Aktualna wiedza z zakresu ergonomii nie pozostawia wątpliwości, że oświetlenie na stanowiskach pracy ma istotny wpływ na efektywność pracowników. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy chroni wzrok przed przedwczesnym zmęczeniem, wspiera koncentrację i poprawia samopoczucie, co naturalnie zwiększa produktywność. Z kolei niewłaściwe natężenie światła i niedopasowana barwa mogą powodować nadwyrężenie oczu, spadek energii, rozdrażnienie i trudności w skupieniu się na zadaniach. Dowiedz się, w jaki sposób intensywność i barwa światła kształtują wydajność.
Sprawdź oprawy wewnętrzne LED w hurtowni Onninen
Jak rodzaj światła sztucznego wpływa na efektywność pracy?
Światło naturalne (słoneczne, dzienne) jest najbardziej korzystne dla organizmu człowieka. Jednak nie we wszystkich wnętrzach da się zapewnić wystarczającą ilość naturalnego światła – szczególnie w miesiącach zimowych. Niedobory światła dziennego rekompensowane są przez oświetlenie sztuczne. Stanowi ono niezbędny element wyposażenia praktycznie każdej strefy roboczej, czy to biura profesjonalnego, czy urządzonego w domu. Wybór odpowiednich opraw oświetleniowych i źródeł światła ma ogromny wpływ na jakość pracy i kondycję zdrowotną pracowników. Coraz częściej stanowiska pracy oświetlają nowoczesne oprawy wewnętrzne LED, wypierające tradycyjne świetlówki. Technologia LED zapewnia przyjazne dla oczu światło o precyzyjnie dopasowanych do potrzeb parametrach. Gwarantuje niskie zużycie energii elektrycznej, wysoką żywotność oraz efektywne działanie przez cały okres użytkowania.
Ważne jest wyposażenie pomieszczenia biurowego zarówno w oświetlenie ogólne (sufitowe, górne, centralne), jak i w oświetlenie punktowe (kierunkowe, funkcjonalne). Pierwsze odpowiada za równomierne rozpraszanie światła po pomieszczeniu, a drugie pozwala pracownikowi na indywidualne zarządzanie oświetleniem na danym stanowisku, tak aby pracowało się jak najbardziej komfortowo. Każdy pracownik powinien móc dostosować barwę i intensywność światła do własnych preferencji.
Ważny jest także sposób, w jaki rozmieszczone zostaną oprawy oświetleniowe w biurze. Należy unikać cieni i refleksów, ponieważ zakłócają one pracę.
Jakie powinno być natężenie światła dla jak najlepszej efektywności?
Natężenie światła jest czynnikiem istotnie wpływającym na komfort, bezpieczeństwo i wydajność pracy. Odpowiednio intensywny blask zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu wzroku, ułatwia skupienie się i wspiera bezbłędne wykonywanie zadań. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2004, oświetlenie na stanowiskach komputerowych powinno mieć minimum 500 lx (luksów). Dla całego biura wymaga się 300 lx. Jeżeli pracownik wykonuje bardzo precyzyjne czynności, np. zajmuje się obróbką biżuterii, optymalne dla niego będzie światło o natężeniu na poziomie nawet 1000 lx.
Wpływ barwy światła dla efektywności pracy
Barwa światła wpływa na samopoczucie, zdolność koncentracji oraz sposób, w jaki pracownik widzi kolory oświetlanych przedmiotów. Dlatego tak ważny dla efektywności pracy jest prawidłowy dobór barwy. Oświetlenie LEDowe może emitować blask o ciepłej, neutralnej lub zimnej temperaturze barwowej. Parametr ten podawany jest w kelwinach (K).
· Ciepła barwa światła (około 2700-3300 K) współtworzy przytulną, odprężającą atmosferę, więc raczej nie stosuje się jej w biurach. Wyjątek stanowią pomieszczenia przeznaczone stricte do wyciszenia się i relaksu.
· Neutralna barwa światła (około 4000-5000 K) jest najbardziej wszechstronna, ponieważ przypomina światło dzienne. Taką temperaturę barwową w biurach zwykle posiada oświetlenie ogólne.
· Zimna barwa światła (około 5000-6500 K) znajduje zastosowanie bezpośrednio na stanowiskach pracy, ponieważ poprawia koncentrację, dodaje energii i ułatwia wykonywanie precyzyjnych czynności.
Wybierając oprawy wewnętrzne, warto dodatkowo zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI). Im wyższa wartość CRI, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów.
Szukasz lamp LED do zastosowań profesjonalnych? Zobacz oświetlenie LEDowe dostępne w hurtowni elektrycznej Onninen. W asortymencie posiadamy tysiące opraw oświetleniowych, źródeł światła, słupów oświetleniowych oraz akcesoriów.