Jakie są rodzaje taśm LED?

Dodano: poniedziałek, 26.10.2020


Taśmy LED robią prawdziwą furorę w ostatnich latach. Można je stosować nie tylko w domu, ale również na zewnątrz, a nawet w budynkach użyteczności publicznej czy w pasażach handlowych. Na rynku dostępne są rozliczne rodzaje takich taśm. Czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

Taśmy LED - rodzaje i zastosowanie

Sprawdź taśmy LED w hurtowni Onninen

Taśma LED to obecnie bardzo łatwo dostępne źródło światła, a do tego ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Istotne jest również to, że taśma LED jest łatwa w montażu i można ją stosować właściwie w każdym pomieszczeniu.

Taśmy LED wykorzystywane są często w oświetleniu meblowym, sufitowym i dekoracyjnym. Można je przykleić bezpośrednio do podłoża, montować w listwach i łączyć ze sobą. Zanim jednak dokona się wyboru odpowiedniej taśmy, warto dowiedzieć się, czym różnią się między sobą takie źródła światła i w jaki sposób dobierać je do określonego pomieszczenia.

Taśmy LED – rodzaje i podział

Taśmy LED można podzielić ze względu na ich różne parametry techniczne. Pierwsza klasyfikacja dotyczy rodzaju zastosowanych diod.

Rozmiar diod LED

Tutaj możemy wyróżnić dwa główne typy. Pierwszy z nich to taśma LED Nextec 3528. To oznacza wymiary diody 3,5 mm x 2,8 mm. Mamy tu do czynienia z jedną strukturą LED, która zasilana jest najczęściej prądem 20 mA. Należy także wspomnieć o podziale pod kątem ilości diod zamontowanych na całej długości taśmy (5 m). Im większe zagęszczenie, tym więcej światła dostarczy taśma, ale również więcej energii elektrycznej pobierze. Na rynku dostępne są taśmy LED 3528 o zagęszczeniu 150, 300, 480 i 600.

Drugi główny typ taśm LED to 5050 o wymiarze 5 mm x 5 mm. W tym przypadku występują dwa rodzaje zagęszczenia: 150 LED na 5 m i 300 LED na 5 m. Ta pierwsza świeci tak samo jak taśma LED SMD 3528 o zagęszczeniu 480.

Na rynku można także znaleźć mniej popularne modele jak 2835, 3014 i 5630.

Odcień i temperatura barwowa emitowanego światła LED

Inne kryterium podziału taśm LED dotyczy emitowanej przez nie barwy światła. W tym przypadku rozróżnia się taśmy LED jednokolorowe (mono) i zmiennokolorowe LED (RGB). Pierwsze z nich świecą najczęściej barwą białą, jednak tutaj także można dokonać pewnego podziału:

  • Barwa biała ciepła (2700 - 3000 K), która najbardziej przypomina tradycyjną żarówkę, często stosowana jest w klasycznych wnętrzach. Światło o ciepłej barwie ma żółty odcień, przez co jest najprzyjemniejsze dla oka i sprzyja wypoczynkowi.
  • Barwa biała neutralna(3300 - 4000 K), zazwyczaj spotykana w obiektach handlowych, urzędach, ale coraz częściej również w mieszkaniach. Neutralny kolor światła ma najbardziej biały odcień przypominający światło dzienne. Taka barwa sprzyja efektywności w pracy i wzmacnia koncentracje.
  • Barwa biała zimna (4500 - 6500 K) o temperaturze barwowej wpadającej w odcienie niebieskiego. Światło zimne jest najmniej przyjemne dla oka, przez co nie jest zalecane do stosowania jako źródło główne, ale raczej jako oświetlenie dekoracyjne w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje metal, szkło i biel.

Na rynku znaleźć można także taśmy LED jednokolorowe o innych barwach (np. czerwony, niebieski, żółty itd.), a nawet emitujące promieniowanie ultrafioletowe.

Taśma LED RGB pozwala na emitowanie światła o zmiennej barwie. Regulacja zmiany kolorów odbywa się za pomocą sterownika LED, który zostaje odpowiednio zaprogramowany. W ten sposób można bardzo łatwo i płynnie zmieniać nastrój w pomieszczeniu za pomocą światła. Tego rodzaju sterowniki są często obsługiwane pilotami, za pomocą których można przełączać kolor lub wybierać efekt podświetlenia. Sterownik komunikuje się z pilotem za pośrednictwem fal radiowych. Długie odcinki taśm LED wymagają również zastosowania wzmacniaczy sygnału. Na rynku można także znaleźć sterowniki LED Wi-Fi, które umożliwiają kontrolowanie taśmy LED za pomocą smartfonu lub tabletu.

Sprawdź taśmy LED w hurtowni Onninen

Klasa ochrony taśm LED

Taśmy LED dzielą się także ze względu na klasę ochrony na warunki atmosferyczne. Takie taśmy mogą być montowane wewnątrz i na zewnątrz, ale w tym ostatnim przypadku trzeba wybrać odpowiednie paski LED. Taśmy LED IP00 (czasem oznaczane jako IP20 lub IP44) nadają się tylko do stosowania wewnątrz budynku, ponieważ diody i rezystory nie są tu w ogóle osłonięte, a jedynie przylutowane do miedzianej rolki. To oznacza, że mogą być montowane wyłącznie w suchych miejscach.

Gdy zobaczymy oznaczenie IP65 lub IP63, możemy takiej taśmy LED użyć w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (np. kuchnia, łazienka), ale nie na zewnątrz. Do stosowania poza budynkami można wykorzystywać taśmy LED IP67 i IP68, które są wodoodporne. W tym przypadku diody mogą być albo zalane silikonem, albo zamknięte w hermetycznej koszulce.

Moc taśmy LED

Pobór mocy przez taśmę LED będzie zależał przede wszystkim od jej przeznaczenia. Oświetlenie dekoracyjne nie wymaga wysokiej mocy, toteż optymalnym wyborem okażą się zarówno niskopobraniowe warianty 1,8 W/m, jak i gęste taśmy LED 9,6 W/m. Takie rozwiązanie zagwarantuje przyjemne światło, pozwoli dodatkowo zaoszczędzić na energii elektrycznej i ułatwi ukrycie taśm.

Główne oświetlenie LED będzie jednak wymagało wyższej mocy. W takim przypadku należy więc decydować się na taśmy LED w zakresie 14,4 W/m - 30 W/m. Alternatywę stanowią profesjonalne taśmy LED 9,6 W lub 10 W, przy czym ich zastosowanie zależy od tego, ile metrów rolki zostanie użyte.

Strumień świetlny

Choć ilość światła zależy przede wszystkim od mocy taśmy LED, znaczenie dla tego parametru ma również strumień świetlny wyrażany w lumenach. Różne produkty o tej samej mocy mogą bowiem dawać nieco inne światło. Im więcej lumenów, tym lepiej taśma LED nadaje się do oświetlenia głównego. Do rozwiązań dekoracyjnych wystarczą taśmy LED o strumieniu świetlnym do 700 lm/m. Przekroczenie granicy 1000 lm/m gwarantuje natomiast możliwość uzyskania mocnego oświetlenia, więc taka taśma LED dobrze sprawdzi się jako główne źródło światła.

Czym zasilać taśmę LED?

Oczywiście każda taśma LED musi być odpowiednio zasilana. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na napięcie zasilania. Często stosuje się taśmy LED, które zasila się napięciem stałym 12 V. To tak naprawdę połączone ze sobą moduły LED złożone z trzech diod. Dzięki takiej budowie możemy regulować długość taśmy przez jej cięcie co trzy diody.

Niektóre taśmy zasilane są napięciem 24 V, jak również 230 V (większa podatność na usterki). W dwóch pierwszych przypadkach należy podłączyć zasilacz o stabilizowanym napięciu. Nie zaleca się natomiast do taśm LED zasilaczy niestabilizowanych lub dedykowanych halogenom, ponieważ mogą one szybko doprowadzić do zniszczenia diod. Należy obliczyć moc zasilacza i zwrócić uwagę, aby była ona większa niż moc danej taśmy LED (min. o 10%). Trzeba jednak sprawdzić, czy moc podana na opakowaniu odpowiada całej rolce taśmy LED (5 m), czy określona została dla 1 m.

Jaką taśmę LED wybrać?

Wspomnieliśmy już, że taśmy LED można tak naprawdę wykorzystywać w każdym pomieszczeniu, a nawet na zewnątrz (odpowiednie modele). W zależności od zastosowania należy dobrać odpowiednią wielkość diod. Na przykład taśma LED 3528 o zagęszczeniu 300 lub 600 doskonale sprawdzi się w przypadku światła dekoracyjnego, które ma być przede wszystkim efektowne, a nie silne.

Jeśli zależy nam na dekoracyjnym źródle światła, ale umieszczonym na suficie, można wybrać taśmę LED 5050 o zagęszczeniu 150, natomiast zagęszczenie 300 dobrze sprawdzi się jako główne oświetlenie pomieszczenia. Gdy zależy nam na oświetleniu mocnym, wtedy warto sięgnąć po taśmę LED 2835 lub 5630 (w obydwu przypadkach zagęszczenie 300). Taśmy LED ze sterownikiem na pilota pozwalają uzyskać pożądany efekt świetlny w różnych kolorach.

Warto zaznaczyć, że taśmy LED na swej spodniej części posiadają powierzchnię klejącą a dzięki temu, że są elastyczne, można przymocować je do dowolnej powierzchni. Poza zastosowaniem domowym często wykorzystywane są również w transporcie do oświetlania wnętrza przestrzeni ładunkowej pojazdów lub w przemyśle w celu podświetlenia odpowiedniej części lub maszyny i tym samym usprawnienia stanowiska pracy.

Taśmy LED ze względu na swą różnorodność oraz atrakcyjne właściwości mają wręcz nieograniczone zastosowanie, uzależnione tylko od kreatywności projektanta. Wykorzystywane są w domach, budynkach użyteczności publicznej, w transporcie, w przemyśle, w rolnictwie i  w wielu innych sferach życia.  To jeden z powodów popularności takiego źródła światła.

Marki taśm LED w Onninen:

Taśmy LED Lars     Taśmy LED Nextec     Taśmy LED Osram

Taśmy LED ze względu na swą różnorodność oraz właściwości mają wręcz nieograniczone zastosowanie uzależnione tylko od kreatywności projektanta. Wykorzystywane są w domach, budynkach użyteczności publicznej, w transporcie, w przemyśle, w rolnictwie i  w wielu innych sferach życia.  To między innymi jest jeden z powodów popularności takiego źródła światła.

Wysokiej jakości taśmy LED znajdziesz w hurtowni Onninen!

Szeroka oferta naszej hurtowni internetowej pozwoli Ci szybko i łatwo dobrać idealne taśmy LED do projektu, który realizujesz. Bez trudu dopasujesz do nich także odpowiedni zasilacz. Zapoznaj się z asortymentem hurtowni instalacyjnej Onninen i zaopatrz się w niezbędne taśmy LED!

Sprawdź taśmy LED w hurtowni Onninen

Oświetlenie led