Odpowiedź na modernizację instalacji - Hybrydowa pompa ciepła

Dodano: piątek, 22.07.2022


W obliczu rosnących cen surowców i energii konieczna jest zmiana sposobu myślenia o energetyce. Każde źródło ciepła pochodzące z energii odnawialnej powinno być wzięte pod uwagę nie tylko przy budowie nowego domu, lecz także przy jego termomodernizacji. A co w sytuacji, kiedy inwestor nie chce rezygnować z gazu, a jednocześnie chciałby, aby instalacja była bardziej ekonomiczna i ekologiczna?

immergas

O ile w wypadku nowych domów możliwe jest bezproblemowe zaprojektowanie od podstaw i wybudowanie systemów grzewczych, o tyle w przypadku starszych wiąże się to z koniecznością wymiany dotychczas stosowanego źródła ciepła na nowe. Aby uniknąć sytuacji, w której dom będzie niedostatecznie ogrzany i by zwiększyć jego bezpieczeństwo energetyczne, niejednokrotnie stosuje się ogrzewanie hybrydowemówi Kamil Rdzanek, ekspert Immergas.

Firma Immergas, z blisko 60-letnim doświadczeniem w branży grzewczej ma w swojej ofercie hybrydowe pompy ciepła Immergas Magis COMBO V2, które są połączeniem pompy ciepła typu split z kotłem gazowym. Ten inteligentny system na podstawie wprowadzonych ustawień sam wybiera tańsze i bardziej opłacalne źródło energii. Dzięki możliwości korzystania z dwóch źródeł ciepła hybrydowa pompa ciepła jest wyjątkowo ekonomiczna i ekologiczna. Na podstawie wprowadzonych przez użytkownika parametrów pracy wykorzystuje to źródło, które w danym momencie jest bardziej opłacalne. Jest to szczególnie ważne w momencie, kiedy ceny gazu rosną, a jednak nie chcemy z niego rezygnować. Jeśli więc inwestor ma już kocioł gazowy i chce go wymienić, aby ogrzewać taniej, a jednocześnie nie chce rezygnować całkowicie z ogrzewania gazowego, hybrydowa pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem.

Sprawdź ofertę pomp ciepła w hurtowni Onninen

immergasIstniejąca instalacja gazowa pozwoli na łatwe podłączenie jednostki wewnętrznej bez kosztownych pracochłonnych przeróbek. Kocioł gazowy wspomaga pracę pompy ciepła szczególnie w ekstremalnie niskich temperaturach, kiedy efektywność pompy ciepła jest niższa. Dzięki temu urządzenie zapewnia komfort cieplny mieszkańcom przez cały rok, także w bardzo mroźne dni. Hybrydowe pompy ciepła mają klasę efektywności energetycznej A+++ dla temperatury zasilania 35°C oraz A++ dla temperatury zasilania 55°C. Pompa ciepła może wytworzyć ponad 5 razy więcej energii cieplnej niż zużywa energii elektrycznej, nie emitując przy tym zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy ciepła gwarantują więc ogrzewanie pomieszczeń i produkcję c.w.u. przy niskim udziale energii elektrycznej. Ten fakt potwierdza współczynnik COP, obrazując stosunek wytworzonej przez pompę ciepła energii cieplnej do pobranej przez nią energii elektrycznej. Najwyższa klasa efektywności energetycznej dla pomp ciepła, wysoki współczynnik COP i wykorzystanie powietrza jako źródła energii sprawiają, że pompy ciepła objęte są dofinasowaniem w Programie Czyste Powietrze. Właściciele budynków, którzy zdecydują się na instalację hybrydowych pomp ciepła, mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Odliczenia od podatku można dokonać przy składaniu oświadczenia podatkowego za rok, w którym dokonano zakupu urządzenia. Należy pamiętać, że do udokumentowania  poniesionego wydatku potrzebna jest faktura. Wysokość ulgi termomodernizacyjnej wynosi do 53 000 PLN.

Hybrydowa pompa ciepła z powodzeniem zastępuje inne formy ogrzewania. Dzięki zaawansowanej technologii jest w stanie pracować w temperaturze do – 25°C (dotyczy pracy pompy ciepła). W takich temperaturach zarówno ogrzeje nasz dom, jak i zapewni stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Ze względu na sposób podgrzewu ciepłej wody użytkowej Magis COMBO V2 występuje w dwóch wersjach:

  • z kotłem dwufunkcyjnym (Magis COMBO V2),

  • z kotłem jednofunkcyjnym (Magis COMBO Plus V2) z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u.

Pompa ciepła powietrzna hybrydowa Immergas split Magis Combo 9 Plus V2 - 7,9 kW, 1 fazowa, 230 VJest w stanie zasilić instalację czynnikiem o temperaturze do 65°C przy pracy pompy ciepła oraz do 80°C przy pracy kotła gazowego. System Magis COMBO V2 to nie tylko ogrzewanie i ciepła woda użytkowa, przy wykorzystaniu klimakonwektorów
czy instalacji płaszczyznowej hybrydowa pompa ciepła może być źródłem chłodu dla budynku w okresie letnim.

Kiedy jednak powinniśmy polecić tradycyjną pompę ciepła? Warto rozważyć taki montaż w nowym budownictwie, w którym nie ma przyłącza gazowego. Doprowadzenie gazu zazwyczaj jest dość kosztowne i montaż samej pompy będzie po prostu tańszy. Pompy ciepła z powodzeniem sprawdzą się również w budynkach charakteryzujących się wysoką termoizolacją, gdzie straty ciepła są niewielkie. Inwestorzy zastanawiają się nad montażem pompy ciepła, porównując jej cenę do innych źródeł ciepła, jak kotły na pelety czy ekogroszek. Początkowo wybór tych drugich wydaje się tańszym rozwiązaniem. Nie należy jednak zapominać, że montaż
kotła na paliwa stałe wiąże się z koniecznością wybudowania komina, co nie jest najtańszą inwestycją. Kocioł taki, zazwyczaj dość spory, musi również znajdować się w kotłowni o odpowiednich wymiarach, a na składowanie opału potrzebne będzie
odpowiednie pomieszczenie. Jeśli zsumujemy koszty, okaże się, że montaż pompy jest bardziej opłacalny również dlatego, że pompy są bezobsługowe i nie wymagają dodatkowego zaangażowania inwestorów.

Podsumowując, polecając rozwiązanie grzewcze, należy wziąć pod uwagę warunki techniczne budynku, zapotrzebowanie na ciepło i wymagania mieszkańców. Należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pośrednie, jak koszty wybudowania komina czy
kotłowni, a nie jedynie na cenę samego urządzenia. Ważna jes też ochron gwarancyjna, jaką objęte jest urządzenie (zwróćmy uwagę, czy jest ona płatna czy nie). Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła Immergas mają 5-letnią bezpłatną gwarancję, którą można uzyskać po zarejestrowaniu urządzenia w Strefie Klienta Immergas oraz pod warunkiem wykonywania odpłatnych corocznych przeglądów.

Sprawdź produkty marki Immergas w hurtowni Onninen

Hybrydowa pompa ciepła
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai