Uszkodzone panele fotowoltaiczne – czy nadają się do recyklingu? Fakty i mity

Dodano: niedziela, 29.09.2024


Popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z każdym rokiem, co nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę korzyści, które zapewniają - produkcję darmowej, czystej energii elektrycznej.  To nie tylko dobre dla naszego portfela, ale i dla środowiska. Niektórzy jednak twierdzą, że fotowoltaika to też… kłopoty. Tak określane są zużyte panele fotowoltaiczne, które nie nadają się do niczego, nawet do recyklingu. Czy to prawda? Przekonajmy się!

Popekany i uszkodzony panel do instalacji fotowoltaicznych leży na ziemi

Sprawdź nowe panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen

Czy uszkodzone panele fotowoltaiczne nadają się do recyklingu?

Panel fotowoltaiczny LEDVANCE 460W M460P60LM-BF-F3-1,2MWydaje się, że fotowoltaika to same zalety, lecz czasem pojawiają się opinie, że tak do końca nie jest ze względu to, że panele po skończeniu swojego żywota zasilają tylko coraz większą górę elektrośmieci. Takie są mity, bo fakty mówią, co innego - uszkodzone panele fotowoltaiczne jak najbardziej nadają się do recyklingu. I to mimo tego, że struktura modułów jest dość skomplikowana, składając się z warstw krzemu, metalu, szkła oraz plastiku. Niemniej, większość materiałów użytych w produkcji można odzyskać. 

Recykling paneli fotowoltaicznych polega na rozdzieleniu tych warstw, dzięki czemu krzem, aluminium, miedź czy szkło mogą zostać ponownie wykorzystane. To samo powiemy o bardziej zaawansowanych urządzeniach - tu również recykling jest możliwy. Oczywiście potrzeba do tego precyzji i odpowiedniej technologii. W praktyce jednak odzysk i ponowny użytek jest bardzo duży, sięgając około 80-90% materiałów. To sprawia, że recykling paneli jest zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. 

Co lepiej wybrać: Utylizacja czy recykling paneli fotowoltaicznych?

Panel fotowoltaiczny JA Solar 415W JAM54S30-415/GR BFJak widzimy, panele fotowoltaiczne mogą zyskać drugie życie za sprawą recyklingu, niemniej wiele osób zastanawia się, czy w tej sytuacji nie lepsza jest utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jeśli i my się nad tym zastanawiamy, musimy wiedzieć, że recykling jest zdecydowanie lepszą opcją pod kątem ochrony środowiska. Możemy bowiem dzięki temu odzyskać cenne surowce (krzem, aluminium szkło itp.), które mogą być ponownie wykorzystane w nowych produktach. Przyczyniamy się więc tutaj do ograniczenia ilości opadów, jak również zmniejszamy zapotrzebowanie na wydobycie surowców naturalnych. 

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza ten środowiskowy, jest zaś wysoki. Utylizacja paneli to najczęściej spalanie lub składowanie. Jedno i drugie generuje koszty i zanieczyszczenia. Tak więc, mimo że proces recyklingu jest bardziej skomplikowany i droższy niż utylizacja, to jednak przynosi większe korzyści długoterminowe. 

Koszty recyklingu paneli fotowoltaicznych

Nie ma więc wątpliwości, że panele PV czy większe, bardziej zaawansowane zestawy fotowoltaiczne można i powinno się recyklingować. To lepsze pod każdym względem, zwłaszcza  w porównaniu do szkodliwej utylizacji. Powstaje pytanie - jakkie są koszty tej operacji? Czy recykling paneli fotowoltaicznych jest drogi?

Panel fotowoltaiczny ENCOR 480W EC480N-10-102BTak naprawdę zależy to od kilku czynników, między innymi od technologii recyklingu, lokalizacji zakładu przetwarzania oraz stopnia uszkodzenia paneli. Proces jest skomplikowany, dlatego też wymaga zaawansowanych metod, które są w stanie odzyskać cenne surowce. Biorąc to pod uwagę, nie dziwi, że obecnie recykling paneli PV jest droższy niż utylizacja, głównie ze względu na trudność oddzielenia poszczególnych warstw materiału. Średnio koszt recyklingu jednego panelu może wynosić od 1 do 5 euro, zależnie oczywiście od regionu i technologii. 

Trzeba też pamiętać, że Polska jako kraj, w którym relatywnie od niedawna obecne są ogniwa fotowoltaiczne, nie ma jeszcze rozwiniętej infrastruktury w zakresie recyklingu. Przodują w tym kraje zachodnie, gdzie fotowoltaika była dużo wcześniej i gdzie już odbywają się procesy recyklingowe. 

Widzimy więc, że panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi. Jeśli zaś technologia ta rozwinie się jeszcze bardziej, recykling będzie normalną procedurą dla zużytych paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź nowe panele fotowoltaiczne w hurtowni Onninen