International Organization for Standarization.

Instytucje zajmujące się normalizacją działają zarówno na terenie UE, Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Mimo różnej lokalizacji są one uznawane w różnych regionach. Głównym celem działania organizacji normalizacyjnych jest zachowanie standardów, pozwalających na utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i kompatybilności, a także jakości stosowanych urządzeń i instalacji elektrycznych.

Polska w systemie normalizacji międzynarodowej instalacji elektrycznych

W Polsce aktywnie działa Polski Komitet Normalizacyjny, którego zadaniem jest wprowadzanie obowiązujących norm bezpieczeństwa. Zadaniem tej instytucji jest także synchronizacja krajowych i międzynarodowych przepisów, aby obowiązujące standardy cechowały się spójnością.

Kabel światłowodowy SecurityNET DAC 2J ze złączami 2xSC/APC, op. 2km 02S3-DAC00-2000QPolski system normalizacji elektrycznych opiera się na kilku kluczowych aspektach. Podstawą jest dostosowanie do unijnych przepisów, czyli harmonizacja z IEC oraz EN. Posiadanie własnych, krajowych przepisów nie zwalnia Polski z obowiązku stosowania norm obowiązujących w Unii Europejskiej, dlatego tak ważna jest synchronizacja obowiązujących przepisów.

Będąc członkiem UE, Polska współpracuje z CENELEC, dzięki czemu wszystkie najistotniejsze normy i przepisy ustalane we Wspólnocie są automatycznie wdrażane w Polsce. Stosowanie polskich norm jest możliwe, jeśli są one zgodne z zapisami obowiązującymi również w Unii.

Obowiązujące przepisy obejmują w szczególności zapisy w sprawie warunków technicznych i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, norm określających, jakie urządzenia lub akcesoria stosować można w określonych układach i instalacjach. Spełnienie danej normy oznacza, że kable i przewody, w tym przewody instalacyjne lub kable elektroenergetyczne.

Normy światowe, europejskie i krajowe w zbiorze europejskich norm

Kabel SecurityNET F/UTP 200MHz kat. 5e PVC 305m SEC5EFTPStosowanie norm zapewnia maksymalne bezpieczeństwo instalacji i przewodów. W praktyce systemy normalizacji to przepisy, które analizować można na gruncie krajowym, europejskim i światowym.

Mimo że różnią się między sobą sposobem wdrażania oraz zakresem, to wszystkie ukierunkowane są na ujednolicenie obowiązujących wymagań technicznych. Obowiązkowość stosowania i spełnienie wymagań jest niezbędne dla swobodnego przepływu towarów na terytorium Unii Europejskiej.

Polskie normy musiały zostać ujednolicone z tymi, które obowiązują na rynku wspólnotowym. Jest to dużym ułatwieniem, a wdrożenie do polskich standardów normy EN pozwala na łatwą integrację w obrębie wewnętrznego rynku.

Sprawdź kable telekomunikacyjne w hurtowni Onninen