Systemy rekuperacji Vaillant recoVAIR VAR - idealne rozwiązanie

Dodano: środa, 3.03.2021


Vaillant wzbogacił ofertę systemów rekuperacji recoVAIR VAR o nowe elementy – układy przewodów wentylacyjnych doprowadzających powietrze do nawiewników.

Straty energii związane z wentylacją w nowoczesnym budownictwie mogą sięgać nawet 1/3 ogólnych kosztów związanych z ogrzewaniem. Stosując układy odzysku energii z powietrza wywiewanego jesteśmy w stanie istotnie zmniejszyć te straty, poprawiając jednocześnie komfort użytkowania budynku.

Systemy rekuperacji Vaillant recoVAIR VAR - idealne rozwiązanieNowe elementy nawiewu i wywiewu są idealnie dostosowane do systemu recoVAIR VAR i tworzą kompletny układ wentylacyjny budynków. Ich montaż jest wyjątkowo szybki i łatwy. System recoVAIR VAR wraz z układem nawiewu i wywiewu jest bowiem wyposażony w praktyczne złącza zatrzaskowe, które pozwalają zmontować go bez trudu w dowolnym miejscu. Układ zajmuje niewiele miejsca, dlatego znakomicie nadaje się do zainstalowania zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Sprawdź rekuperatory w hurtowni Onninen

Jeden układ zawiera dwie skrzynki rozdzielacza z izolacją akustyczną zapewniające optymalną i niemal bezgłośną wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Przewody powietrzne bez rozgałęzień i złączy zapobiegają odkładaniu się zabrudzeń i hałasowi, który zwykle powstaje na złączach, ograniczają straty ciśnienia w instalacji, a tym samym obniżają koszty eksploatacji. Gotowy do pracy rekuperator jest montowany na ścianie lub suficie, a jego konserwacja jest równie łatwa jak montaż. Dodatkowo cała instalacja zapewnia najwyższy poziom komfortu i niezawodność.

Rekuperatory VAR spełniają wszystkie kryteria wymagane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Stopień przygotowania ciepła w systemie recoVAIR (wg Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej) wynosi 87% dzięki wbudowanemu układowi odzysku ciepła, co pozwala istotnie zmniejszyć koszty ogrzewania powietrza zewnętrznego, a zarazem chronić środowisko naturalne. Ponadto system zapewnia ciszę i spokój użytkownikowi.

Korzyści z kompletnego systemu rekuperacji recoVAIR VAR:

 • wyjątkowo wysoką wydajność odzysku ciepła, wynoszącą 87%, w rekuperatorze recoVAIR zapewnia krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła o wysokiej sprawności,
 • sprawne działanie do temperatury zewnętrznej – 3°C bez zamarzania wymiennika ciepła,
 • 3-stopniowe przełączanie, tryb automatyczny, nocny, dzienny i letni – szybkie przewietrzanie,
 • regulacja stałego strumienia objętości zapewniająca niezmienny przepływ powietrza w wentylatorach promieniowych nawiewu i wywiewu z elektronicznym układem sterowania prędkością obrotową, cechujących się wyjątkowo cichą pracą i wysoką sprawnością,
 • filtry o doskonałych parametrach oczyszczają świeże powietrze i filtrują wywiewane powietrze,
 • regulacja równowagi wentylatorów w celu ochrony przed obniżonym lub podwyższonym ciśnieniem,
 • całkowicie regulowane, wbudowane obejście letnie w recoVAIR 260/4 oraz 360/4 (w recoVAIR VAR 150/4 L, R dostępne jako osprzęt dodatkowy). Latem odzysk ciepła z reguły nie jest potrzebny, gdyż prowadzi do zbytniego nagrzania powietrza w pomieszczeniach. Układ obejścia wbudowany w rekuperatorze recoVAIR pozwala łatwo ominąć wymiennik ciepła.

Korzyści ze stosowania kanałów systemu rekuperacji recoVAIR VAR:

 • rozdzielacz powietrza jako tłumik dźwięku; główną funkcję w osprzęcie pełnią skrzynki rozdzielaczy powietrza,
 • elastyczne przewody powietrzne o dwóch średnicach wewnętrznych Ø 62 mm i Ø 75 mm, oferowane w zwojach po 40 m, umożliwiają optymalne dostosowanie instalacji do uwarunkowań budowlanych,
 • solidne elementy składowe wyposażenia do budowy komfortowej instalacji wentylacyjnej są odporne na obciążenia ściskające podczas montażu, w razie nadepnięcia przez pracowników czy powstałe podczas betonowania,
 • zróżnicowane przyłącza zaworów nawiewu i wywiewu umożliwiają dostosowanie instalacji do miejscowych wymagań,
 • wysokiej jakości rura łącząca rozdzielacz powietrza z urządzeniem wentylacyjnym recoVAIR i wlotem świeżego powietrza,
 • bezgłośna praca; przepływ powietrza jest nastawiany w skrzynkach rozdzielaczy powietrza, a nie na zaworach w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu w pomieszczeniach nie powstaje hałas,
 • szybkie i proste projektowanie i wymiarowanie dzięki elastycznym przewodom powietrznym bez dodatkowych kształtek to oszczędność czasu i gwarancja niezawodności.

System wentylacyjny recoVAIR VAR jest łatwy do montażu w każdym domu. recoVAIR sprawia, że w całym budynku panuje dobry klimat – napływ powietrza odbywa się w sposób kontrolowany i ciągły. System monitoruje jakość powietrza: kurz, pyłki i zanieczyszczenia są wychwytywane dzięki dokładnej filtracji a jednocześnie usuwa z budynku CO2 i wilgoć. Chroni to budynek przed zawilgoceniem i eliminuje ewentualne siedliska roztoczy oraz pleśni.

Wentylacja łagodzi dolegliwości alergików, kurze i pyłki znajdujące się w powietrzu nie przedostają się do wnętrza domu, komary i inne owady również pozostają na zewnątrz budynku. Wymiana powietrza w pomieszczeniach eliminuje rozwój grzybów i pleśni. Kolejną ważną korzyścią jest fakt nieprzenikania hałasu ulicznego czy kolejowego, gdyż przy kontrolowanej wentylacji okna są zawsze zamknięte. Zapachy z kuchni, łazienki oraz wilgoć są stale odprowadzane na zewnątrz.

  Automatyka – calorMATIC 470/4

  Wszystkie rekuperatory firmy Vaillant mogą współpracować ze sterownikiem systemowym calorMATIC 470/4. W ten sposób Vaillant oferuję możliwość sterownia także kotłem, pompą ciepła aroTHERM i układem słonecznym marki Vaillant. Jeden sterownik do pełnego systemu grzewczo -chłodząco-wentylacyjnego.

  Wbudowany czujnik wilgotności powietrza

  Rekuperatory Vaillant posiadają wbudowany czujnik wilgotności powietrza. Dzięki jego pomiarom urządzenia automatycznie dostosowują swoją wydajność wg potrzeb uwarunkowanych pogodą i ilością domowników. Regulacja wydajności poprzez pomiar wilgotności powietrza może spowodować oszczędności energii elektrycznej zużywanej prze wentylatory urządzenia nawet do 30%. Dodatkowo przy zastosowaniu sterownika calorMATIC VRC 470/4 jest możliwość pomiaru wilgotności w pomieszczeniu, w którym znajduje się sterownik (np. w salon, sypialni ).

  Sprawdź rekuperatory w hurtowni Onninen

  Możliwość współpracy z czujnikiem jakości powietrza (czujnik CO2)

  Dla monitoringu jakości powietrza Vaillant oferuje czujnik CO2. Czujnik współpracuje ze sterownikiem VRC 470/4. Do każdego sterownika istnieje możliwość podpięcia 2 czujników. Korzyścią zastosowania czujników jest natychmiastowa reakcja rekuperatora na wzrost stężenia CO2 spowodowanego np. przebywaniem większej ilości osób lub paleniem tytoniu.

  Funkcja optymalizacji wydatku pwietrza przez czujnik CO2

  • Wzrost stężenia CO2 prowadzi do zwiększenia wydatku powietrza.
  • Jeśli w różnych pomieszczeniach występuje różne stężenie CO2, żądany wydatek powietrza będzie przyjęty wg najwyższego stężenia.

  Filtry o dużej powierzchni filtracji z automatyczną kontrolą ich stanu

  Nowe filtry powietrza F7 lub F9 (opcja) o powierzchni 0,9[m2] powodują, iż powietrze zewnętrzne i wewnętrzne wolne jest od kurzy, pyłu czy innych zanieczyszczeń. Wymiana filtrów odbywa się rzadziej niż standardowych. O momencie wymiany filtrów decyduje profesjonalny pomiar różnicy ciśnienia przed i za filtrem ( jak w profesjonalnych centralach wentylacyjnych), a komunikat wyświetlony zostaje na sterowniku VRC 470/4

  Wymiennik entalpiczny

  Rekuperatory VAR 260/4E i 360/4E posiadają wymiennik entalpiczny. Umożliwia on przekazywanie wilgoci z powietrza zużytego do powietrza doprowadzanego. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym, podczas którego powietrze w budynku jest szczególnie suche. Polymer, z którego wykonany jest wymiennik nie przepuszcza bakterii dzięki specjalnej powłoce (Microban ®). Dlatego zachowane są higieniczne warunki wietrzenia przy poborze powietrza zużytego z kuchni i pomieszczeń sanitarnych.
  recoVAIR dostosowuje swoją pracę do zmiennej wilgotności powietrza
  Nowe rekuperatory Vaillant zapewniają idealny klimat przez cały rok dzięki systemom AguaCare i AguaCare Plus.

  AguaCare to system inteligentnej automatyki połączonej ze standardowym wymiennikiem ciepła, dokonujący pomiaru wilgotności powietrza wywiewanego. Czujnik wilgotności i automatyka recoVAIR dostosowuje wydajność rekuperatora, gdy wilgotność powietrza spada, zwłaszcza w sezonie zimowym. Suchość powietrza w pomieszczeniu zostaje obniżona. Czujnik wilgotności jest wbudowany w rekuperator – korzyścią jest brak konieczności zakupu oraz dodatkowego montażu.

  AguaCare Plus to  system inteligentnej automatyki połączonej z entalpicznym wymiennikiem ciepła, dokonujący  pomiaru wilgotności powietrza wywiewanego. Czujnik wilgotności i automatyka recoVAIR dostosowuje wydajność rekuperatora, gdy wilgotność powietrza spada. Dzięki właściwościom wymiennika entalpicznego część wilgoci z powietrza wywiewanego (łazienki, kuchnia)  jest przekazywana do powietrza nawiewanego, powodując iż wilgotność w pomieszczeniach jest na optymalnym poziomie. Czujnik wilgotności jest wbudowany w rekuperator – brak potrzeby zakupu i dodatkowego montażu.

  Wstępny podgrzew

  Rekuperatory VAR działają z pełną wydajnością do temp. zewn, -3 [°C] , a z częściową do -7 [°C]. Aby możliwa była praca urządzeń przy niskich temp zewnętrznych, Vaillant oferuje wstępny podgrzew powietrza za pomocą grzałki. Grzałka zapewnia bezpieczną pracę urządzenia do temperatury zewnętrznej -15°C bez redukcji wydajności powietrza. Dzięki temu nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej zapewniony jest komfort działania urządzenia przy nie zmniejszonym przepływie powietrza. Grzałka umożliwia podniesienie temperatury o ca. 15 K przy maksymalnym przepływie powietrza. Element grzewczy jest dostosowany do zabudowy w rekuperator.

  System komunikacji internetowej

  Każdy rekuperator współpracujący ze sterownikiem calorMATIC 470/4 można podłączyć do systemu komunikacji internetowej comDIALOG. W ten sposób nadzór nad całym systemem grzewczo-wentylacyjnym może odbywać się za pomocą komputera, tableta czy też smartfona, a podstawowe komunikaty pracy będą wysyłane do użytkownika np. jako wiadomości sms.

  Dane techniczne

  VAR 150/4 VAR 260/4 VAR 360/4
  Maksymalna wydajność powietrza/spręż wentylatora [m3/h]/Pa 150/130 260/180 360/200
  Wymiennik ciepła Polistyrol
  Sprawność wymiennika [%] b.d 98 98
  Pełna zdolność działania do temp. zewn. °[C] -3
  Częściowa zdolność działania do temp. zewn. °[C] -7
  Pełna zdolność działania przy zastosowaniu elementu grzejnego °[C] -15
  Klasa filtra powietrza zewnętrznego F7
  Klasa filtra powietrza wywiewanego G4
  Możliwość zastosowania filtra F9 TAK
  Bypass letni OPCJA WBUDOWANY WBUDOWANY
  Czujnik wilgotności powietrza WBUDOWANY
  Czujniki jakości powietrza (CO2) OPCJA
  Możliwość zamówienia jednostki z wymiennikiem entalpicznym NIE TAK TAK
  Automatyczne rozpoznanie zabrudzenia filtrów TAK
  Wymiary (wysokość/szerokość/głębokość) [mm] 250/1413/600 885/595/631
  Przyłącza [mm] 150 150/180
  Masa [kg] 25 43
  German Passive House (PHI) Certyfikat TAK

  Zobacz strefę marki Vaillant w hurtowni Onninen

  Rekuperator
  Rekuperator ścienny