Jak dużą ochronę zapewniają maseczki?

Dodano: piątek, 26.02.2021


Według oficjalnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia zakrywanie ust i nosa będzie konieczne do czasu wynalezienia oraz wprowadzenia na rynek szczepionki przeciw koronawirusowi. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów maseczek ochronnych. Jakie są to typy oraz jak dużą ochronę zapewniają?

Typy maseczek. Jak dużą ochronę zapewniają_

W tym artykule przeczytasz o:

typach maseczek ochronnych na twarz oraz ich skuteczności. Dodatkowo wskażemy najpopularniejsze błędy, jakie popełnia się podczas noszenia maseczek.

Czego szukasz?

Zarówno zalecenia WHO, jak i rekomendacje Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazują, że maseczki ochronne na twarz powinny być noszone przede wszystkim przez osoby chore, które wykazują wyraźne symptomy zachorowania. Poza tym maseczki powinny być noszone przez osoby opiekujące się osobami chorymi. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób dodatkowo określa, że noszenie maseczek przez wszystkich obywateli w miejscach publicznych oraz w sklepach jest w stanie znacząco ograniczyć transmisję koronawirusa, a w konsekwencji spłaszczyć krzywą zachorowań na Covid-19.

Wśród najpowszechniej stosowanych typów maseczek, które możemy spotkać na rynku, znajdziemy m.in.: jednorazowe maski chirurgiczne, maski N95 oraz maski materiałowe wielokrotnego użytku.

Jednorazowe maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne – zwane również maskami medycznymi – to luźne, jednorazowa maseczki, które skutecznie chronią nos i usta użytkownika przed kontaktem z kroplami, rozpryskami i aerozolami mogącymi zawierać bakterie, wirusy oraz inne patogeny. Jednorazowe maski chirurgiczne efektywnie filtrują przede wszystkim duże cząsteczki i krople o średnicy powyżej 1 mikrometra transmitowane w powietrzu.

Stopień filtracji maseczek chirurgicznych określa norma europejska EN 14683, która kategoryzuje maseczki chirurgiczne na 3 typy:

 • typ I (skuteczność filtracji ≥ 95),
 • typ II (skuteczność filtracji ≥ 98),
 • typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98).

Noszenie jednorazowych maseczek chirurgicznych jest zalecane przez większość międzynarodowych organizacji, ze względu na ich dużą dostępność oraz niski koszt zakupu i wyprodukowania.

Półmaski N95

Półmaski N95 zapewniają lepszą ochronę przed koronawirusem niż maski ​chirurgiczne, ponieważ odfiltrowują o wiele mniejsze cząsteczki, blokując nawet 95% pyłów i aerozoli zawieszonych w powietrzu. Niektóre maski N95 mają zawory, które ułatwiają oddychanie. Według normy PN-EN 149 maski te dzielimy na 3 kategorie o różnym stopniu ochrony:

 • FFP1 (skuteczność filtracji ≥ 1 μm),
 • FFP2 (skuteczność filtracji 0,5 ÷ 1 μm),
 • FFP3 (skuteczność filtracji 0,3 ÷ 0,5 μm).

Przed eksploatacją masek N95 konieczne jest przejście odpowiedniego szkolenia i testów dopasowania maski do twarzy, aby uzyskać prawidłowe uszczelnienie między maską a skórą. Półmaski N95 mogą być przeznaczone do jednorazowego lub wielokrotnego użytku – określa to ich oznakowanie (R – użytek wielokrotny; NR – użytek jednorazowy do 8 godzin eksploatacji).

Maski z tkaniny

Wielokrotnego użytku maski wykonane z tkaniny stanowią wyłącznie barierę mechaniczną, a przez to mogą być użytkowane jako dodatkowy środek ochronny służący zachowaniu ochrony w miejscach publicznych. Maski tego typu chronią wyłącznie przed dużymi kroplami aerozoli zawieszonych w powietrzu. Ich podstawową zaletą jest możliwość samodzielnego wykonania maski ze zwykłych i ogólnodostępnych materiałów – np. prześcieradła lub starych bawełnianych ubrań.

Najpopularniejsze błędy, jakie popełniamy podczas noszenia maseczek

Maseczki ochronne na twarz powinny być noszone w miejscach publicznych, w których trudno jest utrzymać środki dystansowania społecznego – na przykład w sklepach spożywczych, komunikacji miejskiej czy obiektach użyteczności publicznej. Skuteczność ochrony, jaką zapewniają maski ochronne, uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy będziemy poprawnie ich używać.

Typy maseczek. Jak dużą ochronę zapewniają (1)

Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego i bezpiecznego zakładania oraz zdejmowania maseczek jednorazowych i wielorazowych:

 • Szczelnie zakryj maską usta i nos.
 • Zawiąż maskę za głową lub zamocuj gumkami za uszami oraz upewnij się, że maska dobrze przylega.
 • Nie dotykaj maski podczas jej noszenia.
 • Jeśli przypadkowo dotkniesz maski, umyj lub zdezynfekuj ręce płynem odkażającym.
 • Zdejmij maskę, rozwiązując ją lub unosząc pętle na uszy. Nie dotykaj przedniej części maski ani skóry twarzy.
 • Umyj ręce natychmiast po zdjęciu maski.
 • Regularnie pierz maseczkę wielokrotnego użytku w wodzie o temperaturze powyżej 60oC. Możesz również prasować maskę żelazkiem.
 • Osoby, które mają problemy z oddychaniem, nie powinny zakładać masek ochronnych.
 • Nie nakładaj masek dzieciom w wieku poniżej 2 lat.
 • Nie używaj masek na twarz jako substytutu dystansu społecznego.

Pamiętaj, że tylko prawidłowo dopasowana i noszona maseczka ochronna na twarz zapewni możliwie największy poziom bezpieczeństwa i ochrony przed koronawirusem oraz innymi bakteriami i patogenami.