System przyzywowy w toaletach dla niepełnosprawnych

Dodano: czwartek, 6.04.2023


System przyzywowy to instalacja zakładana najczęściej w toaletach dla niepełnosprawnych. Służy osobom z problemami z samodzielnym funkcjonowaniem i wspiera ich bezpieczeństwo. Niemniej jednak system przyzywowy znajduje zastosowanie także np. w hotelarstwie czy gastronomii. Jak działa system wzywania pomocy?

Kolorowy znak niepełnosprawności

Co to jest system przyzywowy?

System przyzywowy to inaczej system przywoławczy lub system wzywania pomocy. Określenie to wskazuje na zaawansowaną technologicznie instalacją, która usprawnia komunikację. Choć najczęściej kojarzy nam się z systemem wzywania pomocy w toalecie dla osób niepełnosprawnych, system ten ma dużo więcej zastosowań.

Jako narzędzie do sprawnej i efektywnej komunikacji, pozwala porozumiewać się często na duże odległości za sprawą jednego przycisku. W praktyce jest to autonomiczny i niskonapięciowy system.

Dla kogo jest system wzywania pomocy?

System wzywania pomocy najczęściej stosowany jest w toaletach ogólnodostępnych, w ośrodkach zdrowia i szpitalach. Niemniej jednak spotkać go można również np w restauracjach czy hotelach. Systemy przyzywowe wykorzystuje się więc między innymi w sektorze usługowym, medycznym, przemyśle i gospodarce. Dzięki łatwości obsługi, jest to szeroko stosowane rozwiązanie Za sprawą naciśnięcia guzika czy pociągnięcia za sznurek, w dyżurce/centrali aktywuje się alarm. Montuje się go często w toaletach lub w panelach nadłóżkowych w szpitalnych salach.

Jak działa system wzywania pomocy?

Działanie systemu przyzywowego opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu zaawansowanych paneli i czujników radiowych. Oferują one zestaw różnych funkcji i komunikatów, co pozwala dopasować system do oczekiwań konkretnych użytkowników. Każdy system składa się z gniazda przywoławczego, np. w formie przycisku lub sznurka do pociągnięcia oraz centralki, do której trafia wezwanie.

Oprócz tego można zainwestować w system przyzywowy z mikrofonem i głośnikiem, co umożliwia zdalnie zorientowanie się w sytuacji alarmowej, a dopiero później podjęcie odpowiednich kroków. Centralka pokaże na wyświetlaczu pomieszczenie, z którego nadawany jest alarm, a jeśli system będzie dodatkowo zintegrowany z instalacją elektryczną, można w momencie wezwania emitować nie tylko dźwięk, ale też np. efekty świetlne w postaci migających lamp lub diod LED.

Gdzie montować system przyzywowy?

Miejsce montażu trzeba dobrze przemyśleć. System przyzywowy złożony jest z centralki i gniazda przywoławczego. Gniazdo może mieć różny wygląd i funkcje - najczęściej proste urządzenia mają jeden przycisk służący do włączenia alarmu w centralce, ale może to być także gniazdo z dwoma przyciskami. Można również sygnał alarmowy trafiający do jednej centralki emitować z kilku różnych miejsc lub z jednego miejsca do różnych central.

Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których montuje się system przyzywowy są szpitale, hospicja, ośrodki opieki medycznej, centra rehabilitacyjne. Dzięki temu istnieje możliwość błyskawicznego poinformowania personelu o problemach lub potrzebach. Rozszerzenie systemu o dodatkowe funkcje umożliwia sterowanie telewizorem, skorzystanie z telefonu i kontakt z bliskimi.

W hotelach, restauracjach i barach system przyzywowy usprawnia komunikację między gośćmi a obsługą. Można go stosować do informacji o odbiorze gotowego zamówienia, a także wezwać obsługę do uregulowania rachunku lub posprzątania pokoju czy zmiany pościeli.

W firmach z kolei system przywoławczy służy głównie do wymiany informacji, przekazywania ważnych ogłoszeń i przywołania pracowników. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w średnich i dużych firmach.

System wzywania pomocy do toalet marki Eaton

System wzywania pomocy do toalet (Zestaw)

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej system przyzywowy obserwujemy w publicznych toaletach. To gwarantuje osobom niepełnosprawnym komfort użytkowania, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Najczęściej system wymaga napięcia 12 V, a zwykle ma również możliwość zintegrowania z awaryjnym zasilaniem.

Takie systemy sprzedawane są w zestawach, w których skład wchodzi:

  • cięgno alarmowe
  • zasilacz
  • wskaźnik do montażu nad drzwiami
  • przycisk reset
  • naklejka.

Niekiedy w zestawie można znaleźć również 4-liniowy rozdzielacz ze wskaźnikami LED. Co więcej, przycisk w systemie może być oznakowany alfabetem Braille'a, co pomaga osobom niedowidzącym np. anulować przypadkowo uruchomione połączenie.

Umywalka dla niepełnosprawnych