System rur elektroinstalacyjnych INGREMIO HFFR - najwyższe bezpieczeństwo przesyłania mediów

Dodano: czwartek, 18.08.2022


Każdy pożar należy traktować jako potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników budynku, a także możliwą przyczynę utraty mienia i ryzyko wysokich kosztów. Istnieją jednak produkty stosowane przy tworzeniu instalacji, których parametry zapewniają większe bezpieczeństwo dla ludzi i obiektów – np. rury elektroinstalacyjne Ingremio z oznaczeniem HFFR. Poznaj je dzięki poniższemu artykułowi.

System rur elektroinstalacyjnych INGREMIO HFFR

Sprawdź rury bezhalogenowe w hurtowni Onninen

Co to znaczy HFFR?

Produkty oznaczone jako HFFR mają dwie, bardzo pożądane właściwości. HF oznacza z języka angielskiego „halogen free”, a więc materiał jest pozbawiony związków halogenowych, którym poświęcimy za chwilę nieco więcej uwagi. Z kolei skrót FR rozwija się jako „flame retardant” lub „fire retardant”. Takie oznaczenie przysługuje materiałom, które opóźniają rozprzestrzenianie się ognia i powstrzymują proces spalania.

Dlaczego warto używać rur bezhalogenowych HFFR?

Halogeny to nazwa stosowana w odniesieniu do pięciu pierwiastków:

  • fluoru,
  • jodu,
  • astatu,
  • chloru,
  • bromu.

Astat i jod (w temperaturze pokojowej) są ciałami stałymi, chlor i fluor gazami, a brom – cieczą. Pierwiastki te występują w standardowych produktach używanych przy wykonywaniu instalacji, np. w rurach PCV. Dopóki instalacja jest bezpieczna i normalnie użytkowana, halogeny nie stanowią problemu. Pojawia się on w momencie wybuchu pożaru – wówczas gazy stają się toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne. Warto wiedzieć, że większa część obrażeń i zgonów na skutek pożarów wynika właśnie z zatrucia niebezpiecznymi gazami, a nie z oparzeń.

Groźne substancje wydzielają się już w początkowej fazie pożaru, gdy płomienie obejmują kolejne elementy wyposażenia i konstrukcji budynku. Jeżeli występują przeciągi, niebezpieczne związki szybko przedostają się do kolejnych pomieszczeń.

Tak powszechne materiały jak PCV stanowią przykład halogenowych. Gdy dochodzi do pożaru, jego szybkie rozprzestrzenianie jest możliwe właśnie za sprawą kabli czy rur. Co więcej, szkodliwe gazy reagują po kontakcie z wodą lub wilgocią, a powstały w ten sposób kwas solny może naruszać konstrukcję budynku.

Materiały bezhalogenowe, np. rury, w trakcie pożaru wydzielają ok. 15 razy mniej szkodliwych dla ludzi i obiektu gazów. Przez tak dużą różnicę w stężeniu tych toksycznych substancji zwiększa się szansa na bezpieczną ewakuację, skuteczną interwencję czy uratowanie mienia. A jeśli już mowa o rozprzestrzenianiu się pożaru, warto docenić właściwość „FR” rur czy innych elementów instalacyjnych. Materiał, który swoimi właściwościami powstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia, daje zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko poważnych strat w sytuacji pożarowej.

Sprawdź rury bezhalogenowe w hurtowni Onninen

Produkty bez związków halogenowych

W ofercie inGremio znajdziesz modele HFFR w takich wersjach jak m.in.:

  • otwieralna, elastyczna rura do ochrony, porządkowania i maskowania WKTD,
  • samogasnąca rura elektroinstalacyjna z różnych rodzajów tworzyw taka jak RIL-HFFR, RL-HFFR, RIS-HFFR, RIL-PA6-HB czy RIS-PA6-HB,
  • AirFlex Spectra 1000 HFFR - Przewody wentylacyjne Airflex Spectra-1000 HFFR służą do przesyłu powietrza w systemach wentylacji i rekuperacji w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych.

Jak widzisz, produkty bezhalogenowe mogą być stosowane przy tworzeniu systemów wentylacyjnych oraz elektroinstalacyjnych, a nawet do maskowania i porządkowania zwykłych przewodów. Każda rura w ofercie Ingremio jest dostępna w różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć wariant niezbędny do wykonania prac w budynku o podwyższonym standardzie przeciwpożarowym.

Sprawdź rury bezhalogenowe w hurtowni Onninen

Ingremio peszel