Uprawnienia instalatorskie a budowlane – Jakie są różnice i jak je zdobyć?

Dodano: sobota, 18.01.2025


Uprawnienia instalatorskie i budowlane budzą duże zainteresowanie, zwłaszcza że mogą przynieść wiele pożytecznego w kontekście rozwoju zawodowego. Ich różnorodność jednakże rodzi pytania, szczególnie wśród osób planujących karierę w tych obszarach. Mają one trochę inny charakter, różniąc się pod względem zakresu kompetencji i wymagań, które należy spełnić, aby je uzyskać. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo te kwestie, pomagając w wyborze ścieżki zawodowej, jak również w zrozumieniu wymagań formalnych, jakie stawia przed nami prawo budowlane.

Instalator sprawdza postępy prac budowlanych w domu w stanie surowym

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen

Co obejmują uprawnienia konstrukcyjno-budowlane?

Ogranicznik przepięć Citel typ 1+2 (BC) 12,5KA 2P+G DS50PVS-1000G C482393Uprawnienia konstrukcyjno-budowlane mają ogromne znaczenie, stanowiąc jedno z najważniejszych kwalifikacji w branży budowlanej. Są niezbędne dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem, realizacją oraz nadzorem nad budową obiektów budowlanych różnego typu - budynków mieszkalnych, przemysłowych czy infrastrukturalnych. Osoba posiadająca takie uprawnienia ma prawo opracowywać ambitne projekty architektoniczno-budowlane, ale również nadzorować prace budowlane czy nawet pełnić funkcję kierownika budowy. 

Zakres opisywanych uprawnień może obejmować wiele zagadnień, wszystko jest zaś uzależnione od ich rodzaju oraz specjalizacji. Mogą obejmować nie tylko obiekty kubaturowe, ale również konstrukcje inżynieryjne, na przykład hale przemysłowe czy mosty. Warto też zwrócić uwagę na podział na uprawnienia - bez ograniczeń i w ograniczonym zakresie. Te pierwsze, jak sama ich nazwa wskazuje, umożliwiają pracę przy projektach dowolnej wielkości i rodzaju. W przypadku ograniczonych uprawnień, zadania odnoszą się do prostych konstrukcji lub do określonych typów obiektu. 

Niezależnie jednak od tego, jakim rodzajem uprawnień dysponujemy, zdobycie takich kwalifikacji wymaga trochę czasu i poświęcenia - ukończenia odpowiednich studiów technicznych, odbycia praktyki zawodowej, jak również zdania egzaminu państwowego organizowanego przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. 

Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, a pozostałe uprawnienia budowlane

Obudowa PrismaSeT Schneider Electric XS PSXS-6-24-NT-B, natynkowa, drzwi białe, 6 rzędówBez wątpienia, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi zaliczymy do jednej z ważniejszych kategorii uprawnień budowlanych, takich, które umożliwiają prowadzenie prac związanych z realizacją inwestycji budowlanych. Osoby o takich kwalifikacjach mogą wykonywać prawdziwie ambitne projekty, nadzorując je jako kierownicy budowy. Mogą też z powodzeniem działać w określonym zakresie specjalności, takich jak konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna czy drogowa. Rola kierownika budowy związana jest z bardzo dużą odpowiedzialnością za organizację i nadzór nad całością prac budowlanych.

Musi panować nad wszystkim, co dzieje się na placu budowy, kierując się dokumentacją projektową i przepisami prawa. Można to porównać do innych uprawnień budowlanych, na przykład związanych z projektowaniem. Tutaj najważniejsze jest planowanie, a nie kierowanie robotami. Zawsze jednak istnieje możliwość, by połączyć uprawnienia, dzięki czemu można i zajmować się projektowaniem, jak i kierowaniem robotami w danej specjalności. Poszerza to bardzo pole możliwości. 

Rodzaje uprawnień budowlanych

Żeby uporządkować zaprezentowaną dotychczas wiedzę, warto dokładnie rozdzielić rodzaje uprawnień budowlanych. Dzięki temu łatwiej zrozumieć występujące specjalizacje zawodowe w branży. 

Przewód instalacyjny Top Marki YDY żo 5x2,5 750V bęben G-122579Główne kategorie to przede wszystkim uprawnienia do projektowania, do kierowania robotami budowlanymi oraz uprawnione łączone, o których już wspominaliśmy - pozwalające na wykonywanie obu tych funkcji. Poza tym w każdej z tych grup można wyróżnić także dodatkowe specjalności, takie jak konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna (instalacje sanitarne, elektryczne, w tym elektrotechnika, czy telekomunikacyjne), drogowa, kolejowa czy hydrotechniczna. Podział uprawnień może też obejmować ich zakres.

Może odnosić się to do uprawnień bez ograniczeń i z ograniczeniami. Pierwsze z nich umożliwiają wykonywanie zadań przy różnych obiektach, a więc dowolnego rodzaju oraz wielkości. Ograniczone wręcz przeciwnie - są przeznaczone do prac przy mniejszych projektach, takich jak budownictwo jednorodzinne czy niewielkie instalacje, na przykład aparatura elektryczna, kable i przewody itp.

Dla każdego, kto chce zdobyć odpowiednie kwalifikacje, niezbędne jest spełnienie wymogów formalnych. Zaliczamy do nich odpowiednie wykształcenie techniczne, odbycie praktyki zawodowej, a na koniec zdanie egzaminu państwowego. 

Poznaliśmy najważniejsze różnice w obszarze uprawnień instalatorskich i budowlanych, dzięki czemu łatwiej zrozumieć, jakie występują tu różnice.

Sprawdź aparaturę elektryczną w hurtowni Onninen