W jakich pracach pomoże heblarka?

Dodano: poniedziałek, 18.09.2023


Obróbka drewna jest procesem czasochłonnym i wymagającym precyzji. Stąd trzeba wybrać do niego odpowiedni sprzęt. Niewątpliwie takim jest heblarka, która pomoże w wielu pracach. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej zastosowania.

Heblarka przemysłowa w tartaku

Sprawdź heblarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Do czego konieczna jest heblarka?

Prace specjalistyczne wymagają nie tylko praktycznych umiejętności, ale też właściwych sprzętów. Szczególnie szerokie zastosowanie ma heblarka. Wybierając urządzenie z pasowym napędem na silniku elektrycznym można wykonywać prace, do których należy ścinanie wiór i to nie tylko z jednej, lecz nawet z czterech stron jednocześnie. To narzędzie do obróbki drewna na jeszcze lepsze wykończenie elementu drewnianego. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na moc silnika. Zdarza się, że drewno jest bardzo twarde. Jednak w takim przypadku wystarczy urządzenie posiadające silnik o mocy 1,5 kW. Umożliwia ona równomierne struganie płaskich elementów.

Wykorzystuje się ją więc nawet w produkcji boazerii czy listew, szczególnie tych profilowanych. Grubościówka ma za zadanie nadać elementom drewnianym określoną szerokość bądź grubość, a do tego stopień gładkości. Można wygładzać nią powierzchnię tarcicy, kantówek bądź desek. Już teraz należy zwrócić uwagę na jeden istotny fakt, a mianowicie często naprzemiennie stosuje się słowo heblarka i grubościówka. Jednocześnie każda grubościówka jest heblarką, natomiast nie każda heblarka jest grubościówką. Warto wiedzieć, że grubościówka to specjalny rodzaj heblarki, który obrabia duże bądź bardzo duże płaszczyzny, ale nie zmienia ich kształtu.         

Ile powinien wystawać nóż w heblarce? 

Jednym z najważniejszych elementów heblarki jest nóż. Trzeba wiedzieć, że jakość noży ma szczególnie duże znaczenie zarówno dla precyzji pracy, czasu pracy, jak i samym kosztów eksploatacji. Noże zużywają się najszybciej, a dopiero potem układ przeniesienia napędu. Z tego powodu należy wybierać noże z mocnych materiałów odpornych na korodowanie, ale też stępienie.

 Grubościówko-heblarka Scheppach HMS850Jedną z podstawowych rzeczy na jakie trzeba zwrócić uwagę przy korzystaniu z heblarki to ile wystaje nóż i na jakiej wysokości go ustawić. Noże należy ustawiać w stosunku do wału, przy czym stół odbiorczy powinien znajdować się wyżej o grubość jaką zbierają noże. A więc noże najlepiej ustawiać do poziomu nieruchomego blatu odbiorczego tak, aby ułożona poziomica wystawała nad wałek. Najpierw należy ustawić jedną stronę noży, a potem - po przełożeniu poziomicy - drugą stronę.

Zatem nóż powinien znajdować się w najwyższym położeniu, tak aby równał się ze stołem nieruchomym. Noże mogą wystawać ok. 0,1 mm powyżej blatu odbiorczego, czyli nieruchomego. Jeżeli ustawi się je równo, to deska podczas heblowania może zaczepiać o krawędź blatu.     

Jakie obroty powinna mieć heblarka? 

Tak naprawdę wszystko zależy od zastosowania. Można np. zdecydować się na urządzenie mające 4000 obrotów na minutę. Oczywiście można wybrać urządzenia mniejsze, np. z 2000 obrotów na minutę. Natomiast heblarki, które mają silnik 5,5 kW powinny mieć większą ilość obrotów niż 1400. Heblarka stołowa w porównaniu do ręcznej wyróżnia się mniejszą liczbą obrotów wałka. W takim przypadku ilość obrotów na minutę powinna oscylować na poziomie 5000-7000.  

Heblarka Scheppach HMS850 w hurtowni Onninen  

Jeżeli szukacie modelu niezawodnego, to na uwagę z całą pewnością zasługuje grubościówka heblarka Scheppach HMS850. Jest to urządzenie niezwykle efektywne. Można określić je mianem 2w1. Zatem jest to grubościówka i heblarka z dobrym stołem. Szerokość strugania w tym przypadku wynosi do 252 mm. Stół roboczy wykonany jest z aluminium.

Wykazuje odporność mechaniczną i niezwykłą trwałość. Urządzenie posiada odchylany organicznik strugania. Należy zwrócić uwagę jeszcze na mocny silnik 1500 W. Dzięki temu urządzenie można wykorzystać do wielu różnych prac. Dla większej stabilności producent zastosował mocne, metalowe nogi. Grubościówka jest bardzo łatwa w obsłudze. Jej wysokość można regulować za pomocą gałki obrotowej. Należy jeszcze zwrócić uwagę na noże strugarskie, które są bardzo mocne.

Jeżeli chodzi o prędkość obrotową noża, to wynosi ona 9000 obrotów na minutę. Pomimo tak dobrych parametrów technicznych ta heblarka ma naprawdę korzystną cenę. Do tego posiada antypoślizgowe podkładki, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jest też kompaktowa, zatem sprawdzi się nawet do warsztatu o małej kubaturze.

Sprawdź heblarki w hurtowni instalacyjnej Onninen

Tokarka
Heblarka