W jakich pracach przyda się amortyzator sprężynowy?

Dodano: piątek, 26.01.2024


Z amortyzatorami sprężynowymi zapewne spotkał się każdy mistrz rowerowej kierownicy, którego zmorą są nierówności na trasie. Jednak z tego artykułu nie dowiesz się, jak dobrać amortyzator do stylu jazdy ani jak uzyskać większy skok. Bo pod nazwą amortyzator sprężynowy kryje się również zupełnie inne, specjalistyczne rozwiązanie  – wibroizolator, który tłumi drgania i hałasy, zapobiegając ich transmisji na konstrukcję budynku. Nie dotyczą go takie problemy, jak ograniczony zakres regulacji czy wolny powrót do pozycji wyjściowej. Amortyzatory sprężynowe do urządzeń i systemów znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Jakie dokładnie? Czytaj dalej...

Amortyzator sprężynowy z narzędziami na ziemi

Sprawdź amortyzatory sprężynowe w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo ustawić amortyzator sprężynowy?

 Amortyzator Sprężynowy Walraven VibraTek MS-1 50/M8Amortyzator sprężynowy przemysłowy jest specjalistycznym rozwiązaniem do zastosowań profesjonalnych. Dostępne w internecie, uniwersalne wskazówki na temat ustawień dotyczą osprzętu rowerowego, nie instalacyjnego. Amortyzator sprężynowy umieszcza się pomiędzy konstrukcją wsporczą a urządzeniem, które wytwarza hałasy i wibracje. W podstawie znajdują się specjalne otwory, które usprawniają pozycjonowanie i kotwienie amortyzatorów do podłoża. Elastyczne wypełnienie chroni przed przedostaniem się do wnętrza konstrukcji zanieczyszczeń i ciał stałych oraz zapobiega uszkodzeniom sprężyny wskutek ucisku/obciążenia. Wyprofilowana, metalowa podstawa gwarantuje pożądaną sztywność.

Zastosowanie amortyzatorów sprężynowych w przemyśle

Problemem użytkowników wielu budynków są mechaniczne wibracje. Wstrząsy i hałasy o różnym nasileniu często pochodzą z zainstalowanych w obiektach urządzeń i maszyn, które są przymocowane do stropów, podłoża czy ścian. Firmy budowlane i inżynierskie z coraz większą uwagą podchodzą do kwestii wyciszania urządzeń mechanicznych i tłumienia wstrząsów. Skuteczną redukcję przenoszenia hałasu i wibracji na pozostałe części budynku zapewniają elementy wibroizolacyjne, jak amortyzatory sprężynowe.

Ich zastosowanie pozwala na poprawę komfortu życia użytkowników oraz wpływa na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że nietłumione wibracje grożą obniżeniem wytrzymałości konstrukcji budynku, co może być katastrofalne w skutkach. Nowoczesna, odpowiednio dobrana amortyzacja jest w stanie pochłonąć do 99% niepożądanych wibracji, a jej wdrożenie stanowi zaledwie 1-2% kosztów całej instalacji. 

Amortyzatory sprężynowe standardowo stosowane są w:

 • Amortyzator sprężynowy Walraven VibraTek MS-M 500/M8pompach ciepła,
 • zewnętrznych urządzeniach klimatyzacyjnych,
 • sufitach akustycznych,
 • generatorach rezerwowych,
 • rurociągach,
 • pompach i kompresorach,
 • kanałach wentylacyjnych,
 • agregatach chłodniczych i wody lodowej, 
 • wentylatorach wewnętrznych,
 • wiatrakach,
 • urządzeniach przemysłowych. 

Dostępne na rynku wibroizolatory ze sprężynami różnią się m.in. wymiarami, parametrami wydajnościowymi oraz właściwościami dynamicznymi, w tym współczynnikiem tłumienia, maksymalnym przeciążeniem przejściowym przy maksymalnym obciążeniu czy dopuszczalną temperaturą pracy. 

Amortyzatory sprężynowe w hurtowni Onninen

Amortyzator sprężynowy Walraven VibraTek MS-4 3000/M10Amortyzatory sprężynowe w hurtowni elektrycznej Onninen to wydajne i wysokoodporne na zużycie elementy wibroizolacyjne, spełniające wymagania różnorodnych projektów, bez względu na ich rozmiar i złożoność. Największą gamę produktów stanowią modele dedykowane lekkim urządzeniom o niskich prędkościach obrotowych. Zamówisz u nas dobry amortyzator sprężynowy do sprężarki, pompy, systemu instalacji chłodniczej, klimatyzatora, splitu, osprzętu basenowego czy osuszacza przemysłowego. Oferujemy wibroizolatory renomowanej firmy Walraven, która na rynku działa od 1942 roku. Dostarczane przez nią rozwiązania posiadają malowany proszkowo korpus, zapewniający maksymalną odporność korozyjną. 

Nadal nie wiesz, jaki amortyzator sprężynowy przemysłowy wybrać? Zależy Ci na amortyzatorze do pracy w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach? Skontaktuj się z zespołem wsparcia technicznego Onninen! Porozmawiamy, odpowiemy na pytania i pomożemy Ci dopasować optymalny model do planowanego przedsięwzięcia budowlanego. Możesz do nas zadzwonić lub napisać.

Sprawdź amortyzatory sprężynowe w hurtowni Onninen