Szybki i sprawny montaż odwodnienia liniowego. Jak to możliwe?

Dodano: 2021 1 25, Mon


Uszkodzenie odwodnienia liniowego to wysoce problematyczna sytuacja. Jego wymiana kojarzy się zazwyczaj z częściowym bądź całkowitym odcięciem dojazdu do budynku i wyłączeniem obiektu z użytkowania na czas remontu. Na szczęście uszkodzony system odwadniający można szybko i łatwo wymienić. Jak? Pozwolą na to prefabrykowane opaski. Dowiedz się o nich więcej!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda tradycyjny montaż odwodnienia liniowego,
  • jak przyspieszyć proces wymiany lub montażu odwodnienia w już funkcjonującym obiekcie,
  • co można zyskać stosująć odwodnienia liniowe z prefabrykowaną obudową żelbetową (opaską),
  • gdzie możesz spotkać takie realizacje.

Jak wygląda tradycyjny montaż odwodnienia liniowego?

Tradycyjny montaż odwodnień liniowych zajmuje bardzo dużo czasu. Może trwać od kilku dni do nawet paru tygodni. Wymaga przygotowania wykopu, podbudowy, szalunku, ławy betonowej, betonowej obudowy bocznej odwodnienia na potrzeby korytka odwadniającego. Następnie przychodzi czas dojrzewania betonu, który trwa 28 dni do osiągnięcia jego całkowitej docelowej wytrzymałości. .Następnie można zająć się pracami wykończeniowymi powierzchni przylegającej.

Sprawdź produkty z oferty Hauraton w sklepie Onninen

Po wykonaniu tych wszystkich czynności odwodnienie liniowe jest gotowe do użytkowania. Taki czas prac nie przeszkadza podczas budowy nowego obiektu, gdzie różne prace budowlane są czasochłonne i odpowiednio rozplanowane na etapach budowy. W przypadku montażu systemów na już istniejących i działających obiektach wymagane jest zastosowanie szybszych rozwiązań.

Jak przyspieszyć proces wymiany lub montażu odwodnienia w już funkcjonującym obiekcie?

Przyspieszeniu prac związanych z wymianą lub montażem odwodnień liniowych służą obudowy żelbetowe (opaski)To najbardziej czasochłonne elementy systemu, które w tym przypadku przygotowywane są wcześniej, w warunkach fabrycznych. Dzięki temu wystarczy je ułożyć zgodnie z projektem, co skutkuje zdecydowanie szybszym przebiegiem instalacji. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwala na błyskawiczną wymianę odwodnienia liniowego w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie tempo prac remontowych ma strategiczne znaczenie.

Odwodnienia liniowe marki Hauraton


Co można zyskać stosując odwodnienie liniowe z prefabrykowaną opaską?

Naturalnie montaż odwodnień liniowych z wykorzystaniem obudowy żelbetowej (opaski) przekłada się na oszczędność czasu. Z kilku tygodniu, jakich wymaga tradycyjny system korytek, termin realizacji skraca się do nawet kilku godzin! To nie jedyna zaleta tego innowacyjnego rozwiązania. Warto wspomnieć także o jego trwałości, która gwarantuje wieloletnie działanie odwodnienia bez ryzyka przedwczesnego wyeksploatowania opaski. Jest to system odporny na natężony ruch kołowy i związane z nim wysokie obciążenia. W odróżnieniu od zabudowy odwodnienia wykonywanej na placu budowy w zmiennych warunkach atmosferycznych, prefabrykacja daje wysoką jakość oraz powtarzalność. Odwodnienia są bowiem produkowane zawsze w tych samych, kontrolowanych warunkach temperatury i wilgotności powietrza.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Odwodnienia liniowe wykonane  żelbetową obudową zapewniają bezpieczeństwo korzystania z obiektu. Co więcej, błyskawiczny czas ich zamontowania lub wymiany przekłada się na faktyczne oszczędności finansowe. Budynku nie trzeba bowiem wyłączać z funkcjonowania na czas trwania remontu, dzięki czemu może spełniać swoje dotychczasowe funkcje bez jakichkolwiek zakłóceń.

Gdzie możesz spotkać odwodnienia liniowe z prefabrykowaną obudową?

Realizacjami odwodnień z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów systemu może pochwalić się marka Hauraton. Jednym z jej projektów tego typu był remont ulicy Karmelickiej w Krakowie. Mieszkańcy doskonale pamiętają prace, które na ponad rok wstrzymały ruch tramwajowy i samochodowy wzdłuż ulicy Bronowickiej, Podchorążych i Królewskiej. Odpływ liniowy został zakwalifikowany do renowacji poza przetargiem, toteż wymagał niezwykle sprawnego działania ze strony wykonawcy. W efekcie około 400 metrów bieżących odwodnienia wymieniono w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Dodatkowe wyzwanie stanowiło zapewnienie systemowi poziomu wytrzymałości właściwego dla jednej z głównych ulic w ścisłym centrum miasta.

Odwodnienie liniowe Hauraton zostało także zamontowane na stacji paliw BP w Kołbaskowie. To tam znajduje się jedno z głównych przejść granicznych na zachodzie Polski. Intensywny ruch przez całą dobę przekładał się na trudności w remoncie. Z oczywistych przyczyn obiekt nie mógł zostać zamknięty na czas prowadzenia prac. Dlatego tak pomocne okazały się prefabrykowane produkty, pozwalające na sprawne wykonanie projektu. Innowacyjny system korytek osłoniętych kratkami przełożył się na zmniejszenie komplikacji związanych z remontem.

Zarejestruj się w Onnshop!

Godną uwagi inwestycję stanowił także remont korytek na parkingu taxi na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Intensywność ruchu na tej powierzchni dochodzi do nawet kilku tysięcy samochodów dziennie. Potrzebne były więc kanały, które wytrzymają tak duże obciążenie, a w dodatku zostaną bardzo szybko zamontowane. Wyzwaniem okazał się także dobór odpowiednich parametrów hydraulicznych. W efekcie do remontu systemu wykorzystane zostały korytka ze zintegrowaną opaską, co poskutkowało łatwą wymianą i szybkim przebiegiem prac.

Prefabrykowane kanały to bezproblemowy montaż systemu odwodnień

Jak widzisz, montując lub wymieniając odwodnienie liniowe, najlepiej jest korzystać z prefabrykowanych opasek wykonanych z betonu. Korytka tego typu przekładają się na realne oszczędności i zwiększone możliwości systemu.