Jak dobrać odpowiednie szynoprzewody?

Dodano: wtorek, 11.05.2021


Schemat połączeń szynoprzewodów UniProDo czego służą szynoprzewody?

Szynoprzewody są połączeniem przewodu i szyny montażowej dla opraw oświetleniowych. Kompletny system stworzony z łączników, adapterów i uchwytów pozwala zbudować instalację oświetleniową umożliwiającą łatwe przesuwanie opraw wzdłuż szyn oraz zmianę aranżacji oświetlenia bez konieczności ingerowania w instalację elektryczną czy powierzchnię sufitu. Rozwiązania szynowe dzielimy na dwie główne kategorie ze względu na rodzaj zasilania :

  • szyny niskonapięciowe,
  • szyny zasilane napięciem sieciowym.

Sprawdź szynoprzewody w hurtowni Onninen!

Szyny niskonapięciowe występują w wielu wariantach. W zależności od technologii wykonania możemy znaleźć szyny o jednym obwodzie lub dwóch obwodach oraz takie, które mają dodatkową linię przeznaczoną na sterowanie oprawami. Szyna wymaga zastosowania dodatkowego zasilacza, montowanego zazwyczaj wewnątrz profilu lub poza nim. Ich główną zaletą są niewielkie wymiary.

Schemat i przekrój szyny trójfazowej i szyny Dali

Szyny zasilane napięciem sieciowym podłączamy bezpośrednio do sieci 230 V. Najczęściej występujące na rynku produkty to szyny 3-fazowe. Szynoprzewody DALI oraz szyny 1-fazowe. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są szyny 3-fazowe lub szyny wyposażone w dodatkową linię przeznaczoną dla sterowania DALI (lub innego sposobu sterowania wymagającego dwóch dodatkowych przewodów).

Szynoprzewody i akcesoria Unipro


Jakie rozwiązanie będzie najlepsze do mojego projektu?

To zależy, co chcemy osiągnąć. Dobór typu szyny nie zawsze zależy od wnętrza. Najczęściej decyzja o tym, czy szyna ma być 3-fazowa czy DALI, zapada wtedy, gdy decydujemy się na projekt ze sterowaniem lub bez niego. Szyna 3-fazowa pozwala na podzielenie sceny świetlnej na 3 niezależne obwody. Szyna DALI dodatkowo (poza podziałem na 3 niezależne obwody) pozwala także na sterowanie oprawami, ściemnianie, budowanie skomplikowanych scen świetlnych. Sterowanie DALI polega na nadaniu każdej oprawie własnego „adresu”, co pozwala nam na komunikowanie się z podłączonymi do szyny oprawami. Oczywiście, poza samą szyną konieczne będzie podłączenie do niej systemu sterowania.

Schemat podziału szynoprzewodów

Montaż szynoprzewodów

Gdy już zdecydowaliśmy, jaki rodzaj szyny chcemy zastosować, czas na dobór akcesoriów. Warto zapamiętać, że zazwyczaj akcesoria jednego producenta pasują jedynie do jego szynoprzewodów (poza adapterami do opraw, one są bardzo często uniwersalne – jak na przykład A75 Unipro). Szczegóły montażu i sposoby podłączenia są opisane w instrukcjach, warto jednak pamiętać o tym, że zasilanie możemy podłączyć do szyny w różnych miejscach, na końcu szyny, na środku lub na łącznikach kątowych. Zdecydowanie ułatwia to budowanie instalacji oświetleniowej na istniejącej już instalacji elektrycznej, gdy nie chcemy modyfikować sufitów. Dostępnych jest wiele rodzajów łączników, akcesoriów montażowych, zawiesi i innych elementów ułatwiających montaż i modyfikację naszej instalacji oświetleniowej
opartej o szyny. Rozwiązania najczęściej dostępne są w kolorze czarnym, białym i szarym. Inne kolory RAL są również możliwe do uzyskania, wymaga to jednak zamówienia odpowiedniej dla danego produktu liczby sztuk.

Łączniki zasilające do szynoprzewodów UniPro

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Zamontowałem szyny 3-fazowe, a chciałbym sterować oprawami, czy muszę wymieniać szyny na DALI?

Nie. Dali to jeden ze sposobów sterowania, który wymaga dodatkowych przewodów do sterowania. Obecnie dostępne na rynku są także rozwiązania, które przesyłają sygnał sterujący bezprzewodowo, wykorzystując na przykład technologię Bluetooth Mesh. Każda oprawa musi zostać wyposażona w adapter zawierający element sterujący lub element sterujący może być umieszczony bezpośrednio w zasilaczu. Dzięki temu możemy sterować oprawami, nawet gdy mamy instalację szynową bez dodatkowego okablowania DALI.

Czy szyny to produkt do łatwego montażu, niewymagającego specjalistycznej wiedzy?

Adapter do montażu oprawy szynoprzewodówOwszem, szyny montuje się łatwo, przyjemnie i szybko, ale w dalszym ciągu jest to instalacja elektryczna, dlatego zaleca się, aby ich montaż został wykonany przez wykwalifikowanych instalatorów. Szynoprzewody pozwalają łatwo budować i modyfikować naszą instalację oświetleniową nawet na istniejących sufitach. Ponadto umożliwiają, dzięki zastosowaniu sterowania (z wykorzystaniem dodatkowych obwodów lub bezprzewodowo), sterowanie oprawami i zarządzanie oświetleniem.
Dostępne są w wielu wariantach, kolorach i kształtach oraz w wielu opcjach montażu. Wpisują się w indywidualne potrzeby projektowe wielu rodzajów wnętrz takich jak: mieszkania, biura, muzea, sklepy oraz powierzchnie przemysłowe.

Sprawdź szynoprzewody w hurtowni Onninen!