Szczelne połączenia w instalacji hydraulicznej: Króciec

Dodano: poniedziałek, 22.01.2024


Przygotowanie odpowiedniej instalacji hydraulicznej jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa, ale też ograniczenia kosztów zużycia. Kluczową rolę odgrywają tutaj króćce, które umożliwiają doprowadzenie i odprowadzenie medium. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać zalety wykorzystania.

Króciec kołnierzowy ze stali nierdzewnej do instalacji hydraulicznych

Sprawdź króćce w hurtowni Onninen

Zalety i funkcje króćców w instalacjach gazowych 

Instalacja gazowa musi być w 100% szczelna i nie może dochodzić do żadnych, nawet najmniejszych wycieków, gdyż wtedy pojawia się ryzyko wybuchu. Niezbędne jest stosowanie króćców. Niewątpliwie króćce są niezwykle istotnym elementem montażowym. Pomiędzy nimi przemieszcza się LPG w stanie gazowym. Mówimy tutaj o fazie lotnej. Bardzo dobrze sprawdza się króciec kołnierzowy, który jest przeznaczony do łączenia rur. Najlepiej wybrać model wykonany ze stali, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym zapewnia maksymalną szczelność.

Króciec Geberit podłączeniowy do odpływu do muszli stojących, d120Zastosowanie króćca gwintowego jest niezbędne w miejscach, gdzie łączy się gwintowane elementy do przesyłania cieczy. Tutaj polecamy złączki instalacyjne wykonane ze stali ocynkowanej. Taki króciec gwintowany może mieć średnicę około 0,5". Wykorzystuje się go także w instalacjach grzewczych. Umożliwia bezproblemowe i łatwe podłączenie rur. Należy wiedzieć, że instalacja gazowa w domu może być skręcana, przy czym wtedy zastosowanie ma złączka gwintowana. Polecana jest też szybkozłączka kołnierzowa, która uszczelni instalację gazową. Należy jednak zwracać uwagę na to, pod jakim ciśnieniem płynie gaz. Najczęściej tego typu zasuwy gazowe nadają się do instalacji, gdzie gaz ma ciśnienie nie większe niż 16 bar. Zasuwy gazowe należy montować przy dodatniej temperaturze.

Jednocześnie mogą same pracować, nawet gdy temperatura jest ujemna, przy czym nie może być niższa niż minus 20 stopni. Dzięki zastosowaniu redukcji na węża zyskuje się większe bezpieczeństwo, ale też efektywność pracy całej instalacji. Króciec do gazu powinien mieć odpowiednio dobraną końcówkę. Króciec gwintowany przeznaczony jest to rury stalowej. Pozwala na przygotowanie mocnego przewodu, nawet w instalacjach technologicznych. Rzeczywiście doskonale sprawdza się do łączenia gwintowanych elementów do przesyłania cieczy. Polecamy model gwintowany, wykonany ze stali nierdzewnej, który dodatkowo posiada ocynkowanie. Wykorzystanie króćca rurowego w instalacjach gazowych jest także możliwe.

Zastosowanie i montaż króćca kołnierzowego w hydraulice

Króciec dwukołnierzowy Bohamet FF DN100x200, PN10, GJL-żeliwo szareZastosowanie króćca kołnierzowego jest naprawdę szerokie. Otóż model kołnierzowy można wykorzystać także w instalacji wodnej. Montaż króćca jest naprawdę prosty. Wystarczy tylko nałożyć na króciec hydrauliczny uszczelkę, a następnie przełożyć go przez wywiercony otwór. Może odbywać się to już w zbiorniku. Pamiętajcie, że jeżeli występuje lekki problem z przełożeniem, to możecie użyć młotka gumowego i delikatnie wbić króciec, a gdy będzie wystawał trzeba jeszcze zastosować uszczelkę, a na koniec nakrętkę.

Przyłączenie króćca wymaga przygotowania wcześniej otworu. Tutaj można zastosować otwornicę. Średnica otworu powinna odpowiadać średnicy króćca. Zwróćcie uwagę na to, czy jednostka miary się zgadza, a więc stosujcie albo cale, albo centymetry. Na koniec dokręcamy króciec i oczyszczamy zbiornik z powstałych nieczystości.

Króćce w hurtowni Onninen

króciec dystansowy Simet KD12Na uwagę zasługuje produkt jakim jest króciec dystansowy Simet KD12 . Przeznaczony jest do puszek łączonych szeregowo. Dzięki niemu można uzyskać jeszcze większy rozstaw puszek. Przyłączenie jest wtedy dużo trwalsze. Warto zwrócić uwagę, że takie modele są bardzo łatwe w montażu. Można wykorzystać go w momencie gdy na puszkach osadzony jest osprzęt o rozstawie powyżej 71 mm. Mowa tutaj o modelu nieramowym. Temperatura użytkowa tego typu produktu wynosi ponad 960 stopni Celsjusza.

Do łazienki można wybrać króciec Geberit przyłączeniowy do odpływu do muszli stojących D120. Również ten model cechuje niezwykła wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Wykonany jest z tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie jest w żadnym stopniu podatny na korozję. Ergonomiczna konstrukcja sprawia, że jego montaż i demontaż są naprawdę szybkie. Przeznaczony jest do odpływu do muszli stojących. Rzeczywiście sprawdzi się w wielu różnych modelach. Cechuje go duża uniwersalność.

Do instalacji wodociągowej dobrze sprawdzi się ponadto króciec dwukołnierzowy Bohamet FF DN100x200, PN10, GJL-żeliwo szare. Ma zastosowanie także w instalacjach wody pitnej. Wykonany jest z żeliwa. Jest to materiał niezwykle mocny, odporny nawet na duże przeciążenia czy zmiany ciśnienia. Jest to model nierdzewny, który pomimo niskiej ceny rzeczywiście może służyć przez wiele lat. Musimy też wspomnieć, że jego waga wynosi ponad 12 kg, jednak pomimo tego montaż nie jest wcale czasochłonny.

Sprawdź króćce w hurtowni Onninen