W czym najlepiej sprawdzi się spawarka inwertorowa?

Dodano: piątek, 8.09.2023


Ogromne spawarki transformatorowe są dziś coraz mniej popularne. Ze względu na wagę posiadały one często własne kółka, zwiększające nieco ich mobilność. Nadal jednak przeznaczone były do pracy w jednym miejscu (warsztacie, stanowisku na hali). Wejście na rynek spawarek inwerterowych całkowicie odmieniło oblicze spawalnictwa. Czym różnią się one od swoich poprzedniczek? I dlaczego warto na nie stawiać? Sprawdź sam w poniższym artykule.

Niebieskie spawarki inwerterowe

Sprawdź spawarki inwerterowe w hurtowni Onninen

Jak działa spawarka inwerterowa?

Kluczem do zrozumienia działania nowoczesnych spawarek przenośnych jest technologia krzemowa. Półprzewodniki umożliwiły budowę zasilaczy impulsowych o dużej częstotliwości przełączania (przekraczająca często 10 kHz). Efektem było znaczne zmniejszenie transformatorów, kosztem instalacji dodatkowych komponentów i obwodów elektronicznych, sterujących całym procesem. Urządzenie najpierw prostuje prąd przemienny, zamieniając go w prąd stały, a następnie zwiększa jego parametry do zgodnych z nastawą.

Co można łączyć spawarką inwerterową?

Spawarka inwerterowa MOST MMA PONTE 203SNowoczesna spawarka inwerterowa umożliwia spawanie we wszystkich popularnych technologiach: MIG/MAG, TIG oraz MMA, czyli elektrodą otuloną. Jakie korzyści daje wybór modeli działających na technologii krzemowej?

  • Urządzenia są bardzo lekkie, dzięki czemu można je nosić ze sobą niczym lekką torbę czy walizkę. Duża mobilność ułatwia spawanie dużych elementów czy wykonywanie pracy w terenie.
  • Spawarki inwerterowe pobierają mniejszy prąd. Nie tylko nie trzeba poszukiwać do nich gniazda siłowego, ale doskonale radzą sobie z typowymi gniazdkami w domu.
  • Nowoczesne sterowanie elektroniczne zapewnia znacznie dokładniejszą nastawę parametrów spawania.
  • Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ją schować w swoim domowym warsztacie.

Teoretycznie zakres prac spawarki inwerterowej i transformatorowej są podobne. W praktyce jednak zalety tej pierwszej (zwłaszcza jej mobilność) sprawiają, że potrafi ona znacznie więcej.

Czym się różni spawarka inwerterowa od standardowych spawarek?

Czy spawarki inwerterowe mają same zalety? Choć w znaczącym stopniu ułatwiają pracę spawacza, posiadają też pewne wady. Czym zatem różnią się od klasycznych rozwiązań?

  • Spawarka inwerterowa MOST MIG FANMIG 183Odporność na uszkodzenia mechaniczne. Prosta budowa spawarek transformatorowych sprawiała, że były one niezwykle odporne na warunki użytkowania. Z kolei nowoczesne modele, pełne elektroniki, podatne są na uderzenia czy wibracje. Oznacza to, że należy na nie znacznie bardziej uważać.
  • Trwałość. Znana od dziesięcioleci technologia transformatorowa udowodniła swoją żywotność i trwałość. W przypadku modeli inwerterowych konieczne jest częstsze serwisowanie urządzenia.
  • Duże obciążenia. W znaczącej większości prac nie wykorzystuje się maksymalnej mocy spawarki. Jednak w przypadku szczególnie obciążających prac to właśnie standardowe modele poradzą sobie lepiej.

Oznacza to, że do najtrudniejszych zadań nadal warto przeznaczać klasyczną spawarkę transformatorową. Jednak modele inwerterowe zapewniają niebywałą mobilność i łatwość pracy, a także generują oszczędności przez mniejsze zużycie prądu. Sprawdzają się też w bardziej precyzyjnych pracach. Zatem są lepszym wyborem w znaczącej większości przypadków.

Spawarki inwerterowe w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znaleźć można kilka szczególnie polecanych modeli spawarek inwerterowych. Sprawdź, która z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom!

Spawarka inwerterowa MOST MIG FANMIG 183

Model ten doskonale sprawdzi się w spawaniu stali oraz stali nierdzewnej w osłonie gazów. W przypadku gazu szlachetnego, jak argon, mamy do czynienia z metodą MIG, natomiast przy domieszce dwutlenku węgla mówi się o metodzie MAG. Poza typem zastosowanego gazu osłonowego, metody te nie różnią się metodą spawania. Spawarka inwerterowa MOST MIG FANMIG 183 pozwala również na spawanie elektrodą otuloną. Zabezpieczenie termiczne chroni urządzenie przed awarią na skutek zbyt intensywnego spawania. Dlatego też model ten sprawdzi się również w przydomowym warsztacie.

Spawarka inwerterowa MOST MMA PONTE 203S

Spawarka inwerterowa MOST TIG PONTIG 185SNajbardziej typowa spawarka inwerterowa dostępna w hurtowni Onninen. Spawarka inwerterowa MOST MMA PONTE 203S przeznaczony jest przede wszystkim do spawania elektrodą otuloną, metodą prostą i popularną wśród wszystkich majsterkowiczów. Nie wymaga dodatkowych butli z gazem ani szpulek z drutem. Duży wyświetlacz ułatwia odczytywanie aktualnych nastaw. Urządzenie pozwala również na spawanie metodą TIG z zajarzeniem łuku poprzez potarcie elektrody.

Prostownik TIG MOST PONTIG 185S AC/DC

Uniwersalna metoda TIG pozwala na spawanie większości metali. Przy przełączeniu na prąd stały metoda ta sprawdzi się przy łączeniu stali, stali nierdzewnej, miedzi oraz jej wszystkich stopów. Natomiast używając prądu przemiennego, można spawać aluminium wraz ze stopami tego metalu. Spawarka inwerterowa MOST TIG PONTIG 185S posiada również funkcję spawania elektrodą otuloną.

Sprawdź spawarki inwerterowe w hurtowni Onninen

Spawarka inwerterowa