Grundfos Alpha1 L - uniwersalny zamiennik dla starych pomp obiegowych

Dodano: poniedziałek, 19.09.2022


W obliczu rosnących wymagań dotyczących ochrony środowiska oraz galopujących cen energii, wymiana starych, nieefektywnych pomp instalacyjnych staje się koniecznością. Uniwersalnym zamiennikiem dla wysłużonych, energochłonnych oraz uszkodzonych pomp w instalacjach grzejnikowych, ogrzewania podłogowego i w kotłach jest pompa ALPHA1 L firmy Grundfos.

Pompa obiegowa Grundfos Alpha1 L

Uniwersalna pompa do modernizacji i na wymianę

ALPHA1 L to idealny wybór w przypadku wymiany starej lub uszkodzonej pompy obiegowej. Dzięki kompaktowej budowie, możliwości sterowania za pomocą sygnału PWM i pracy w wyższych temperaturach otoczenia, nadaje się do większości instalacji grzewczych ze zmiennym lub stałym natężeniem przepływu. Uniwersalna konstrukcja pompy umożliwia jej montaż w 95% kotłów wyposażonych w pompy Grundfos, bez względu na markę kotła i bez potrzeby stosowania dodatkowego osprzętu.

Grundfos GO Replace – wygodny sposób na znalezienie zamiennika starej pompy

Pompa obiegowa Grundfos Alpha1 L

Intuicyjna aplikacja Grundfos GO Replace umożliwia szybkie wyszukanie zamiennika i wymianę starej pompy obiegowej. Wystarczy zrobić zdjęcie lub wpisać numer katalogowy przeznaczonej do wymiany pompy, a aplikacja wskaże najlepsze rozwiązanie i preferowany tryb pracy, obliczy oszczędność energii elektrycznej, dostarczy informacji o montażu i podłączeniu, a także wygeneruje raport zawierający proponowany zamiennik, jego nastawy i informacje o szacowanym zużyciu energii w sezonie grzewczym.

Zastosowanie pompy ALPHA1 L

Pompy ALPHA1 L nadają się do instalacji ze stałym lub zmiennym przepływem, w których pożądana jest optymalizacja punktu pracy pompy oraz do instalacji ze zmienną temperaturą czynnika grzewczego.

Pompy ALPHA1 L nadają się szczególnie do:

 • montażu w już istniejących instalacjach, w których różnica ciśnień na pompie jest zbyt duża w okresach obniżonego zapotrzebowania,
 • montażu w nowych instalacjach w celu zapewnienia automatycznego dostosowywania pracy pompy do zapotrzebowania bez użycia zaworów obejściowych lub podobnych drogich urządzeń.

Sprawdź ofertę pomp Alpha1 L w hurtowni Onninen

Zalety regulacji pracy pompy

Zapotrzebowanie ogrzewanych budynków na ciepło zmienia się wraz z porą dnia i może być różne w różnych częściach budynku. Wpływają na nie także indywidualne zmiany nastaw zaworów termostatycznych grzejników, dokonywane przez użytkowników. W takich warunkach różnica ciśnień wytwarzana przez pompę nieregulowaną jest za wysoka, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niskie. Skutkiem może być wysokie zużycie energii i niekontrolowane działanie instalacji.

Pompa ALPHA1 L automatycznie reguluje różnicę ciśnienia przez dostosowywanie pracy do rzeczywistego zapotrzebowania ciepła bez stosowania dodatkowych urządzeń. Regulacja pracy pompy ALPHA1 L polega na dostosowywaniu różnicy ciśnienia do przepływu (regulacja proporcjonalnociśnieniowa i stałociśnieniowa). W przeciwieństwie do pomp nieregulowanych, pompa ALPHA1 L działająca w trybie regulacji proporcjonalnociśnieniowej zmniejsza różnicę ciśnień w odpowiedzi na malejące zapotrzebowanie na ciepło.

Grundfos Alpha1 L - pompa obiegowaW instalacji z pompą nieregulowaną wzrost ciśnienia często wiąże się z generowaniem hałasu przez grzejnikowe zawory termostatyczne. Zastosowanie pompy ALPHA1 L znacząco ogranicza to zjawisko.

Pompa oferuje 3 tryby regulacji:

 • tryb regulacji instalacji grzejnikowej,
 • tryb regulacji instalacji ogrzewania podłogowego,
 • tryb regulacji stałoprędkościowej.

Wygodne sterowanie i nastawianie

ALPHA1 L wyposażona jest w czytelny panel sterujący, który umożliwia szybkie i proste ustawienie trybu pracy pompy. Za pomocą przycisku na panelu wybiera się jedną z trzech charakterystyk stałoprędkościowych, tryby regulacji instalacji grzejnikowej oraz podłogowej lub sterowanie sygnałem PWM. Wyraźne wskaźniki diodowe na panelu wskazują tryb i stan pracy pompy oraz wyświetlają alarmy.

Montaż pompy

W większości przypadków montaż pompy ALPHA1 L ogranicza się do mechanicznego zainstalowania pompy i podłączenia napięcia zasilania. Skrzynka sterownicza pompy może być zamontowana w dowolnym położeniu. Skrzynka jest wyposażona w dwa przyłącza elektryczne po jednej stronie: przyłącze napięcia zasilania i przyłącze sygnałowe PWM. ALPHA1 L nie wymaga odpowietrzania przed uruchomieniem. Zasilanie elektryczne podłącza się do pompy za pomocą hermetycznej wtyczki dołączonej do każdej pompy.

Dane techniczne

 • Napięcie zasilania: 1 x 230V 50/60 Hz
 • Wydajność Qmax: 3,6 m3/h
 • Wysokość podnoszenia Hmax: 6,5 m
 • Ciśnienie instalacji: PN 10
 • Pobór mocy: 4-60 W
 • Poziom ciśnienia akustycznego: ≤ 43 dB(A)
 • Temp. cieczy: +2°C do +95°C
 • Temp otoczenia: 0°C do 55°C
 • Stopień ochrony: IPX4D
 • Klasa izolacji: F

Sprawdź ofertę pomp Alpha1 L w hurtowni Onninen