Trzymaj poziom! Poziomice laserowe i tradycyjne - przegląd produktów

Dodano: piątek, 3.03.2023


Poziomica od stuleci jest jednym z najważniejszych narzędzi budowlanych. Co trzeba wiedzieć o nowoczesnym sprzęcie tego typu?

Poziomica laserowa

Precyzyjne wyznaczenie poziomu i pionu jest kluczowym aspektem w przypadku wielu prac – począwszy od tych banalnie prostych, jak np. montaż półki, aż po wymagające zadania z modernizacją instalacji lub wykuwanie otworów na czele. Od wieków w tym celu stosowane są poziomice. Tradycyjne, libellowe poziomice z uwięzionym w płynie pęcherzykiem mają jednak dość ograniczoną funkcjonalność. Na szczęście w ofercie producentów można znaleźć szeroki wybór urządzeń pomiarowych. Najważniejsze z nich omawiamy w nowym wpisie.

Sprawdź poziomice w hurtowni Onninen

Charakterystyka poziomicy laserowej

Poziomice laserowe to udoskonalone wersje tradycyjnych narzędzi pomiarowych. Ich działanie opiera się na rzutowaniu pojedynczej linii lub ich siatki na daną powierzchnię. Poziomice tego typu mogą być użytkowane zarówno na pionowych, jak i poziomych powierzchniach. W porównaniu ze standardowymi narzędziami, warianty laserowe są nie tylko wygodniejsze w obsłudze, ale też znacznie bardziej precyzyjne.

Poziomice laserowe, w zależności od wersji i przeznaczenia, mogą składać się z różnych części. Najważniejszym jest oczywiście sam laser umieszczony na podstawie poziomującej. Ten drugi element możemy ustawić na podłodze lub zamontować na ścianie czy jakiejkolwiek innej powierzchni. Podstawa jest wyposażona w wyświetlacz umożliwiający precyzyjne ustawienie linii, a często również w elementy poprawiające jej stabilność oraz mocowanie do statywu.

Poziomice tego typu występują w wielu wariantach, z których najważniejsze to:

  • z dalmierzem (dodatkowo umożliwiają pomiar odległości);

  • krzyżowa (wyświetla na powierzchni siatkę linii krzyżujących się pod kątem prostym);

  • 360 stopni (emituje linie na więcej niż jednej płaszczyźnie, obejmując całe pomieszczenie);

  • samopoziomująca (dzięki kompensatorowi magnetycznemu nie wymaga ręcznego ustawienia. Często jest wyposażona również w sygnał dźwiękowy informujący o rozpoziomowaniu).

Poziomica tradycyjna

Zalety poziomicy tradycyjnej

Poziomica 120 IronsideMimo upowszechnienia się modeli laserowych i ich coraz niższych cen, tradycyjne poziomice nie zniknęły z rynku. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu. Te narzędzia budowlane wciąż mają wiele zalet, czyniących z nich dobrą alternatywę lub uzupełnienie dla nowocześniejszych rozwiązań. Ich najważniejszym atutem jest na pewno przystępna cena – w Onninen można kupić je już za kilkadziesiąt złotych. Ze względu na prostą konstrukcję, są też bardziej niezawodne. Sporą zaletą jest poza tym ich poręczność. Tradycyjną poziomicę bez problemu można schować do kieszeni lub torby i zabrać ze sobą w każde miejsce, bez obaw o rozładowanie baterii.

Sprawdź poziomice w hurtowni Onninen

Jak działa poziomica wodna?

Specyficznym rodzajem „analogowych” narzędzi pomiarowych są poziomice wodne o konstrukcji wężowej. Składają się one z zestawu menzurek z miarkami oraz łączącego go elastycznego wężyka. Działają na zasadzie systemu naczyń połączonych. Jeśli obie menzurki znajdują się na tej samej wysokości, poziom wody w każdej z nich jest taki sam. Tak jak standardowe poziomice, modele wężowe mają prostą konstrukcję, co wpływa na ich niską cenę, a przy tym pozwala zachować precyzję wyższą niż w przypadku urządzeń laserowych.

Najważniejszym zastosowaniem poziomic wodnych wężowych jest dokonywanie pomiarów w punktach znacznie oddalonych od siebie – ich zasięg, w zależności od modelu, wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są wysokiej jakości narzędzia Cellfast z wężem o długości 15, 20 i 25 metrów). W przeciwieństwie do urządzeń laserowych, umożliwiają wyznaczanie punktów znajdujących się nawet w oddzielnych pomieszczeniach

Kiedy do działania wchodzi kątomierz?

Elektroniczny kątomierzNiekiedy funkcjonalność poziomicy (zarówno laserowej, jak i wężowej i libellowej) okazuje się zbyt ograniczona. Chodzi przede wszystkich o sytuacje, gdy konieczne jest wyznaczenie kąta innego niż prosty. W tym zadaniu pomoże kątomierz elektroniczny. Najlepsze urządzenia tego typu, takie jak dostępny w naszej ofercie TECH 700 DA, są wyposażone w libellę umożliwiającą niwelację elementów konstrukcyjnych i blokadę, dzięki którym odmierzony kąt można szybko i wygodnie przenieść w inne miejsce.

Różnorodność, funkcjonalność i, co najważniejsze, dokładność nowoczesnych urządzeń pomiarowych umożliwiają dobór odpowiednich narzędzi do prac budowlanych, wykończeniowych lub monterskich. W przypadku wątpliwości możecie Państwo liczyć na pomoc ze strony obsługi naszego sklepu. Dzięki temu, że współpracujemy jedynie ze sprawdzonymi producentami, możemy zagwarantować wysoką jakość dostarczanych produktów.

Sprawdź poziomice w hurtowni Onninen

Elektronarzędzia Dewalt
Laser krzyżowy
Laser budowlany
Laser DeWalt
Laser 360
Poziomica
Poziomica laserowa
Poziomica 2 m
Poziomica laserowa Bosch