Transport ciepła z kolektorów słonecznych do domu: Płyn solarny

Dodano: piątek, 16.02.2024


Płyn solarny, czyli specjalna ciecz, która umożliwia transport ciepła z zamontowanych w instalacji kolektorów słonecznych do zasobnika w domu. Płyn ten posiada specyficzne właściwości, dzięki którym pomaga w efektywnym i skutecznym ogrzewaniu. Jakie właściwości ma glikol propylenowy, jak często wymieniać go w kolektorach i jaka objętość płynu wchodzi do instalacji? Odpowiadamy!

Kolektory słoneczne z płynem solarnym na dachu domu

Sprawdź płyny solarne w hurtowni Onninen

Właściwości glikolu propylenowego

Prawidłowy transport energii cieplnej możliwy jest tylko wtedy, gdy układ jest sprawny. Aby zredukować ryzyko awarii, musi on być wypełniony odpowiednim płynem, o specjalnych właściwościach. Jedną z najważniejszych cech jest mrozoodporność, co pozwala zapobiegać zamarzaniu płynu w układzie zimą. Ważna jest nie tylko ochrona przed zimnem, bo działanie wysokich temperatur również może doprowadzić do awarii. Glikol propylenowy musi wykazywać neutralność korozyjną, pH płynu nie może wpływać negatywnie na elementy układu. Płyn solarny nie może pienić się pod wpływem ciśnienia w instalacji oraz temperatury.

Do instalacji trzeba zatem kupić odpowiedni płyn, przygotowany na bazie glikolu, ze specjalnymi dodatkami, takimi jak: środki zapobiegające pienieniu, inhibitory korozji, barwniki i utleniacze. To dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie układu. Gdyby nie środki przeciwpienne, to płyn solarny mógłby przejść w stan gazowy, a to prowadziłoby do nieefektywnej wymiany ciepła oraz kawitacji. Z kolei utleniacze i barwniki pomagają ocenić stan płynu solarnego. Jeśli płyn w układzie zmieni kolor, może to świadczyć o jego starzeniu i konieczności wymiany.

Jak często wymieniać płyn solarny w kolektorach?

W przypadku kolektorów solarnych bardzo ważną kwestią jest to, że ciecz w układzie musi być regularnie wymieniana. Starzenie się płynu jest naturalnym procesem, jednak brak wymiany mógłby doprowadzić do poważnych usterek. Znajdujący się w układzie płyn pod wpływem działania temperatury zmienia swoje właściwości.

Płyn solarny Onnline GliTherm EKO-35 20l. glikol propylenowySzczególnie latem wysokie temperatury mogłyby doprowadzić znacznego podgrzania wody, przekraczającej temperaturę wrzenia. Do przegrzania dochodzić może wtedy, gdy płyn nie krąży w układzie, nie ma zatem możliwości oddania wygenerowanego ciepła, co może stać się np. w sytuacji braku prądu czy awarii zasobnika, który uległ przegrzaniu. Sytuacje te wpływają negatywnie na właściwości glikolu propylenowego, stąd tak ważna jest jego regularna kontrola.

W teorii przyjmuje się, że jeśli instalacja solarna działa prawidłowo, to ciecz w układzie powinna być wymieniana średnio raz na pięć lat. W praktyce natomiast wielu producentów podkreśla, że główną determinantą określającą czas wymiany powinien być nie czas, ale jakość płynu. O konieczności jego wymiany najlepiej decydować indywidualnie, sprawdzając regularnie właściwości płynu, bo tylko to uchroni kolektory słoneczne i cały układ przed uszkodzeniem. Brak należytego monitorowania może doprowadzić np. w czasie silnych mrozów do zamarznięcia wody i kosztownej naprawy.

Ile glikolu propylenowego wchodzi do instalacji solarnej?

Należy pamiętać, że do prawidłowej pracy układu konieczna jest wymiana całego płynu. To, ile płynu wejdzie do instalacji solarnej, zależy od jej wielkości. Wymianę najlepiej jest pozostawić fachowcom, bo ewentualne błędy mogą negatywnie wpłynąć na wydajność działania całego układu. Dodatkowym atutem jest to, że specjaliści sprawdzą całą instalację, w tym ciśnienie, szczelność, a także to, czy pompa obiegowa działa prawidłowo.

Kupując płyn solarny należy pamiętać, że zawsze konieczny jest odpowiedni zapas. Po napełnieniu układu płynem solarnym konieczne jest odpowietrzenie całej instalacji w kolektorach słonecznych.

Płyn solarny Onnline GliTherm w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępny jest płyn solarny GliTherm EKO-35. Opakowanie o pojemności 20 l zawiera nietoksyczny glikol propylenowy. To wystarczająca ochrona przed mrozem i korozją, która dodatkowo zabezpiecza instalację przed powstawaniem ewentualnych osadów wewnątrz, w tym także przed rozwojem życia mikrobiologicznego. Płyn solarny jest łatwo degradowalny, dzięki czemu nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, ludzi czy zwierząt.

Dobrej jakości glikol propylenowy działa w temperaturze nawet do - 35 stopni, co zapewnia należytą ochronę w typowych dla Polski warunkach klimatycznych. Płyn solarny dostępny w ofercie Onninen to produkt posiadający wszystkie niezbędne certyfikaty, co jest gwarancją bezpieczeństwa, prawidłowego działania w określonej temperaturze. Produkt skutecznie transportuje ciepło, zapewniając optymalne funkcjonowanie całej instalacji.

Sprawdź płyny solarne w hurtowni Onninen