Szlifuj profesjonalnie ze szlifierką oscylacyjną

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Szlifierka to urządzenie bardzo praktyczne, wykorzystywane szeroko przez profesjonalistów, jak też osoby zajmujące się majsterkowaniem hobbystycznie. Czym jest szlifierka oscylacyjna, do czego jest wykorzystywana i czym różni się od szlifierki mimośrodowej?

Czerwona szlifierka elektryczna w warsztacie

Sprawdź szlifierki oscylacyjne w hurtowni Onninen

Czy szlifierką oscylacyjną można polerować lakier?

Cechą charakterystyczną szlifierek oscylacyjnych jest łatwość w obsłudze. Napędzana silnikiem stopa z przyczepionym do niej papierem ściernym o określonej gradacji pozwala na szybkie wygładzenie nawet delikatnych powierzchni. Stopa wprawiana jest w ruch oscylacyjny, tj. wahadłowy, co oznacza, że porusza się miarowo w przód i tył. Dzięki powtarzalności ruchów, dużej częstotliwości drgań i niewielkiej amplitudzie, można bardzo precyzyjnie wygładzić różnorodne powierzchnie.

Szlifierka oscylacyjna jest urządzeniem wykorzystywanym do wygładzania powierzchni płaskich, w miarę równych. Rewelacyjnie przygotuje drewno, gips, kamień, a niektóre z urządzeń - również beton.

Jednym z ciekawszych zastosowań szlifierek oscylacyjnych jest polerowanie lakieru. W takim wariancie urządzenie często wykorzystywane jest przez lakierników, a nawet osoby chcące zadbać o swój własny pojazd. W takiej sytuacji zamiast papieru ściernego używa się specjalnych, dedykowanych do polerowania nakładek. Wybierając urządzenie, którym można będzie również wypolerować samochód, warto zwrócić uwagę, aby posiadało ono regulację prędkości.

Jakie są różnice między szlifierką oscylacyjną a mimośrodową?

Szlifierka oscylacyjna wrzecionowa Scheppach OSM600Alternatywnym rozwiązaniem dla szlifierki oscylacyjnej jest szlifierka mimośrodowa. Różnica pomiędzy urządzeniami jest związana z zasadą działania. O ile w pierwszym wariancie ruch stopy następuje jedynie do przodu i do tyłu, o tyle w urządzeniach mimośrodowych dodatkowo odbywa się ruch obrotowy, czyli wokół własnej osi. Urządzenia mimośrodowe umożliwiają działanie nie tylko na płaskich, ale też wypukłych i wklęsłych powierzchniach. Wszystko dzięki wymiennemu, elastycznemu talerzowi. Szlifierki mimośrodowe wykorzystywane są do wygładzenia nie tylko drewnianych powierzchni, ale też kamiennych czy stalowych.

Różnica między dwoma wariantami urządzeń związana jest też ze specyfiką pracy. Przy szlifierkach mimośrodowych konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej siły nacisku, przy czym należy wiedzieć, że są to modele bardzo wrażliwe na docisk, dlatego jeśli będzie on zbyt duży, może wpłynąć na spowolnienie działania sprzętu.

Jak dobrać odpowiednią szlifierkę oscylacyjną?

Szukając odpowiedniego rozwiązania należy analizować dostępne urządzenia i ich parametry w aspekcie do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze będą - moc silnika urządzenia, liczba oscylacji na minutę, a także wielkość i kształt stopy czy ilość cykli.

Jednym z istotnych parametrów jest również wielkość stopy. W zależności od tego, jakie prace będą wykonywane oraz jak często urządzenie będzie wykorzystywane. Do szlifowania większych powierzchni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie z większą stopą. Pozwoli to na szybsze wykonanie całego zadania. Minusem tego rozwiązania jest jednak precyzja. Większa powierzchnia stopy nie pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, dlatego do precyzyjnych prac zdecydowanie lepiej sprawdzi się szlifierka oscylacyjna z mniejszą stopą. Dla osób, które mają do czynienia z różnymi powierzchniami i zależy im zarówno na precyzji, jak i tempie pracy, świetnym rozwiązaniem mogą być modele z wymiennymi stopami, które można szybko i sprawnie zmienić, w zależności od potrzeb.

Liczba oscylacji na minutę w dobrej jakości urządzeniach zapewnia efektywniejszą pracę. Im wyższa jest liczba oscylacji podana przez producenta, tym praca będzie dokładniejsza i wydajniejsza. Dużym atutem jest możliwość regulacji obrotów, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Szlifierka oscylacyjna wrzecionowa Scheppach OSM600

Szukając rozwiązań profesjonalnych warto zwrócić uwagę na szlifierkę oscylacyjną wrzecionową Scheppach OSM 600. To urządzenie wymagające zasilania elektrycznego docenione zostanie zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby działające hobbystycznie. Szlifierka Scheppach pozwala wykonywać prace wymagające wysokiej precyzji działania, ponieważ stół roboczy gwarantuje stabilność działania. Dużą zaletą jest tu możliwość regulacji stołu, co zwiększa komfort działania. Urządzenie działa z prędkością 2000 obrotów na minutę, a skok oscylacji wynosi 16 mm.

Sprawdź szlifierki oscylacyjne w hurtowni Onninen

Szlifierka oscylacyjna