Wraz ze wzrostem zainteresowania pojazdami elektrycznymi i świadomością ekologiczną, temat testowania i wyboru stacji ładowania pojazdów jest jednym z częściej poruszanych. Jak odpowiednio przetestować stację ładowania i na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?
Sprawdź adapter do testowania pojazdów elektrycznych w hurtowni Onninen
Jak odpowiednio przetestować stację ładowania pojazdów?
Testując stacje ładowania pojazdów elektrycznych, w pierwszej kolejności uwagę należy zwrócić na jej wygląd. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy nie widać uszkodzeń, w tym pęknięć lub uszkodzeń złączy. W przypadku nowych stacji ryzyko jest minimalne, zawsze jednak warto ocenić wizualnie stan wybranej stacji. Drugą kluczową kwestią sprawdzenie oznaczeń urządzenia i etykiet, na których znajduje się instrukcja obsługi.
W praktyce testowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych wymaga sprawdzenia prawidłowego działania instalacji. Dlatego też niezbędne będą odpowiednie urządzenia pomiarowe i narzędzia. Sprawdzając instalację, należy przeprowadzić kontrolę uziemienia, od tego czy została ona prawidłowo wykonana, zależy bezpieczeństwo osób obsługujących stację. Usterka uziemienia to problem bezpośrednio zagrażający bezpieczeństwu. Kolejnym krokiem jest pomiar rezystancji izolacji oraz test wyłącznika różnicowoprądowego. Dodatkowo należy sprawdzić ciągłość przewodów ochronnych.
Ocena podstawowych parametrów oraz stwierdzona ich sprawność pozwala na ocenę kolejnych aspektów, tym razem funkcjonalnych. Tutaj najważniejsze jest sprawdzenie sposobu podłączenia pojazdu oraz procesu ładowania — rozpoczęcie ładowania, przerwanie ładowania oraz sprawdzenie komunikacji ze stacją. Gdy stacja działa prawidłowo, to po podłączeniu i rozpoznaniu pojazdu ładowanie powinno rozpocząć się automatycznie. W kontekście bezpieczeństwa ważne jest, aby możliwe było w pełni bezpieczne przerwanie procesu ładowania. Ważne, aby przerwanie było możliwe zarówno z poziomu pojazdu, jak i stacji. Ponadto należy zwrócić uwagę, aby stacja ładowania pojazdów elektrycznych w prawidłowy sposób komunikowała się z pojazdem. Dzięki temu można sprawdzić status ładowania, ale również mieć pewność, że wyświetlone zostaną ewentualne komunikaty o błędach.
Podczas testowania stacji ładowania przeprowadzić należy testy wydajności. Przy pomocy urządzeń pomiarowych wykonywane są pomiary mocy, napięcia i prądu. Konieczne będzie sprawdzenie specyfikacji. Oceniając funkcjonalność, przeprowadzany jest także test ciągłego ładowania, której celem jest ustalenie prawidłowego działania urządzenia w całym cyklu ładowania. Dla kondycji pojazdu ważne jest, aby stacja ładowania pracowała stabilnie.
Ocena bezpieczeństwa stacji wymaga sprawdzenia prawidłowości działania elementów, takich jak wyłącznik przeciwciążeniowy i naprądowy. Dla uzyskania rzetelnych wyników przeprowadzić trzeba też test oceniający zachowanie stacji w przypadku wystąpienia przerwania przewodu ochronnego.
Jak normy i przepisy regulują napięcie i podłączenie stacji ładowania?
Działanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych regulowane jest odpowiednimi przepisami. Ich celem jest zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa, a w przypadku pojazdów — pozwala na minimalizację ryzyka uszkodzenia podczas ładowania.
Jednym z podstawowych dokumentów, określających wymagania techniczne jest Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 26 czerwca 2019 r. Dokument zawiera szczegółowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji oraz naprawy, konserwacji i modernizacji stacji ładowania, jako elementów stanowiących część systemu infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego. W dokumencie poruszono też kwestie związane z bezpieczeństwem instalacji oraz kontrolą spełnienia owych wymagań przez Urząd Dozoru Technicznego.
Kolejnym dokumentem, regulującym obowiązki właścicieli budynków jest Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Określono w niej, że właściciele oraz zarządcy obiektów niemieszkalnych mają obowiązek instalacji co najmniej jednego punktu ładowania, jeśli ilość stanowisk postojowych wynosi co najmniej 20. Przepisy te wchodzą w życie już od 1 stycznia 2025 r.
Obowiązujące przepisy stanowią, że moc stacji ładowania znajdującej się w budynkach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej nie może być mniejsza niż 3,7 kW. Ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
Narzędzia do testowania infrastruktury ładowania pojazdów
Narzędzia do diagnostyki oceniające prawidłowe funkcjonowanie urządzeń dobierane są w zależności od rodzaju urządzeń do ładowania, czy są to ładowarki naścienne Wallbox, czy wolnostojące moduły. Inne rozwiązania wykorzystywane są w przypadku ładowarek jedno i trójfazowych.
Przykładem wykorzystywanym do testowania ładowarek jedno i trójfazowych jest tester CEM EVSE-200. Pozwala on na diagnostykę urządzeń ze złączem typu 2. Jest to urządzenie wszechstronne, umożliwiające wykonanie szeregu pomiarów elektrycznych, w tym parametrów wyłączników różnicowoprądowych, rezystancji izolacji czy impedancji pętli zwarcia.
Systemy ładowania pojazdów elektrycznych pozwalają na bezpieczne i efektywne ładowanie, ale tylko w sytuacji, gdy będą w pełni sprawne.
Adapter do testów stacji ładowania pojazdów elektrycznych w hurtowni Onninen
Do testowania z powodzeniem stosować można też rozwiązania, takie jak adapter do testów stacji ładowania pojazdów elektrycznych Sonel WAADAEVSE01. Sprawdzi się on doskonale do wykonania pomiarów w sposób bezpieczny, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Urządzenie, które wyposażone jest w specjalny kabel do ładowania samochodu elektrycznego, symulujący ładowanie pojazdu pomoże sprawdzić sposób działania stacji w różnych stanach pracy, w bezpiecznych warunkach, bez ryzyka uszkodzenia pojazdu. Adapter pomaga zmierzyć:
- impedancję pętli zwarcia ZS;
- rezystancję izolacji RISO;
- parametry wyłączników różnicowoprądowych RCD.
W hurtowni Onninen, w kategorii elektrotechnika dostępne są nie tylko adaptery, ale i inne urządzenia, takie jak wallbox czy kable do ładowania pojazdów elektrycznych.
Sprawdź adapter do testowania pojazdów elektrycznych w hurtowni Onninen