Szybki i sprawny montaż odwodnienia liniowego. Jak to możliwe?

Dodano: poniedziałek, 25.01.2021


Uszkodzenie odwodnienia liniowego to wysoce problematyczna sytuacja. Jego wymiana kojarzy się zazwyczaj z częściowym bądź całkowitym odcięciem dojazdu do budynku i wyłączeniem obiektu z użytkowania na czas remontu. Na szczęście uszkodzony system odwadniający można szybko i łatwo wymienić. Jak? Pozwolą na to prefabrykowane opaski. Dowiedz się o nich więcej!

Szybki i sprawny montaż odwodnienia liniowego. Jak to możliwe_

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda tradycyjny montaż odwodnienia liniowego,
  • jak przyspieszyć proces wymiany lub montażu odwodnienia w już funkcjonującym obiekcie,
  • co można zyskać stosując odwodnienia liniowe z prefabrykowaną obudową żelbetową (opaską),
  • gdzie możesz spotkać takie realizacje.

Odwodnienie liniowe – zalety

Skuteczne odprowadzanie wody deszczowej, zalegającej na dużym obszarze, daje wiele korzyści. Dzięki temu można uniknąć takich problemów, jak: powstawanie dużych kałuż, zalewanie i zawilgocenie budynku, które powodują dyskomfort oraz rodzą wiele przykrych konsekwencji.

Systemy odwodnień liniowych są bardziej skuteczne niż odwadnianie punktowe oraz odwadnianie ściekowe. Co więcej, jest to rozwiązanie niedrogie, jeśli pod lupę weźmiemy całkowity koszt sieci odwodnień.

Ruszty, które są w nich zastosowane wykazują odporność na szkodliwe działania mrozu oraz soli. Nie wymagają też czyszczenia oraz konserwacji sieci – specjalne profilowanie, oferowane przez producentów znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Takie systemy radzą sobie dobrze również z minimalnymi różnicami w zakresie ukształtowania terenu, dzięki czemu ich instalacja nie jest wymagająca.

Sprawdź produkty z oferty Hauraton w hurtowni Onninen

Odpływ liniowy – budowa

Na budowę systemu odwodnienia liniowego składają się dwa elementy: korytko oraz ruszt. Korytko produkowane jest zazwyczaj z polimerbetonu. Jest to tworzywo stworzone z betonu z domieszką żywicy oraz ziarnistego kwarcu lub ewentualnie betonu włóknistego.

Za co odpowiada ruszt? Jest to ochrona dla korytka. Ruszt jest produkowany najczęściej ze sztucznych tworzyw odpornych na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe czynniki atmosferyczne, a także substancje chemiczne. Najczęściej można się spotkać z rusztów wykonanych ze stali oraz żeliwa.

Jak wygląda tradycyjny montaż odwodnienia liniowego?

Tradycyjny montaż odwodnień liniowych zajmuje bardzo dużo czasu. Może trwać od kilku dni do nawet paru tygodni. Wymaga przygotowania wykopu, podbudowy, szalunku, ławy betonowej, betonowej obudowy bocznej odwodnienia na potrzeby korytka odwadniającego. Następnie przychodzi czas dojrzewania betonu, który trwa 28 dni do osiągnięcia jego całkowitej docelowej wytrzymałości. Następnie można zająć się pracami wykończeniowymi powierzchni przylegającej.

Odwodnienia liniowe marki Hauraton


Odwodnienie liniowe – montaż krok po kroku

Jak krok po kroku przebiega montaż odpływu liniowego? Na samym początku należy przygotować wykop o odpowiedniej szerokości. To zapewni możliwość stworzenia otuliny betonowej, która zależy od klasy koryta odwadniającego. Drugim krokiem jest ułożenie korytka tuż obok stworzonego wykopu, a następnie montaż przygotowanego korytka na początku oraz końcu ciągu ścianki zamykającej. Kolejnym krokiem jest podłączenie punktów, które odprowadzają wodę do kanalizacji.

To jeszcze nie koniec. By montaż odpływu liniowego przebiegł prawidłowo, należy zamontować ruszty do korytek i zabezpieczyć je przed zabrudzeniem przez beton, a następnie obetonować ich ścianki. Należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypełnienie przestrzeni podpłytkowej. Potem należy oczyścić ruszty oraz powierzchnię wewnątrz korytka i odpływów z zanieczyszczeń. Trzeba również zabezpieczyć ruszty za pomocą mocowań i uszczelnić elementy ciągu korytek za pomocą specjalnego materiału.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności odwodnienie liniowe jest gotowe do użytkowania. Taki czas prac nie przeszkadza podczas budowy nowego obiektu, gdzie różne prace budowlane są czasochłonne i odpowiednio rozplanowane na etapach budowy. W przypadku montażu systemów na już istniejących i działających obiektach wymagane jest zastosowanie szybszych rozwiązań. Jakich? Z pomocą przychodzą funkcjonalne obudowy żelbetowe.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Jak przyspieszyć proces wymiany lub montażu odwodnienia w już funkcjonującym obiekcie?

Przyspieszeniu prac związanych z wymianą lub montażem odwodnień liniowych służą obudowy żelbetowe (opaski). To najbardziej czasochłonne elementy systemu, które w tym przypadku przygotowywane są wcześniej, w warunkach fabrycznych. Dzięki temu wystarczy je ułożyć zgodnie z projektem, co skutkuje zdecydowanie szybszym przebiegiem instalacji. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala na błyskawiczną wymianę odwodnienia liniowego w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie tempo prac remontowych ma strategiczne znaczenie.

Co można zyskać stosując odwodnienie liniowe z prefabrykowaną opaską?

Naturalnie montaż odwodnień liniowych z wykorzystaniem obudowy żelbetowej (opaski) przekłada się na oszczędność czasu. Z kilku tygodniu, jakich wymaga tradycyjny system korytek, termin realizacji skraca się do nawet kilku godzin! To nie jedyna zaleta tego innowacyjnego rozwiązania. Warto wspomnieć także o jego trwałości, która gwarantuje wieloletnie działanie odwodnienia bez ryzyka przedwczesnego wyeksploatowania opaski. Jest to system odporny na natężony ruch kołowy i związane z nim wysokie obciążenia. W odróżnieniu od zabudowy odwodnienia wykonywanej na placu budowy w zmiennych warunkach atmosferycznych, prefabrykacja daje wysoką jakość oraz powtarzalność. Odwodnienia są bowiem produkowane zawsze w tych samych, kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności powietrza.

Odwodnienia liniowe wykonane żelbetową obudową zapewniają bezpieczeństwo korzystania z obiektu. Co więcej, błyskawiczny czas ich zamontowania lub wymiany przekłada się na faktyczne oszczędności finansowe. Budynku nie trzeba bowiem wyłączać z funkcjonowania na czas trwania remontu, dzięki czemu może spełniać swoje dotychczasowe funkcje bez jakichkolwiek zakłóceń. To innowacyjne rozwiązanie, z którego warto skorzystać!

Gdzie możesz spotkać odwodnienia liniowe z prefabrykowaną obudową?

odwodnienia liniowe zewnętrzne hauraton

Realizacjami odwodnień z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów systemu może pochwalić się marka Hauraton. Jednym z jej projektów tego typu był remont ulicy Karmelickiej w Krakowie. Mieszkańcy doskonale pamiętają prace, które na ponad rok wstrzymały ruch tramwajowy i samochodowy wzdłuż ulicy Bronowickiej, Podchorążych i Królewskiej. Odpływ liniowy został zakwalifikowany do renowacji poza przetargiem, toteż wymagał niezwykle sprawnego działania ze strony wykonawcy. W efekcie około 400 metrów bieżących odwodnienia wymieniono w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dodatkowe wyzwanie stanowiło zapewnienie systemowi poziomu wytrzymałości właściwego dla jednej z głównych ulic w ścisłym centrum miasta.

Odwodnienie liniowe Hauraton zostało także zamontowane na stacji paliw BP w Kołbaskowie. To tam znajduje się jedno z głównych przejść granicznych na zachodzie Polski. Intensywny ruch przez całą dobę przekładał się na trudności w remoncie. Z oczywistych przyczyn obiekt nie mógł zostać zamknięty na czas prowadzenia prac. Dlatego tak pomocne okazały się prefabrykowane produkty, pozwalające na sprawne wykonanie projektu. Innowacyjny system korytek osłoniętych kratkami przełożył się na zmniejszenie komplikacji związanych z remontem.

Zarejestruj się w Onnshop!

Godną uwagi inwestycję stanowił także remont korytek na parkingu taxi na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Intensywność ruchu na tej powierzchni dochodzi do nawet kilku tysięcy samochodów dziennie. Potrzebne były więc kanały, które wytrzymają tak duże obciążenie, a w dodatku zostaną bardzo szybko zamontowane. Wyzwaniem okazał się także dobór odpowiednich parametrów hydraulicznych. W efekcie do remontu systemu wykorzystane zostały korytka ze zintegrowaną opaską, co poskutkowało łatwą wymianą i szybkim przebiegiem prac.

Prefabrykowane kanały to bezproblemowy montaż systemu odwodnień

Jak widzisz, montując lub wymieniając odwodnienie liniowe, najlepiej jest korzystać z prefabrykowanych opasek wykonanych z betonu. Korytka tego typu przekładają się na realne oszczędności i zwiększone możliwości systemu. Montaż odpływu liniowego jest z nimi znacznie łatwiejszy!

Jeśli szukasz elementów do systemu odwodnienia liniowego, znajdziesz je w ofercie marki Hauraton w sklepie Onninen. Te gwarancja wysokiej jakości oraz komfortowego i szybkiego montażu.