Taśmy LED - rodzaje i zastosowanie

Dodano: 2020 10 26, Mon


Taśmy LED robią prawdziwą furorę w ostatnich latach. Można je zobaczyć nie tylko w domu, ale również na zewnątrz, a nawet w budynkach użyteczności publicznej czy w pasażach handlowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich taśm. Czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie?

Taśmy LED - rodzaje i zastosowanieTaśma LED to obecnie bardzo łatwo dostępne źródło światła, a do tego ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Istotne jest również to, że taśma LED jest łatwa w montażu i można ją stosować właściwie w każdym pomieszczeniu. Taśmy LED stosowane są często w oświetleniu meblowym, sufitowym i dekoracyjnym. Można je przykleić bezpośrednio do podłoża, montować w listwach i łączyć ze sobą. Zanim jednak dokona się wyboru odpowiedniej taśmy, warto dowiedzieć się, czym się różnią między sobą takie źródła światła i w jaki sposób je dobierać do określonego pomieszczenia.

Taśmy LED – rodzaje i podział

Taśmy LED można podzielić ze względu na ich różne parametry. Pierwsza klasyfikacja dotyczy rodzaju zastosowanych diod. Tutaj możemy wyróżnić dwa główne typy.

Zobacz taśmy LED i akcesoria w sklepie

Rozmiar diody LED

Pierwszy z nich to taśma LED 3528. To oznacza wymiar diody: 3,5 mm x 2,8 mm. Mamy tu do czynienia z jedną strukturą LED, która zasilana jest najczęściej prądem 20 mA. Należy także wspomnieć podziale ze względu na zagęszczenie diod LED na 5 metrów długości taśmy. Im większe zagęszczenie, tym więcej światła dostarczy taśma, ale również pobiera więcej energii elektrycznej. Na rynku dostępne są taśmy LED 3528 o zagęszczeniu 150, 300, 480 i 600.

Drugi główny typ taśm LED to 5050 o wymiarze 5 mm x 5 mm. W tym przypadku występują dwa zagęszczenie: 150 LED na 5 m i 300 LED na 5 m. Ta pierwsza świeci tak samo, jak taśma LED 3528 o zagęszczeniu 480.

Na rynku można także znaleźć mniej popularne modele jak 2835, 3014 i 5630.

Odcień i temperatura barwowa emitowanego światła LED

Inne kryterium podziału taśm LED dotyczy emitowanej przez nie barwy światła. W tym przypadku rozróżnia się taśmy LED jednokolorowe (mono) i zmiennokolorowe (RGB). Pierwsze z nich świecą najczęściej barwą białą, jednak tutaj także można dokonać pewnego podziału:

  • Barwa biała ciepła (2700 - 3000K), która najbardziej przypomina tradycyjną żarówkę, często stosowana jest w klasycznych wnętrzach. Światło o ciepłej barwie ma żółty odcień, przez co jest najprzyjemniejsze dla oka i sprzyja wypoczynkowi.
  • Barwa biała neutralna (3300 - 4000K) najczęściej spotykane w obiektach handlowych, urzędach, ale coraz częściej również w mieszkaniach. Światło w barwie neutralnej ma najbardziej biały odcień przypominający światło dzienne. Taka barwa sprzyja efektywności w pracy i wzmacnia koncentracje.
  • Barwa biała zimna (4500- 6500K) o temperaturze barwowej wpadającej w odcienie niebieskiego. Światło zimne jest najmniej przyjemne dla oka, przez co nie jest zalecane do stosowania jako główne źródło światła, ale raczej jako światło dekoracyjne w nowoczesnych wnętrzach w których dominuje metal, szkło i biel.

Na rynku znaleźć można także taśmy LED jednokolorowe o innych barwach (np. czerwony, niebieski, żółty itd.), a nawet emitujące promieniowanie ultrafioletowe.

Taśmy LED zmiennokolorowe (RGB) pozwalają na emitowanie światła o zmiennej barwie. Regulacja zmiany kolorów odbywa się za pomocą specjalnego sterownika LED, który zostaje odpowiednio zaprogramowany. W ten sposób można bardzo łatwo i w sposób płynny zmieniać nastrój w pomieszczeniu za pomocą światła. Tego rodzaju sterowniki są często obsługiwane pilotami, za pomocą których można przełączać kolor lub wybierać efekt podświetlenia. Sterownik komunikuje się z pilotem za pośrednictwem fal radiowych. Przy obsłudze długich odcinków taśmy LED stosuje się również wzmacniacze sygnału. Na rynku można także znaleźć sterowniki LED Wi-Fi, które umożliwiają kontrolowanie taśmy LED za pomocą smartfonu lub tabletu.

Zobacz taśmy LED i akcesoria w sklepie

Klasa ochrony taśm LED

Taśmy LED dzielą się także ze względu na klasę ochrony na warunki atmosferyczne. Takie taśmy mogą być montowane wewnątrz i na zewnątrz, ale w tym ostatnim przypadku trzeba wybrać odpowiedni model LED. Taśmy LED IP00 (czasem oznaczane jako IP20 lub IP44) nadają się tylko do stosowania wewnątrz budynku, ponieważ diody i rezystory nie są tu w ogóle osłonięte, jedynie przylutowane do miedzianej taśmy. To oznacza, że mogą być montowane jedynie w suchych miejscach.
Gdy zobaczymy oznaczenie IP65 lub IP63, możemy taką taśmę użyć w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (np. kuchnia, łazienka), ale nie na zewnątrz. Do stosowania poza budynkami można wykorzystać taśmy LED IP67 i IP68, które są wodoodporne. W tym przypadku diody mogą być albo zalane silikonem, albo zamknięte w hermetycznej koszulce.

Czym zasilać taśmy LED?

Oczywiście każda taśma LED musi zostać zasilona. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na napięcie zasilania. Często stosuje się taśmy LED, które zasila się napięciem stałym 12 V. To tak naprawdę połączone ze sobą moduły LED złożone z trzech diod. Dzięki takiej budowie możemy regulować długość taśmy przez jej cięcie co trzy diody. Niektóre taśmy zasilane są napięciem 24 V, jak również 230 V (większa podatność na usterki). Dwa pierwsze przypadki wymagają użycia zasilacza o stabilizowanym napięciu. Nie zaleca się natomiast do taśm LED zasilaczy niestabilizowanych lub dedykowanych halogenom, ponieważ mogą szybko doprowadzić do zniszczenia diod. Należy zwrócić uwagę, aby moc zasilacza była większa niż moc taśmy LED (min. o 10%). Trzeba jednak sprawdzić, czy moc podana na opakowaniu taśmy LED odnosi się do całej rolki (5 m), czy określona została dla 1 m.

Zastosowanie taśmy LED

Wspomnieliśmy już, że taśmy LED można tak naprawdę stosować w każdym pomieszczeniu i na zewnątrz (odpowiednie modele). W zależności od zastosowania należy także dobrać odpowiednią wielkość diod. Na przykład taśma LED 3528 o zagęszczeniu 300 lub 600 doskonale sprawdzi się w przypadku światła dekoracyjnego, które ma być przede wszystkim efektowne, a nie silne. Jeśli zależy nam na dekoracyjnym źródle światła, ale umieszczonym na suficie, można wybrać taśmę LED 5050 o zagęszczeniu 150, natomiast zagęszczenie 300 dobrze sprawdzi się jako główne oświetlenie pomieszczenia. Gdy zależy nam na oświetleniu mocnym, wtedy warto sięgnąć po taśmę LED 2835 lub 5630 (w obydwu przypadkach zagęszczenie 300). Taśmy LED ze sterownikiem na pilota umożliwiają uzyskanie kolorowych efektów świetlnych.

Warto zaznaczyć, że taśmy LED na swej spodniej części posiadają powierzchnię klejącą a przez swoją giętkość pozwalają na przyklejenie ich do dowolnej powierzchni. Poza zastosowaniem domowym często wykorzystywane są również w transporcie do oświetlania wnętrza przestrzeni ładunkowej pojazdów lub w przemyśle w celu podświetlenia odpowiedniej części lub maszyny i tym samym usprawnienia stanowiska pracy.

Marki taśm LED w Onninen:

Taśmy LED Lars     Taśmy LED Nextec     Taśmy LED Osram

Taśmy LED ze względu na swą różnorodność oraz właściwości mają wręcz nieograniczone zastosowanie uzależnione tylko od kreatywności projektanta. Wykorzystywane są w domach, budynkach użyteczności publicznej, w transporcie, w przemyśle, w rolnictwie i  w wielu innych sferach życia.  To między innymi jest jeden z powodów popularności takiego źródła światła.

Zobacz taśmy LED i akcesoria w sklepie