Uniwersalna ochrona przepięciowa OBO Bettermann do sieci TNS, TNC-S, TT

Dodano: piątek, 26.02.2021


Uniwersalna ochrona przepięciowa OBO Bettermann do sieci TNS, TNC-S, TT

Czym charakteryzują się  ograniczniki przepięć OBO Bettermann?

Nowa generacja ograniczników przepięć to urządzenia przeznaczone do ochrony najczęściej spotykanych na rynku instalacji elektrycznych. Są to instalacje w domach jedno i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej a także instalacje przemysłowe. Nowa seria ograniczników V50 to ograniczniki Typu1+2 (według dawnych oznaczeń - klasa B+C), które są pierwszym stopniem ochrony od wyładowań piorunowych w budynkach, które posiadają III i IV klasę ochrony odgromowej. Natomiast nowa seria V20 to Typ2 (według dawnych oznaczeń - klasa C), która stanowi podstawę ochrony przeciwprzepięciowej i każda instalacja Elektryczna musi być w nie wyposażona. Tego typu urządzenia, OBO Bettermann ma w swojej ofercie od wielu lat, nowa seria natomiast wyróżnia się na tle naszej oferty i na tle oferty konkurencji.

Zobacz produkty OBO Bettermann w hurtowni Onninen

Uniwersalna ochrona przepięciowa OBO Bettermann do sieci TNS, TNC-S, TT

Co wyróżnia nowe ograniczniki przepięć OBO Bettermann?

Wieloletnia działalność na rynku ochrony przeciwprzepięciowej pozwoliła zdobyć firmie OBO oraz jej pracownikom szeroką wiedzę na temat potrzeb klientów. Do tych potrzeb staraliśmy się maksymalnie dostosować, wprowadzając do oferty te właśnie nowe urządzenia. Dowodem na to jest nowa konstrukcja mechaniczna podstaw ograniczników, wymiennych wkładek – czyli serca ogranicznika (tam znajduje się urządzenie zabezpieczające) a także sposobu połączenia obu tych elementów. Dobrze znane od wielu lat wykonanie  ograniczników przepięć oraz jego popularność, powodowała również to, że marka OBO Bettermann cierpiała z powodu inspirowania się jej rozwiązaniami przez firmy konkurencyjne na całym świecie. Całkowicie nowy wygląd i nowe opatentowane oznaczenie ochrony przeciwprzepięciowej na obudowach ograniczników ma zapewnić zabezpieczenie przed podobnymi praktykami w przyszłości. To nowe oznaczenie stanie się jednocześnie jednoznacznym odróżnieniem w szafach elektrycznych aparatów przeciwprzepięciowych.

Kolejną ważną cechą, a naszym zdaniem wręcz najważniejszą, jest tworzywo bezhalogenowe z którego zbudowane są elementy plastikowe obudów ograniczników przepięć. Dla wielu świadomych klientów jest to bardzo istotna kwestia, gdyż ma to ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych – w czasie pożaru. Wymaga się aby z tworzyw bezhalogenowych były wykonane np. kanały do prowadzenia przewodów, zapomina się natomiast o całej masie innych podzespołów, które wykonane są z plastiku - w tym aparatura elektryczna. Chcemy uświadomić nowym rozwiązaniem, jak szkodliwy może być dla ludzkiego zdrowia i życia spalany plastik zawierający halogeny, który wydziela  trujące gazy. Ocenia się, że ok. 95% ofiar pożarów umiera nie w następstwie bezpośredniego oddziaływania ognia, lecz przez zatrucie trującym dymem. Dym ten jest też dodatkowym czynnikiem, który może trwale uszkodzić strukturę budynku. Stosowanie materiałów bezhalogenowych pozwala do minimum zredukować szkody zarówno materiałowe jak i osobowe.

Nowe ograniczniki  przepięć są również swoistym rodzajem wejściem w erę cyfrową, dzięki zastosowaniu kodu QR na obudowie. W każdej chwili po wyjęciu ogranicznika z pudełka, możemy taki kod zeskanować i zapoznać się ze szczegółowa instrukcją obsługi. Zgubiona instrukcja w wersji papierowej nie będzie problemem. Każdy instalator posiadający smartfon, może w dowolnym momencie dzięki temu rozwiązaniu poznać wszystkie parametry oraz instrukcję instalacji ogranicznika.

Ograniczniki przepięć w instalacjach elektryznych

Powyższe cechy są bardzo istotne dla elektryków. Ważne dla nas jest to, żeby nowoczesne rozwiązanie stało się powszechne. Rynek i przyzwyczajenia elektryków spowodowały, że nadal najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w instalacjach 3-fazowych, są ograniczniki z 4 warystorami (po jednym warystorze na każdym polu instalacji). Nie jest to rozwiązanie uniwersalne, a pamiętajmy, że dotyczy najczęściej ograniczników Typu 1+2 (według dawnych oznaczeń klasa B+C), bardzo istotnych z punktu widzenia zabezpieczenia instalacji od udarów piorunowych. Oprócz oczywistych korzyści wynikających ze stosowania nowych urządzeń, chcemy również naszych stałych i nowych klientów przekonać do innego rozwiązania. Rozwiązania uniwersalnego do każdej sieci elektrycznej typu TN oraz TT, opartego na zastosowaniu na czwartym polu (polu NPE), iskiernika. Dla sieci trójfazowych tego typu urządzenia to tzw. ograniczniki 3+1 lub 3+NPE. Trzeba również dodać, że dzięki uruchomieniu nowoczesnej i zautomatyzowanej linii produkcyjnej dla ograniczników przepięć Nowej Generacji, rozwiązanie 3+NPE nie jest dla kupujących żadnym cenowym szokiem.

Zastosowanie rozwiązanie 3+NPE pozwala zachować separację galwaniczną między przewodami fazowymi/neutralnym i ochronnym (PE).  Determinuje to konkretne korzyści:
  • mniejszy prąd upływu ogranicznika,
  • jest to uniwersalne rozwiązanie do każdej sieci: TT oraz TN-S i TNC-S, gdyż nie wymagany jest oddzielny wyłącznik różnicowo-prądowy przed ogranicznikiem w sieci TT zgodnie z IEC 60364-5-53,
  • brak niebezpiecznego napięcia dotykowego w przypadku awarii ogranicznika (problem izolacji urządzeń końcowych),
  • bezpieczeństwo w przypadku upływu doziemniego w układzie zasilania,
  • ogranicznik zawsze może być zainstalowany przed wyłącznikiem różnicowo-prądowym, który nie zadziała przy pojawieniu się przepięcia,
  • niskie napięcie resztkowe pomiędzy przewodem fazowym (L) i neutralnym (N) (takie jak w ogranicznikach ochrony dokładnej np. Typ 2+3),
  • lepszy (niższy) napięciowy poziom ochrony między fazami (L) i przewodem neutralnym (N), dlatego, że warystor jest równoległy do urządzenia końcowego, nie tak jak w rodzaju połączenia 4 + 0.

RODZAJE POŁĄCZEŃ OGRANICZNIKÓW PRZEPIĘĆ W SIECI 5-PRZEWODOWEJ PRZEWIDZIANE W NORMIE PN EN 60364-5-53

Układ sieci w miejscu podłączeniaogranicznika przepięć Rodzaj połączenia
3+NPE 4+0
System TNS Zawsze możliwe Możliwe
System TNC-S Możliwe
System TT tylko ZA wyłącznikiem
różnicowoprądowym

5 lat gwarancjiOBO Bettermann - VDE

Nowe ograniczniki przepięć OBO Bettermann, tak jak cała gama innych dobrze znanych urządzeń z naszej oferty, mają 5-letnią gwarancję producenta. Produkcja odbywa się w 100% na terenie Unii Europejskiej, a dodatkowym potwierdzeniem jakości i parametrów nowych ograniczników przepięć jest atest niemieckiego instytutu badań i certyfikacji VDE, potwierdzający zgodność z normą EN 61643-11.

Zobacz ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Ogranicznik przepięć Legrand
Ogranicznik przepięć Schneider
Ogranicznik przepięć Eaton
Ogranicznik przepięć Hager
Ogranicznik przepięć Dehn
Ogranicznik przepięć 3+0
Ogranicznik przepięć b+c
Ogranicznik przepięć dc
Ogranicznik przepięć t1+t2