Utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji: Zawór dławiący

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Zawór dławiący jest niezawodnym elementem, który wykorzystuje się w instalacjach. Przede wszystkim służy on do regulacji przepływu czynnika roboczego. Warto dowiedzieć się więcej na temat efektywnych modeli, które dostępne są w Onninen.

Instalacja grzewcza z pompą obiegową i zaworem dławiącym

Sprawdź zawór dławiący w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa zawór dławiący? 

Zawór dławiąco zwrotny wykorzystuje się w układach pneumatycznych do regulowania przepływu medium. Pozwala on na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Należy zauważyć, że sposób działania jest tutaj bardzo prosty. Opiera się na różnicy ciśnień. Trzeba wiedzieć, że kiedy ciśnienie po jednej stronie zaworu jest większe, to klapka odbiornika otwiera się i umożliwia przepływ danego medium. Natomiast gdy ciśnienie wzrasta, klapka zamyka się i blokuje przepływ. Media przepływają przez kanaliki zaworów, a także otwory dławiące. Dochodzi wtedy do przesunięcia grzybka aż do zamknięcia otworu przelotowego.

Gdy dojdzie do zasilenia zaworu w kierunku przeciwnym nastąpi wtedy w pełni swobodny przepływ mediów. Zwróćcie uwagę jeszcze na pokrętło, które pozwala na kontrolę. Należy także sprawdzać, ile wynosi maksymalny przepływ medium. Można zdecydować się na zawór iglicowy, który stosuje się w przemyśle wszędzie tam, gdzie trzeba zachować precyzyjną regulację przepływu. Takie zawory mogą służyć do kontrolowania przepływu różnych cieczy, a także gazów nie tylko w kierunku przeciwnym, ale w obu kierunkach. Przy wyborze zaworów dławiąco zwrotnych trzeba jeszcze pamiętać o lepkości oleju.       

W jakim miejscu powinien być zainstalowany zawór dławiący? 

Termostatyczny zawór dławiący HERZ-ZTB DN20Odpowiednio przeprowadzony montaż zaworu dławiącego wpływa na skuteczną pracę, ale też pozwala zmniejszyć ryzyko przepływu wstecznego. Trzeba wiedzieć, że należy sprawdzić dokładnie kierunek przepływu, a więc upewnić się, że strzałka na zaworze wskazuje dobrze kierunek. Zawór dławiący najczęściej montuje się bezpośrednio za pompą. Powinien on znaleźć się przed zaworem odcinającym. W niektórych przypadkach zawory dławiąco zwrotne mogą być montowane w miejscu powrotu medium.

Jeżeli chodzi o montaż pionowy czy poziomy, to zależy on w dużej mierze od konstrukcji. Dzięki niemu nie trzeba obawiać się uszkodzenia pompy. Wykorzystanie różnicy ciśnień na elemencie dławiącym pozwala na otwieranie bądź zamykanie przepływu, ale następuje ono dopiero po przekroczeniu progowej różnicy ciśnień. Pamiętajcie jeszcze, że poszczególne elementy instalacji nie mogą naciskać na korpus. Podczas montażu trzeba jeszcze sprawdzić, czy nie doszło do ograniczenia prześwitu.      

Zastosowanie zaworu dławiącego w pneumatyce 

Pneumatykę wykorzystuje się na szeroką skalę.  Jednak aby układy pneumatyczne mogły prawidłowo działać potrzebne jest nie tylko medium, ale też zawory dławiące. Dzięki nim możliwy jest swobodny przepływ medium w jednym kierunku. Stanowią one nieodłączną część instalacji pneumatycznej, co oznacza, że jest możliwy montaż zaworu dławiącego przy siłowniku.

Termostatyczny zawór dławiący HERZ -ZTB DN15 z ogranicznikiem temperatury

Dzięki takiemu rozwiązaniu można ograniczyć koszty i zyskuje się wygodną regulację. Zawór zapewnia swobodny przepływ sprężonego powietrza w jednym kierunku. Pozwala też na dławienie w kierunku przeciwnym. Wykorzystanie dodatkowo zaworów iglicowych pozwala na sterowanie natężeniem przepływu i pełną precyzję pracy. Zawory iglicowe w tym przypadku wykorzystuje się, gdy natężenie przepływu jest niewielkie. Iglica może być wkręcana i wykręcana w gniazdo. Dzięki temu ogranicza rozmiar szczeliny. Sprawia też, że dławienie odbywać się będzie w jednym kierunku.

Zawory dławiące są jednym z najważniejszych elementów w instalacji sprężonego powietrza. Regulują prędkość wysuwu tłoczyska w siłownikach pneumatycznych. Można je umieścić na korpusie bądź na przewodach, choć trzeba przyznać, że to pierwsze rozwiązanie jest lepsze, gdyż nie ma konieczności montażu złączek. Można też łatwiej wykonać nastawy. Zawory regulują prędkość wysuwu. Jeżeli skręci się przepływ do minimum, to ich praca będzie bardzo powolna. Pozwalają także na korektę pracy siłownika. Wykorzystuje się je na szeroką skalę w liniach produkcyjnych czy maszynach. 

Odpowiednie podłączenie zaworu dławiącego 

Podłączenie zaworu dławiącego jest bardzo łatwe, a do tego nie wiąże się z wysokimi kosztami. Wynika to z faktu, że przyłącza są ustandaryzowane. Możemy tutaj wykorzystać kombinację dwóch typów przyłączy. Np. dzięki gwintom zewnętrznym można szybko i łatwo dopasować zawór do przyłącza w korpusie, natomiast złącze wtykowe umożliwia montaż przewodów, gdy dojdzie do umieszczenia węża w złączce. Można wykonać montaż pionowy, poziomy, ale też pośredni.    

Zawory dławiące w ofercie Onninen

W ofercie Onninen znajdziecie termostatyczny zawór dławiący HERZ-ZTB DN20. Wykorzystuje się go do wody użytkowej z pompą obiegową. Nie ma konieczności wspomagania go dodatkową energią. Należy zauważyć, że jest odporny na zmiany ciśnienia. Posiada automatyczny rozdział ciepłej wody. Oczywiście przy montażu na pionie cyrkulacyjnym trzeba przestrzegać kierunku przepływu oznaczonego na korpusie.

Producent zastosował mocny grzybek zaworu, który reaguje na wzrost temperatury przy wykorzystaniu elementu termostatycznego. Na uwagę zasługuje ponadto termostatyczny zawór dławiący HERTZ-ZTB DN15, ogranicznik temperatury. Wyposażony jest w ogranicznik temperatury. Sprawdzi się do instalacji cyrkulacyjnej wody użytkowej. Również w tym modelu nie ma konieczności wspomagania urządzenia obcą energią.

Sprawdź zawór dławiący w hurtowni Onninen

Klucz do zaworów