Utrzymywanie stałego ciśnienia w układzie hydraulicznym: Zawór przelotowy

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Zawór przelotowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemach hydraulicznych. Jest niezastąpionym elementem instalacji, odpowiadającym za kontrolę przepływu płynów i zapewniający optymalną pracę układu. W jakich sytuacjach stosuje się zawory przelotowe i gdzie powinien być zamontowany?

Czerwony zawór przelotowy w przemysłowej instalacji hydraulicznej

Sprawdź zawory przelotowe w hurtowni Onninen

Zastosowanie zaworów przelotowych

żeliwny zawór przelotowy Valvex VIKING GW 1/2" figura M83Prawidłowe wykonanie instalacji wymaga wykorzystania odpowiednich, pasujących do siebie komponentów. Wśród ważnych elementów wyróżnić należy zawory, które umożliwiają kontrolę przepływu pomiędzy kolejnymi elementami instalacji. W zależności od specyfiki danego układu wykorzystywane są różne warianty, w tym: zawory grzybkowe, zawory kulowe, zawór przelotowy, zawory zwrotne, gazowe, kątowe, antyskażeniowe i wiele innych typów, a każdy z nich pełni w układzie określone zadanie.

Zawór grzybkowy jest często wykorzystywanym elementem. Prostota budowy, solidne wykonanie oraz wytrzymałość na działanie różnych substancji sprawia, że zakres wykorzystania jest wyjątkowo szeroki. Jednym z przykładów są instalacje wodne, o charakterystycznej budowie. W konstrukcji wyróżnić można następujące elementy: trzpień, korpus, dławik oraz uchwyt, który umożliwia regulację przepływu. Dławik uszczelnia korpus względem grzybka, aby zabezpieczyć układ przed zalaniem i przeciekaniem. Za regulację przepływu wody odpowiada kula.

W wielu dostępnych obecnie modelach wykorzystywane są specjalne filtry, które mają za zadanie ochronić kulę przed zanieczyszczeniami, wydłużając tym samym żywotność zaworów kulowych. Przykładem wykorzystania zaworów grzybkowych są instalacje centralnego ogrzewania, zarówno jeśli jest to pompa ciepła, jak i kocioł C.O. Przygotowując odpowiednie zabezpieczenia należy pamiętać o właściwym rozlokowaniu poszczególnych elementów systemu i zabezpieczeń. W instalacjach wodnych i grzewczych, w tym gazowych, w domach jedno i wielorodzinnych, a także w przemyśle - zawór grzybkowy to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie

Gdzie w instalacji hydraulicznej przyda się zawór przelotowy?

zawór przelotowy Wolf gazowy z zabezpieczeniem termicznym 3/4"W zależności od specyfiki danej instalacji wykorzystywane są zawory grzybkowe wyposażone w tradycyjne pokrętło lub dźwignię, która wydaje się rozwiązaniem łatwiejszym w obsłudze. W wielu sytuacjach pozwala też na szybszą i sprawniejsza reakcję, ale tylko wtedy, gdy znajdowały się będą w odpowiednich miejscach. W sytuacji awarii do odcinania dopływu wody konieczna jest szybka reakcja, pozwalająca uniknąć dodatkowych strat. W zależności od modelu i zastosowania mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej, stali węglowej, których właściwości poprawiają odporność i wytrzymałość na działanie różnych substancji.

Zawór kulowy stosowany jest zarówno w instalacjach wodnych otwartych, jak i zamkniętych. W pierwszym wariancie za utrzymanie ciśnienia odpowiada specjalna pompa hydrauliczna, w drugim - rolę tę pełnią elementy hydrauliczne. Zastosowanie zaworów grzybkowych i ich montaż jest ściśle uzależniony od rodzaju instalacji. W układach otwartych zawór kulowy należy umiejscowić przed lub za pompą, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałego ciśnienia, bez względu na inne czynniki, w tym moc działania czy obciążenie silnika. Z kolei instalacja zamknięta jest układem, w którym wykorzystanie zaworu pozwala zapewnić układowi bezpieczeństwo przed przegrzaniem oraz zbyt dużym ciśnieniem.

Zawory przelotowe w hurtowni Onninen

W hurtowni Onninen posiadamy szeroki wybór zaworów przelotowych, dostępnych w różnych wariantach. Jednym z najprostszych i podstawowych modeli jest żeliwny zawór przelotowy Valvex VIKING GW 1/2" figura M83, który swoim wyglądem przypomina kran. Przygotowany model charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu może być stosowany nawet w trudnych warunkach. Wykonany został z żeliwa ciągliwego białego, dzięki czemu jest bardziej odporne na pękanie. Z podanych przez producenta informacji wynika, że wytrzymałość jest większa aż o 45%, z kolei szczelność aż o 35%. Przygotowując model ten, producent Valvex zadbał o doskonałe wykończenie gwintu, aby zmniejszyć ryzyko jego zerwania podczas montażu. Na uwagę zasługuje też sam uchwyt, który jest wytrzymały na promieniowanie UV a także zmiany temperatury.

Zawór przelotowy Honeywell Home 2 DR 1" KV=8,6Szczególnym wariantem produktu jest zawór przelotowy Wolf gazowy z zabezpieczeniem termicznym 3/4". Model ten przygotowany został do montażu w instalacji natynkowej. Przygotowany przez markę Wolf. Całość solidna, wytrzymała i bezpieczna. Zawór pokryty jest dodatkowo warstwą chromowaną.

W ofercie Onninen dostępne są też zawór przelotowy Honeywell Home 2 DR 1" KV=8,6. Jest to charakterystyczne rozwiązanie, wyposażone w napęd elektryczny o mocy znamionowej 230V. Model dwudrogowy, w którym maksymalne ciśnienie robocze sięga poziomu 8,6 bara. Korpus zaworu wykonany jest z mosiądzu, dzięki czemu jest wytrzymały i solidny.

Natomiast przelotowy zawór czasowy EkoTech Presto 12 wyposażony jest w specjalny mechanizm, umożliwiający samoczynne zamknięcie wypływu wody. Jest to doskonały sposób na oszczędności - wody, ścieków oraz energii. Ciekawą funkcją jest wyposażenie modelu w zabezpieczenia antykradzieżowe, w tym głowice, które odporne są na silne uderzenia.

Sprawdź zawory przelotowe w hurtowni Onninen

Klucz do zaworów