Coraz częściej miejsca parkingowe zlokalizowane są nie na powierzchni, ale pod budynkami. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, ale powoduje również zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Samochody spalinowe emitują spaliny, w których zawarty jest m.in. tlenek węgla oraz mogą powodować uwalnianie gazów palnych. Dlatego zgodnie z obowiązującym prawem w garażu podziemnym wielostanowiskowym muszą zostać zamontowane detektory gazów współpracujące z instalacją wentylacji bytowej. Dowiedz się, jaki wybrać system wykrywania gazów w garażu podziemnym, by spełniał normy i pozwalał poczuć się naprawdę bezpiecznie.
Sprawdź systemy alarmowe gazów i spalin w hurtowni Onninen
Jakie wymagania prawne w zakresie detekcji gazów muszą spełniać garaże podziemne?
Obowiązek wyposażenia garażu podziemnego w system detekcji gazu wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 108 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia, w garażu zamkniętym należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla, a jeśli dopuszcza się parkowanie samochodów z instalacją LPG, to także czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan. Detektory tlenku węgla są wymagane w garażach oferujących 10+ stanowisk, natomiast detektory LPG niezależnie od ilości miejsc parkingowych.
Wiele wytycznych na temat projektowania instalacji systemów detekcji w garażach zawiera norma PN-EN 50545-1: „Elektryczne przyrządy do wykrywania i pomiaru gazów toksycznych i palnych w garażach oraz w tunelach - Część 1: Podstawowe wymagania funkcjonalne i metody badań dotyczące wykrywania i pomiaru tlenku węgla oraz tlenków azotu”.
Dodatkowo w kontekście systemów detekcji gazów w garażach podziemnych warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Z aktu prawnego wynika, że urządzenia zabezpieczające przed powstawaniem wybuchu i ograniczające jego skutki są kwalifikowane do urządzeń przeciwpożarowych. Elektroniczne systemy detekcji gazów wybuchowych to zabezpieczenia przeciwpożarowe i ogniochronne.
Czujniki gazów toksycznych a czujniki gazów palnych
Czujniki gazów toksycznych (trójprogowe detektory tlenku węgla) zapewniają ochronę ludzi przed zatruciem poprzez kontrolę stężenia tlenku węgla pochodzącego ze spalin pojazdów. Po przekroczeniu stężeń niebezpiecznych dla zdrowia, uruchamiają odpowiednie biegi wentylacji. Oprócz detektorów tlenku węgla, w garażach podziemnych montuje się również detektory tlenków azotu. Do detekcji gazów toksycznych służą przede wszystkim czujniki elektrochemiczne.
Natomiast system detekcji gazów wybuchowych sygnalizuje pojawienie się niebezpiecznych stężeń gazów palnych (np. tlenek węgla, metan, amoniak, acetylen). Dodatkowo system taki może uruchamiać urządzenia wykonawcze, które likwidują lub ograniczają zagrożenie wybuchem, np. włączać wentylatory czy uchylać klapy oddymiające.
Na rynku dostępne są zarówno detektory gazów stacjonarne, jak i czujniki gazu przenośne. Za bardziej niezawodne, skuteczne i komfortowe w użytkowaniu uznawane są systemy stacjonarne. Rozwiązania przenośne wymagają tworzenia specjalnych procedur w zakresie ich obsługi, egzekwowania przestrzegania procedur od użytkowników garażu podziemnego oraz dopełnienia wielu innych formalności.
Dla zapewnienia prawidłowego działania systemu detekcji gazów niezbędne jest dopasowanie urządzeń do warunków panujących w garażu podziemnym oraz do potrzeb jego użytkowników. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. temperaturę, wilgotność powietrza, obecność gazów zakłócających pomiar, konieczność stosowania zasilania awaryjnego czy konieczność sterowania urządzeniami wykonawczymi. Kluczowe znaczenie ma także konfiguracja progów alarmowych – progi nie powinny być zbyt niskie, aby nie dochodziło do fałszywych alarmów. Ponadto należy przemyśleć miejsca montażu detektorów. W toku eksploatacji nie można zapominać o przestrzeganiu ważnych terminów: kontroli pracy systemów, kalibracji czujników czy wymiany akumulatorów oraz zlecać te kontrole uprawnionym podmiotom.
Detektory gazów w hurtowni Onninen
W hurtowni BHP Onninen na profesjonalistów czekają kompletne systemy alarmowe gazów i spalin o różnych poziomach zaawansowania. W asortymencie posiadamy także pojedyncze komponenty systemów: detektory gazów, moduły sterujące (centrale alarmowe), urządzenia wykonawcze oraz liczne akcesoria. Współpracujemy z renomowanymi producentami urządzeń pomiarowych i systemów detekcji. Oferowane rozwiązania łączą wysoką funkcjonalność z nowoczesną estetyką, znajdując zastosowanie w domach, mieszkaniach, garażach, biurach, zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej. Gwarantują precyzyjną detekcję niebezpiecznych substancji lotnych.
Potrzebujesz pomocy w doborze właściwych elementów systemu detekcji gazu do garażu podziemnego lub do dowolnego innego obiektu? Pamiętaj, że możesz liczyć na wsparcie doradców techniczno-handlowych Onninen. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.