W jakich pracach instalacyjnych przydaje się opryskiwacz ciśnieniowy?

Dodano: poniedziałek, 11.09.2023


Opryskiwacz ciśnieniowy w pracach budowlanych to urządzenie stosowane do aplikacji różnych rodzajów cieczy lub substancji na powierzchniach budowlanych. Najczęściej jest używany do celów czyszczenia, impregnacji, izolacji lub malowania. Jaki opryskiwacz ciśnieniowy wybrać do prac budowlanych?

Instalator z opryskiwaczem przy ścianie

Sprawdź opryskiwacze ciśnieniowe w hurtowni Onninen

W czym pomoże opryskiwacz ciśnieniowy przy pracach instalacyjnych? 

opryskiwacz ciśnieniowy MESTO RS 185 do dezynfekcjiZasada działania opryskiwacza ciśnieniowego opiera się na wykorzystaniu ciśnienia do rozpylania cieczy na docelowej powierzchni. Opryskiwacz jest zaopatrzony w zbiornik, w którym przechowuje się ciecz, którą chcemy rozpylać. Może to być środek ochrony roślin, farba, impregnat, woda lub inna substancja.  Aby praca była jeszcze bardziej komfortowa, urządzenie posiada dźwignię spustu z blokadą. Zapobiega to niekontrolowanemu wypływaniu cieczy.

Opryskiwacz ciśnieniowy jest niezawodny przy pracach instalacyjnych. Można wykorzystać go do usuwania trudnych zabrudzeń, ale też tłuszczu. Pozwala na gruntowne czyszczenie instalacji. Nanoszenie na powierzchnię środków w płynie jest zdecydowanie łatwiejsze. Można napełnić go acetonem czy alkoholem i przed procesem instalacji wykonać dokładne oczyszczenie powierzchni oraz jej dezynfekcję. Równomierne rozpylenie różnych środków znacząco przyspiesza pracę. Jednocześnie zapewnia jej większą efektywność.    

Jak przygotować opryskiwacz ciśnieniowy do pracy? 

Wielu osobom opryskiwacze ciśnieniowe kojarzą się z branżą ogrodniczą. Jednak ich wykorzystanie jest zdecydowanie szersze. Bez obaw można stosować je w przemyśle budowlanym, motoryzacji, a więc podczas różnych prac montażowych czy instalacyjnych. Przygotowanie opryskiwacza ciśnieniowego do pracy nie jest trudne. Przede wszystkim należy zastosować środki ochrony osobistej. Jest to niezbędne, gdy będziecie wykorzystywać np. rozpuszczalniki. Do opryskiwacza nalewamy płyn, następnie dokładnie zakręcamy zbiornik.

opryskiwacz przemysłowy MESTO 1,5l pH 7-14W następnym etapie należy wstępnie rozprężyć urządzenie i sprawdzić, czy dźwignia z pompą działa. Dla lepszej pracy można kilkukrotnie przycisnąć dźwignię. W ten prosty sposób można zrównoważyć ciśnienie w układzie. Dopiero potem można przystąpić do pracy. Przypominamy, że w dyszy osadzają się małe cząstki brudu, dlatego trzeba ją bardzo dokładnie umyć. Trzeba pamiętać również, że urządzenie najczęściej posiada elementy ruchome, które mogą być wykonane np. z metalu. Co dwa lub trzy miesiące należy wykonać smarowanie. Wystarczy nałożyć kilka kropel smaru. Opryskiwacz ciśnieniowy wymaga też regularnej kontroli. Należy przede wszystkim sprawdzać jego szczelność i uważać, by nie dochodziło do rozszczelnienia i wypływu medium.        

Z jaką prędkością powinno wykonywać się opryski?

Efektywność pracy pozwala na wykonanie większej ilości obowiązków w krótkim czasie. Praca związana ze stosowaniem olejów, rozpuszczalników czy innych substancji musi odbywać się we właściwych warunkach. Jeżeli pracę wykonujecie na dworze, to pogoda musi być bezwietrzna. Jednocześnie prędkość wiatru nie może przekraczać 3 m/s, gdyż wiąże się to z ryzykiem dostania się substancji niebezpiecznej do dróg oddechowych. Opryski najlepiej wykonywać w zakresie prędkości roboczej wynoszącej od 5 do 10 km/h. Wysoka prędkość robocza wpływa na wydajność pracy. Jednocześnie nadal można zachować maksymalną precyzję. Niższa prędkość może być stosowana wtedy, gdy wykorzystuje się gęstsze substancje.      

Opryskiwacze ciśnieniowe w hurtowni Onninen 

Opryskiwacze ciśnieniowe to skuteczne narzędzia do czyszczenia oraz dezynfekcji, które znalazły się w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen.

Można zdecydować się na opryskiwacz przemysłowy MESTO 1,5l pH 7-14. Bez obaw można wykorzystać go do substancji takich jak aceton, alkohol, ale też środki dezynfekujące. Warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Jest ona tak przygotowana, by można było w pełni precyzyjnie aplikować dany płyn, bez ryzyka rozbryzgu. Zbiornik wykonany jest z tworzywa sztucznego. Posiada ciśnienie robocze wynoszące 3 bary. Bez obaw można wykorzystać go podczas szalowania czy chłodzenia przy odwiertach.

opryskiwacz ciśnieniowy MESTO 10 l pH 7-14 przemysłowyNa uwagę zasługuje także opryskiwacz ciśnieniowy MESTO RS 185 do dezynfekcji.  Jest to urządzenie w pełni profesjonalne. Występuje w wersji plecakowej. Dzięki temu pojemnik ma większą pojemność. Ciśnienie robocze wynosi 6 bar. Producent wyposażył ten opryskiwacz w duży otwór wlewowy. Nadaje się do alkoholu czy innych substancji, gdzie pH wynosi od 7 do 14. Dla większej wygody paski w plecaku są regulowane.

Dla najbardziej wymagających i do większych powierzchni odpowiedni będzie opryskiwacz ciśnieniowy MESTO 10 l pH 7-14 przemysłowy. Ciśnienie robocze jest tutaj mniejsze i wynosi 3 bary, natomiast pojemność całkowita zbiornika wynosi aż 12,5 l. Zatem choć ciśnienie robocze jest mniejsze, to pojemność jest większa. Aby kontrolować ciśnienie producent zastosował manometr tłokowy, który posiada wbudowaną wartość bezpieczeństwa. Pojemnik jest odporny na alkohol oraz ciecze na bazie acetonu.

Sprawdź opryskiwacze ciśnieniowe w hurtowni Onninen

Opryskiwacz ciśnieniowy