W dobrze zaplanowanej łazience jest miejsce na wszystko, co niezbędne - trwałą armaturę, przydatne akcesoria i funkcjonalne, odznaczające się ciekawym stylem meble. I to właśnie na nich skupimy się w poniższym artykule, a szczególnie na szafkach modułowych. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego to dobry wybór w każdej łazience?
Sprawdź szafki modułowe w hurtowni Onninen
Jakie są rodzaje szafek modułowych?
W zdecydowanej większości przypadków łazienki nie są zbyt duże, co wymusza szukanie optymalnych, skrojonych na miarę potrzeb, rozwiązań. Trzeba ją tak zaplanować, żeby z jednej strony pomieścić wszystko, co najważniejsze, z drugiej - nie przeładować jej niepotrzebnymi, zakłócającymi tę przestrzeń, elementami. Funkcjonalność musi więc spotkać się tu z estetyką - z tego połączenia powstaje coś dobrego, gdzie panuje odpowiednia ilość miejsca, a to, co kluczowe jest tu dostępne.
Szafka modułowa odpowiada na te potrzeby, sprawdzając się w takim wnętrzu, bo to specjalnie zaprojektowany mebel łazienkowy, który składa się z kilku różnych elementów wykonanych w tej samej stylistyce. To sprawia, że nie tylko świetnie się prezentują nawet w małej łazience, ale i bez trudu pomieszczą łazienkowe akcesoria. Występują w różnych rozmiarach, dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu możemy w ten sposób urządzić całą łazienkę.
Meble łazienkowe modułowe to różne szafki, na przykład szafka wisząca, montowana na ścianie, oszczędzamy tym samym miejsce na podłodze. To szafka pod umywalkę jako szafka modułowa dolna - stojąca lub wisząca. To również bardzo ciekawe szafki lustrzane i szafki narożne, które mogą występować w różnych wariantach, na przykład szafka otwarta lub szafka zamknięta. To także kolumny i słupki, wysokie i wąskie, dzięki czemu maksymalizują wykorzystanie pionowej przestrzeni. Inne meble łazienkowe tego typu to tzw. regały modułowe, zapewniające otwartą przestrzeń na różne akcesoria, jak ręczniki, koszyki itp.
Płyta meblowa, a jej praktyczność w łazience
Poszukując mebla do łazienki, nie ma wątpliwości, że warto zainteresować się szafkami modułowymi. Nim jednak wybierzemy odpowiednie rozwiązanie, weźmy pod uwagę typ płyty meblowej wykorzystywanej do stworzenia tego rodzaju elementów. Ma ona bardzo praktyczne znaczenie, jeśli planujemy wyposażenie łazienki, ceniona za wszechstronność oraz estetykę. Wykonana najczęściej z takich materiałów, jak MDF czy HDF, jest odporna na wilgoć, ponieważ pokryta specjalnymi warstwami ochronnymi.
Niezależnie od tego, w jakim stylu jest nasze wnętrze łatwo ją dopasować, gdyż zachwyca różnorodnością wzorów i kolorów. To, co również istotne - jest łatwa w utrzymaniu czystości. Wystarczy po prostu przetrzeć ją wilgotną ściereczką, by w ten szybki sposób usunąć zanieczyszczenia. To płyta meblowa bardzo trwała i wytrzymała, dlatego też pasuje do każdej łazienki. Ma odpowiednio zabezpieczone krawędzie i powierzchnie, co sprawia, że zachowuje ona swój atrakcyjny wygląd i funkcjonalność przez wiele lat.
Jak dobrać szafkę modułową do małej łazienki?
W małej łazience trzeba dobrego planu, aby wszystko dobrze zagospodarować. Nie inaczej jest z doborem szafki do takiego pomieszczenia, więc przed wyborem należy uwzględnić kilka najważniejszych czynników.
Podstawą są oczywiście wymiary i proporcje, dlatego też musimy dokładnie zmierzyć dostępne miejsce. Wybierając szafki, zwracajmy uwagę na to, aby za bardzo nie dominowały przestrzeni. Niech razem z półkami będą więc funkcjonalne, lecz ich wielkość musi być optymalna. Dobrą opcją w takim wypadku jest wybór wąskich, wysokich szafek oraz półek. Można je umieścić koło umywalki, co jest praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Inną równie dobrą opcją jest wybór szafek wiszących, które nie zajmują miejsca na podłodze. Dodatkową korzyścią jest zamówienie szafki wiszącej z lustrem, dzięki czemu optycznie można powiększyć przestrzeń.
To samo powiemy o montażu mebli w stylu kolumny oraz słupki, gdyż dzięki swojej formie zostawiają bardzo dużo miejsca na szerokość. Identycznie jest też z szafkami narożnymi, ponieważ pozwalają na wykorzystanie niezagospodarowanej, często nieustawnej przestrzeni. Co jeszcze się sprawdza? Na pewno szafki modułowe w jasnych kolorach i lustrzanych powierzchniach. Optycznie powiększą pomieszczenie. Doskonałym wyborem jest też minimalistyczny design mebli. Najgorsze są zaś ciężkie, masywne meble, które “przytłaczają” małe wnętrze.
Co lepsze do łazienki - płyta wiórowa czy MDF?
Szafki modułowe tworzone są z różnych materiałów - wśród najpopularniejszych jest MDF i płyta wiórowa. Chcąc wybrać najlepszą opcję, powinniśmy wiedzieć, który z tych materiałów bardziej nadaje się do łazienki.
Jak zaraz się przekonamy MDF wypada lepiej, głównie dlatego, że wykazuje bardzo dużą odporność na wilgoć, zwłaszcza jak jest właściwie zabezpieczony i lakierowany. Cechuje go również wytrzymałość, a więc między innymi mała podatność na uszkodzenia mechaniczne. A jakby tego było mało, zachwyca swoim wyglądem, gdyż ma gładką, wysokiej jakości, powierzchnię wykończenia. Jest jednocześnie bardzo wszechstronny, łatwo poddaje się obróbce.
Płyta wiórowa na tym tle wypada trochę gorzej, głównie ze względu na to, że jest mniej odporna na wilgoć, a to w łazience podstawa. Jest też mniej trwała i podatna na uszkodzenia, zwłaszcza w porównaniu do MDF. Z drugiej strony ma swoje zalety, szczególnie relatywnie niską cenę. Jest też lżejsza od MDF. Pamiętajmy też, że niektóre marki jak Cersanit, używają specjalnych wodoodpornych płyt wiórowych. W kolejnym akapicie polecimy właśnie taki model.
Szafki modułowe w hurtowni Onninen
Wiemy już, jaką wartość mają szafki modułowe, sprawdźmy więc teraz, jakie modele są dostępne w hurtowni Onninen. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Cersanit. Jest ich dużo w magazynie.
- Marka Cersanit zawsze dostarcza niezawodne rozwiązanie łazienkowe. Jak przed chwilą napisaliśmy, Cersanit wprowadził specjalne rozwiązanie, jakim jest wykonanie szafki z płyty wiórowej lakierowanej, posiadającej Certyfikat FSC MIX CREDIT SGSCH-COC-007574, co potwierdza jej najwyższą jakość. Takim modelem jest bez wątpienia szafka modułowa dolna z drzwiami Larga 40 w kolorze białym.
- Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest szafka modułowa otwarta Moduo 20. Szafka słupkowa, nieduża, ale odpowiednio pojemna. Korpus z wilgocioodpornej płyty wiórowej. Wspaniała estetyka - kolor to dąb piaskowy. Polecamy!
- A może zestaw meblowy Freja 45 GEBERIT, który składa się z umywalki meblowej 45x40 i szafki podumywalkowej 40,5x67,1x28,6 cm. Możliwość montażu drzwi z otwieraniem na lewą lub prawą stronę. Kolor biały połysk.
Szafki modułowe to optymalny wybór, jeśli chcemy mieć pewność wysokiego poziomu estetycznego oraz funkcjonalnego!