Sztuka lutowania przewodów: Od amatora do mistrza w kilku krokach

Dodano: poniedziałek, 5.08.2024


Będąc fachowcem w swojej dziedzinie, zależy Ci, żeby poszerzać swoje kompetencje i z dnia na dzień lutować na coraz to wyższym poziomie. Sztuka lutowania, czyli łączenia na stałe metalowych elementów, to nie lada gratka dla każdego majstra. Co zrobić, aby z amatora stać się mistrzem w swojej firmie? Poznaj kilka przydatnych porad, dzięki którym każdego dnia Twoje lutowanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne i staranne, a Ty zyskasz rzeszę zadowolonych klientów.

Elektryk łączy przewód elektryczny z drutem lutownicą w warsztacie

Sprawdź lutownice w hurtowni Onninen

​Jak odpowiednio przygotować przewód elektryczny do lutowania?

Lutowanie jest możliwe przy użyciu lutownicy i lutu. W lutowaniu nie używasz siły fizycznej, od połączenia ze sobą dwóch elementów metalowych masz lutownicę. Pamiętaj, że przed lutowaniem musisz wcześniej odpowiednio zabezpieczyć przewody. Przygotowanie rozpocznij od oczyszczenia kabli ze wszystkich zanieczyszczeń, a także usuń izolację z końcówki przewodów.

Lutownica transformatorowa Rothenberger 175W + akcesoria [EXPERT] MN-99-206W kolejny kroku dzięki lutownicy kable są nagrzewane i nanoszony zostaje lut. Lut musi zostać nagrzany do stanu płynnego, jednak elementy, które poddajesz procesowi lutowania, nie zmieniają swojego stanu skupienia. Spoiwo lutnicze to stop cyny, który pozwala na trwałe połączenie przewodu. Choć powszechnie mówi się, że spoiwo lutnicze to przede wszystkim cyna, to jednak składa się ono również w sporej mierze z ołowiu, bądź miedzi.

Innym ważnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest temperatura topnienia spoiwa, która powinna być niższa od temperatury lutowanych elementów. Podczas lutowania miękkiego temperatura jest niższa niż +450 stopni, natomiast podczas lutowania twardego spoiwo powinno być roztopione do temperatury powyżej +450 stopni.

​Co dodatkowo jest niezbędne do lutowania?

W procesie lutowania niezbędnymi elementami są głównie lutownice oraz luty. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lutownic. Ich zastosowanie zależne jest od Twoich indywidualnych potrzeb. Poniżej znajdziesz krótko przybliżone lutownice gazowe oraz lutownice transformatorowe.

Mata ochronna Rothenberger 330x550 mm 31050Lutownica gazowa – służy do połączenia miękkich matariałów metalowych oraz cienkich przewodów, wykorzystując do tego cynę. Lutownica gazowa bardzo dobrze nada się do mniejszych i trudniej dostępnych miejsc. Jest sprzętem precyzyjnym, więc łączenie za jej pomocą dopełni całokształt Twojej pracy. Co więcej, dzięki temu, że nie potrzeba przy jej użyciu korzystać ze źródła zasilania elektrycznego, z tą lutownicą możesz pracować praktycznie wszędzie – od placu budowy po warsztat, a nawet bardziej odległe tereny.

Natomiast lutownica transformatorowa najlepiej sprawdzi się, jeśli masz do połączenia grubszy przewód, bądź większe elementy elektroniczne. Łączenie za pomocą lutownicy transformatorowej wymaga dostępu do źródła zasilania elektrycznego.

​Jak odpowiednio zabezpieczyć zlutowane kable i przewody?

Przewód instalacyjny YDY 2x1,5 750V /100m/ G-103032Ostatnim etapem Twojej pracy przy lutowaniu jest zabezpieczenie zlutowanych kabli. Żeby połączone już kable i przewody były odpowiednio chronione, musisz wykonać osłonkę termokurczliwą. Warto zająć się tym wcześniej i jeszcze przed rozpoczęciem lutowania mieć ją nałożoną na przewody poniżej lutowanych miejsc. Gdy przewody elektryczne są już połączone, a lut wystygnie, należy przesunąć osłonkę na zlutowane kable. 

Lutowanie przewodów oraz lutowanie kabli wymagają nie lada precyzji, którą także należy wykorzystać podczas pracy z osłonką termokurczliwą. Osłonka kurczy się pod wpływem ciepła, dlatego tuż po nałożeniu jej na zlutowane miejsca ogrzej ją, np. ogniem z zapalniczki. Na skutek ciepła osłonka skurczy się i zabezpieczy odpowiednio lutowane przewody.

​Jakie narzędzia polecamy do lutowania?

  1. Lutownica transformatorowa Rothenberger o mocy 175 W – jej ciekawą zaletą jest podświetlenie punktowe lutowanej części. W zestawie znajdziesz również: kalafonię, wymienne groty, kufer i cynę.
  2. Mata ochronna do lutowania o wymiarach 330x550 mm – niezbędnik każdego majsterkowicza. Zabezpieczy Twoje powierzchnie przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. 
  3. Przewód instalacyjny YDY 2x1,5 750v – miedziany drut klasy 1 z różną liczbą żył: 2, 3, 4, 5.

​Precyzja i bezpieczeństwo w lutowaniu

Lutowanie przewodów elektrycznych to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale i odpowiedniego podejścia do bezpieczeństwa. Przy lutowaniu kabli kluczowe jest zwrócenie uwagi na temperaturę topnienia spoiwa, która powinna być niższa od temperatury łączonych elementów. Aby skutecznie lutować przewody elektryczne, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu końcówek przewodów elektrycznych przed przystąpieniem do pracy. Profesjonalne podejście do lutowania przewodów elektrycznych gwarantuje nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim trwałe i bezpieczne połączenia, które są fundamentem każdej solidnej instalacji elektrycznej.

Sprawdź lutownice w hurtowni Onninen