Technologie uzdatniania wody - wszystko co warto wiedzieć na ten temat

Dodano: wtorek, 2.07.2024


Codziennie należy pić około dwóch litrów wody. Niewątpliwie kupowanie wody w plastikowych butelkach nie jest ekologiczne, a dodatkowo jest dosyć kosztowne. Dlatego też warto zastanowić się nad uzdatniaczami wody wodociągowej.

Bateria kuchenna z filtrami i systemem oczyszczania odwróconej osomzy

Sprawdź technologie uzdatniania wody w hurtowni Onninen

Czy faktycznie można pić wodę z kranu? 

Picie wody bez osadów, za to z dodatkiem magnezu bardzo dobrze wpływa na zdrowie człowieka. Wiele osób jednak zastanawia się, czy można spożywać wodę bezpośrednio z kranu i to bez przegotowania. W teorii w większości polskich miast taka woda nadaje się do spożycia, jednak może być pełna osadów, a w jej smaku czuć chlor. Oczywiście dawka chloru jest w pełni bezpieczna, co jednak nie oznacza, że taka woda dobrze smakuje. Bywają sytuacje, że woda z kranu jest zanieczyszczona.

Filtr z manualnym płukaniem wstecznym BWT PROTECTOR BW 1 cal 240004463Duża zawartość bakterii, soli czy wirusów jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest uzdatnianie wody. Można wybrać stację uzdatniania wody, która usuwa wysokie zawartości kamienia kotłowego. Zapewnia też usunięcie soli kotłowej i skuteczne filtrowanie. Stację uzdatniania wody stosuje się w inżynierii sanitarnej. Odgrywa podobną rolę jak oczyszczalnia ścieków.

Może być wyposażona w różnego rodzaju filtry, np. filtry ciśnieniowe, ale i areatory, a także filtry usuwające bakterie. Stacja uzdatniania wody powinna być dobrana pod kątem zapotrzebowania. Na pewno ważną rolę odgrywają testery pomiaru parametrów wody. Na podstawie ich wyników można dobrać odpowiedni filtr. Testy wody są także przydatne do oceny sprawności filtra. Umożliwiają pomiar poziomu żelaza, ale też twardości czy pH.    

Jak właściwie obliczyć zapotrzebowanie wydajności stacji uzdatniania wody?  

Wiele osób zastanawia się, jak właściwie obliczyć zapotrzebowanie wydajności stacji uzdatniania wody. Otóż należy wiedzieć, że trzeba wziąć pod uwagę ilość mieszkańców, a także ilość zużywanej miesięcznie wody. Pod uwagę bierze się też stopień twardości wody oraz ilość miejsc poboru wody w domu. Orientacyjnie możemy przyjąć, że czteroosobowa rodzina zużywa 10 m3 wody miesięcznie.

Filtr skośny do wody Valvex PIZA PN25 5/4 cala 4990030W takim przypadku należy zastosować urządzenie, które posiada od 20 do 25 litrów złoża. Aby stacja pracowała efektywnie nie można zapominać o wykonaniu wcześniej testów poziomu zanieczyszczeń. Ponadto pod uwagę bierze się to, czy woda pobierana jest z własnego ujęcia, czy z wodociągów.

Pojemność złoża jonowymiennego nie powinna być mniejsza niż 20 l. Ważną rolę odgrywa też zużycie wody. Może się okazać, że jeżeli prowadzicie swoją firmę w domu i przyjmujecie petentów, to zużycie rośnie nawet o 30%. Zmiękczanie wody to proces, który zapewnia ochronę urządzeń przed osadami. Dodatkowo zmiękczacze wody niwelują nieprzyjemny zapach przepływającej wody. Sam proces zmiękczania wody polega na usunięciu z niej składników wpływających na jej twardość.   

Filtracja i uzdatnianie wody przy użyciu odwróconej osmozy 

Odwrócona osmoza to naprawdę ciekawy proces, który polega na przepływie rozpuszczalnika z roztworu o stężeniu wyższym do roztworu o stężeniu niższym. W efekcie usuwa on mikrozanieczyszczenia i pozwala na uzyskanie krystalicznie czystej wody. Stosuje się półprzepuszczalną membranę, określaną membraną osmotyczną. Duże znaczenie ma jeszcze fakt, że usuwane są nawet zanieczyszczenia organiczne.

Można sięgnąć po urządzenia do odwróconej osmozy. Te produkty można określić mianem bezkonkurencyjnych, gdyż usuwają nawet mikroorganizmy oraz bakterie czy wirusy. Warto więc zdecydować się na filtr odwróconej osmozy, gdyż dzięki niemu poprawiają się parametry wody pitnej. Możesz spożywać bezpośrednio wodę z kranu.

Sprawdź technologie uzdatniania wody w hurtowni Onninen

Oczyszczanie wody węglem aktywnym 

W stacji uzdatniania wody wykorzystuje się też oczyszczanie wody węglem aktywnym. Sprawiają one, że z wody usuwane są lotne związki, węglowodory, a nawet cząsteczki kurzu, piasku czy roślin. Taki filtr jest szczególnie polecany, gdy użytkownik posiada własne złoża wody, choć również w przypadku występowania kanalizacji takie filtry jak najbardziej się sprawdzają. Można umieścić je np. pod zlewem.

Nie zajmują dużo miejsca, a przy tym pozwalają na osiągnięcie naprawdę bardzo czystej i zdrowej wody. Usuwają nawet 80 substancji chemicznych. Wyłapują herbicydy oraz pestycydy. Jednocześnie takie wkłady są bardzo ekonomiczne i bardzo dobrze sprawdzają się w długim procesie eksploatacji. Oczywiście instalacja nie jest skomplikowana. Mają one zastosowanie w domach, blokach, ale też budynkach firmowych czy miejscach użytku publicznego. Można je umieścić w łazience czy kuchni.

Są bardzo ważną częścią systemu uzdatnienia wody. Oczywiście można także wykorzystać filtry z regulatorem twardości wody. W razie potrzeby stosowania ręcznego sterowania zapewniają one doskonałą regulację zużycia soli, ale też są łatwe w obsłudze. Dostępne są jeszcze filtry, które można zamontować na głównym przyłączu zimnej wody. 

Zmiękczacze twardości a jakość wody w domu 

Wybierając filtry zmiękczające należy wiedzieć, że proces zmiękczania wody opiera się na wymianie jonowej. Stosuje się specjalną kationitową żywicę. Ważną częścią systemów uzdatniania wody mogą być dodatkowo napowietrzacze, które zmniejszają zużycie wody i pozwalają na znaczącą oszczędność. Nie trzeba również obawiać się rdzewienia swoich sprzętów np. czajnika elektrycznego.

Filtr z osadnikiem kołnierzowy Socla typ Y333 DN80 149B3263Zmiękczanie wody pozwala zachować funkcjonalność sprzętów RTV, AGD przez zdecydowanie dłuższy czas. Zmiękczanie zapobiega wzrostowi kamienia i niszczeniu sprzętów. W procesie uzdatniania zmiękczanie wody jest ważne także do ochrony armatury. Pod wpływem twardej wody metalowe elementy mogą zacząć korodować i dodatkowo zanieczyszczać wodę. Cały proces odbywa się w szybki sposób, a mianowicie dochodzi do przepływu twardej wody przez żywicę jonowymienną.

W momencie, gdy zdolność jonowymienna złoża zostaje wyczerpana, to poddawane jest ono procesowi regeneracji za pomocą specjalnej solanki. W procesie zmiękczania wykorzystuje się sól, jednak właściwości sodu korzystnie wpływają na pracę organizmu i nie stanowią niebezpieczeństwa, pod warunkiem nieprzekraczania dopuszczalnej ilości w wodzie.         

Kiedy warto wodę poddać procesowi odmanganiania czy odżelaziania? 

Urządzenia do dezynfekcji wody i akcesoria są niezbędne, by usunąć zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Ich zastosowanie poprawia bezpieczeństwo, ale też pozwala na prawidłową pracę całej instalacji. Z powodzeniem można więc spożywać wodę bez przegotowania. Wśród procesów stosowanych do poprawy smaku i parametrów wody stosuje się też odżelazianie. Polega ono na usunięciu nadmiernej ilości związków żelaza. Cały proces odbywa się poprzez napowietrzenie w urządzeniach takich jak odżelaziacze. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy pobiera się wodę ze studni.

Ponadto jest niezbędne, gdy woda jest twarda. Ożelazianie wody jest wskazane, gdy zawartość żelaza w wodzie jest podwyższona. Pamiętajcie, że norma wynosi 0,2 µg/litr. Odmanganianie wody jest to usuwanie soli manganu. Do tego celu stosuje się odpowiednie katalizatory. Najczęściej stosuje się je podobnie jak odżelaziacze, a więc w przypadku wody ze studni głębinowej. W przypadku stosowania odmanganiania pamiętajcie, że proces należy regularnie powtarzać w zależności od zawartości manganu w wodzie pitnej.

Filtry do wody w hurtowni Onninen

Warto poznać dobrej jakości produkty do uzdatniania wody w hurtowni hydraulicznej Onninen. Na uwagę zasługuje filtr z manualnym płukaniem wstecznym BWT PROTECTOR BW 1 cal 240004463. Jest to urządzenie dobrze uszczelnione. Wykonane jest z najwyższej jakości materiałów. Wyposażone jest w specjalne pokrętło elementów czyszczących. Posiada atest PZH.

Dobrym wyborem może być filtr skośny do wody Valvex PIZA PN25 5/4 cala 4990030. To kolejne efektywnie działające urządzenie, które pomimo niskiej ceny pracuje bardzo skutecznie. Sprawdzi się zarówno w instalacjach wodociągowych, solarnych, klimatyzacyjnych, jak i centralnego ogrzewania.

Warto zakupić filtr z osadnikiem kołnierzowy Socla typ Y333 DN80 149B3263. Cechuje go naprawdę wysoka jakość oraz duża trwałość. Maksymalna temperatura wynosi 110 stopni. Zastosowany osadnik ze stali nierdzewnej wykazuje dużą odporność na rdzewienie.

Sprawdź technologie uzdatniania wody w hurtowni Onninen