W jaki sposób dbać o system wentylacji?

Dodano: piątek, 5.05.2023


Odpowiednia wentylacja w domu czy mieszkaniu pozwala na wymianę powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniach panują zdrowe warunki. Odpowiednio dobrana wentylacja pozwala także na oczyszczanie powietrza z różnych drobnoustrojów. Dziś podpowiemy Wam jak właściwie dbać o wentylację.

instalator z kratką wentylacyjną

Sprawdź produkty do wentylacji w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje wentylacji?

Dzięki dobrej wentylacji dochodzi do wymiany powietrza, które znajduje się wewnątrz budynku na świeże pobierane z zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia, że w domu nie będzie zbierać się wilgoć ani tworzyć pleśń. Wentylacja oczyszcza też powietrze z dwutlenku węgla, z drobin czy kurzu, a także roztoczy czy drobnych pyłów. Do tego wszystkiego usuwa nieprzyjemne zapachy. Możemy wyróżnić trzy rodzaje wentylacji takie jak:

  • grawitacyjna (inaczej określana mianem naturalnej) - jej sposób działania jest bardzo prosty, a mianowicie wykorzystuje ona różnicę pomiędzy gęstością powietrza znajdującego się na zewnątrz, jak i wewnątrz.
  • mechaniczna - działa poprzez regulację wymiany powietrza. Ruch jest wymuszony przez wentylatory, które wchodzą w skład instalacji. Jest ona bardzo wydajna.
  • hybrydowa - łączy w sobie rozwiązania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. W sytuacji gdy wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca bądź nieopłacalna dochodzi do mechanicznej wymiany powietrza.

Jak dbać o system wentylacji?

Instalacja wentylacyjna powinna być wydajna, gdyż dzięki temu można cieszyć się zdrowym powietrzem, ale też uniknąć problemów z grzybami czy pleśnią. Trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, iż o system wentylacji trzeba dbać. Raz na kilka lat zaleca się czyszczenie przewodów wentylacji. Najczęściej powinno się je przeprowadzać co 5-6 lat. Dzięki temu można uniknąć większych awarii. Szczególnie o system wentylacji mechanicznej trzeba dbać.

Warto jeszcze pamiętać, że występują symptomy nieprawidłowo działającej wentylacji. Zalicza się do nich:

  • zaparowane szyby
  • skraplająca się woda na oknach
  • pojawienie się wilgoci w domu
  • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w domu
  • hałas z wentylatora

Te objawy świadczą, iż może dochodzić do uszkodzenia konkretnych podzespołów. Trzeba też pamiętać o wymianie redukcji, która może się zużywać. Tutaj polecamy modele ocynkowane, które odporne są na korodowanie, ale też obciążenia czy nawet nagrzewanie. Warto zastanowić się także nad wymianą mufy, która służy do łączenia kształtek i również w tym przypadku najlepiej postawić na model ocynkowany. Ważną rolę odgrywają też wentylatory, które mogą ulec uszkodzeniu i w razie konieczności także można je wymienić.

Ponadto należy regularnie przeprowadzać kontrolę systemów kanałów wentylacyjnych. Najlepiej robić to przynajmniej raz do roku. W ten sposób można uniknąć większych awarii, które byłyby kosztowne w naprawie.

Wentylacja z odzyskiem ciepła - dlaczego warto sprawdzać filtry?

Rekuperatory wentylacji mechanicznej wyposażone są w filtry, czyli niezbędne akcesoria do rekuperacji. Pełnią one bardzo ważną rolę, gdyż chronią wymienniki ciepła przed zabrudzeniem. Filtry podlegają wymianie. Najczęściej ich stan można sprawdzić, wyciągając z kasety znajdującej się na obudowie. Jeżeli kolor jest ciemnoszary, to oznacza, że czas najwyższy na wymianę. Jeżeli rekuperator jest starszy, to należy odkręcić panel frontowy. Jeżeli filtr jest lekko zanieczyszczony to można go odkurzyć i ponownie włożyć do kasety. Trzeba też zadbać o czerpnię i wyrzutnię powietrza. Najlepiej czyścić je w okresie wiosennym, gdy pylenie roślin jest duże. Trzeba też oczyścić czerpnię jesienią, gdyż mogą dostawać się do niej liście. Co kilka lat trzeba czyścić przewody, wykorzystując do tego szczotkę z ciągiem powietrza.

Jak wybrać wentylator dachowy i kiedy ma zastosowanie?

W miejscach, gdzie występuje niski stopień zanieczyszczenia powietrza mają zastosowanie wentylatory dachowe. Mogą być elementami systemu wentylacji mechanicznej, ale wspomagają też wentylację naturalną, czyli grawitacyjną. Odpowiadają za usuwanie zanieczyszczonego powietrza i utrzymanie go na bezpiecznym poziomie. Aby wentylacja działała efektywnie, należy postawić na wentylatory dachowe wyciągowe, które posiadają jednofazowy silnik elektryczny. W uzwojeniu powinno znaleźć się zabezpieczenie chroniące przed przeciążeniem. Dzięki wentylatorowi dachowemu nie ma konieczności stosowania czerpni czy też wyrzutni powietrza. Jego konserwacja i ewentualna wymiana są proste i szybkie.

Sprawdź produkty do wentylacji w hurtowni Onninen

Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Kominek wnetylacyjny
Komin wentylacyjny