Szukasz przewodu spawalniczego? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Dodano: poniedziałek, 12.06.2023


Spawanie opiera się o przepływ prądu o wysokim natężeniu. Aby wszystko odbywało się w pełni bezpiecznych dla operatora warunkach, należy korzystać z odpowiednich przewodów spawalniczych. Czym one się charakteryzują i dlaczego nie warto na nich oszczędzać? 

spawacz w fabryce

Sprawdź przewody spawalnicze w hurtowni Onninen

Co to jest przewód spawalniczy?

Przewód spawalniczy OS1/ONS 1x95Kable są przewodnikiem energii elektrycznej, które najczęściej zbudowane są one z miedzi. Choć czasami spotkać można również aluminium, jest ono w stanie przenosić znacznie mniej ładunku elektrycznego. Z kolei najlepszym materiałem przewodzącym prąd jest srebro, które z kolei jest zbyt kosztowne do wytwarzania przewodów.

Miedź, jak każdy materiał, stawia określony, niewielki opór. Jest on proporcjonalny do ilości przepływającej przez nią prądu. Przy wysokim natężeniu może dojść nawet do zapalenia się przewodu i pożaru. Dużo częściej jednak następuje przerwanie ciągłości, co skutkuje zadziałaniem zabezpieczeń nadprądowych.

Dlatego do spawarki warto podłączyć specjalny przewód spawalniczy, charakteryzujący się większą wytrzymałością na wysokie obciążenie. Dodatkowo zaleca się pełne rozwijanie kabla przy każdym spawaniu. W ten sposób można uniknąć jego przegrzania i zniszczenia.

Rodzaje przewodów spawalniczych

Standardowa spawarka wymaga kilku przewodów spawalniczych. Niezależnie, czy wykorzystywana będzie metoda MIG, MAG, elektrody otulonej czy TIG, zawsze potrzebować będziesz:

  • Przewodu prowadzącego ze spawarki do rękojeści. Uchwyt najczęściej stanowiPrzewód spawalniczy H01N2-D 1x120 biegun dodatni (zależy to od zastosowanej metody spawania). Oprócz kabla prądowego, w przypadku MIG/MAG, konieczne jest doprowadzenie do rękojeści także drutu spawalniczego.
  • Przewód masowy. Zgodnie z nazwą odpowiada najczęściej za biegun ujemny. Taki kabel spawalniczy zakończony jest mocowaniem do spawanego materiału.
  • Zespoły podłączeniowe stanowią odmianę przewodu spawalniczego. Jednak oprócz kabla doprowadzającego energię elektryczną, posiadają one również podajnik drutu oraz gazu (argonu w metodzie MIG lub dwutlenku węgla w metodzie MAG).

Użycie odpowiedniego przewodu spawalniczego gwarantuje nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także wygodę w czasie samego spawania.

Na co zwrócić uwagę przy doborze przewodu spawalniczego?

Szukasz odpowiedniego przewodu do swojej spawarki? Wbrew pozorom możesz spotkać się z dość dużym wyborem modeli, różniących się charakterystyką i parametrami. Dlatego warto zastanowić się wcześniej, jaki przewód jest Ci potrzebny. Na co zwrócić uwagę?

Przewód spawalniczy OS1/ONS 1x16

  • Przekrój przewodu. Jest to kluczowy parametr, który decyduje o maksymalnym prądzie, jaki może być podawany przez spawarkę. Nasz najmniejszy model to przewód spawalniczy OS1/ONS 1x16. Charakteryzuje się on przekrojem znamionowym wynoszącym 16 mm2. Z kolei najgrubsze kable spawalnicze posiadają przekrój rzędu 120 mm2.
  • Liczba żył najczęściej wynosi 1 - większa ilość po prostu nie jest potrzebna.
  • Napięcie znamionowe, pod jakim powinien pracować przewód spawalniczy, wynosi najczęściej 100 V.
  • Materiał powłoki zewnętrznej. Najlepiej sprawdza się w tej roli guma, zapewniająca odpowiednią elastyczność oraz ochronę przed temperaturą.

Wybierając przewód spawalniczy H01N2-D 1x120, warto pamiętać, że jego średnica zewnętrzna będzie znacznie większa. Przełoży się to także na ciężar oraz ilość potrzebnego miejsca do przewozu. Dlatego też nie warto kupować modelu o zbyt wysokich parametrach "na zapas".

Najlepsze przewody spawalnicze w hurtowni Onninen

Jeśli zajmujesz się spawaniem hobbystycznie, możesz nie wiedzieć, czy  przewód spawalniczy OS1/ONS 1x95 będzie odpowiedni do Twojej spawarki. Nie łatwo także określić optymalną długość takiego kabla (w naszej hurtowni posiadamy bębny nawiniętych przewodów o długości 1000 m - możemy więc zapewnić Ci niemal dowolnej długości kable, zgodnie z Twoimi preferencjami).Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo, aby uzyskać więcej informacji. Chętnie także doradzimy, jakiej długości oraz grubości przewód wybrać. Skorzystaj nie tylko z naszych produktów, ale również cennego doświadczenia w zakresie doboru oprzyrządowania.

Sprawdź przewody spawalnicze w hurtowni Onninen