W jakiej kolejności najlepiej wykonywać prace instalacyjne?

Dodano: wtorek, 19.11.2024


Jakość prac ma znaczenie nie tylko dla efektywności działania instalacji, ale też bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że na pewno ważny jest dobór odpowiednich podzespołów. Oczywiście nie można zapominać o kosztach. Dziś odpowiemy na pytanie - w jakiej kolejności najlepiej wykonywać prace instalacyjne?

Instalacja hydrauliczna niepodłączona do sieci w trakcie podłączania na placu budowy

Sprawdź ogrzewanie w hurtowni Onninen

Czy kolejność prac instalacyjnych ma znaczenie? 

Przewód instalacyjny NKT YDYżo 750V 4x1,5 QADDY NKT (400m) 172171010Q0400Wybierając kable i przewody do domu, należy pamiętać o ich jakości. Bardzo dobrze sprawdzają się przewody instalacyjne YDY, ale też różnego rodzaju skrętki czy maty. Należy pamiętać o tym, by sprawdzić jaka jest dopuszczalna temperatura otoczenia kabla. Zatem poza jakością materiałów ważna jest technika instalacyjna, a także aparatura elektryczna. Kolejność prac jest ważna dla ukończenia budowy domu, ale też aby ostatecznie sprawdzić koszty.

Jeżeli po etapie wykonywania fundamentów nie wykonacie np. przyłącza wodociągowego, to niestety w dalszej kolejności będzie istniała konieczność kucia w ścianach, co oczywiście zwiększy znacząco koszt całej budowy. Nieprzygotowanie właściwego harmonogramu utrudnia przeprowadzenie dalszych prac. Jeżeli np. nie wprowadzicie rur kanalizacyjnych, to niestety pojawi się problem przygotowania bruzd w ścianach. Może się okazać, że prowadzenie ich pomiędzy kondygnacjami będzie wręcz niemożliwe bądź będzie wiązało się z koniecznością przebudowy.       

Najlepsza kolejność wykonywania prac instalacyjnych? 

Aparatura elektryczna taka jak ograniczniki przepięć wpływa na bezpieczeństwo całego domu. Takie elementy zapobiegają pożarom, ale i uszkodzeniu sprzętów. Ograniczniki przepięć montuje się na etapie budowy instalacji elektrycznej. Także czas, w którym wykonujecie ogrzewanie wpływa na efektywność pracy. Nie można zapominać, że pozostają jeszcze sieci wodno-kanalizacyjne i gazowe. Zatem jaka jest kolejność? 

  • Ogranicznik przepięć Hager T1+T2 MOV 4P sieć TN-S/TT Iimp=50 kA In=50kA Up1, 2kV SPA931Etap pierwszy: instalacje na etapie fundamentu. Podczas budowy fundamentów i podłóg na gruncie należy wykonać przepust w ścianie fundamentowej, który służy do odprowadzania ścieków poza budynek. Następnie rozprowadzamy rury kanalizacyjne, które będą znajdować się na gruncie pod podłogą. Oczywiście trzeba też doprowadzić wodę do budynku, a więc wykonać instalację wodną na głębokości najczęściej 1,5 m pod ławą fundamentową. Teraz dopiero przechodzimy do doprowadzenia powietrza do spalania, czyli przygotowania rur w podłodze bądź pod podłogą. Dotyczy to zarówno kotłów, jak i kominków. Na tym etapie trzeba jeszcze doprowadzić kable elektroenergetyczne od złącza, ale też kable domofonowe. Przygotowuje się też oświetlenie bramy, stąd należy ułożyć kable. 
  • Etap drugi: instalacje wymagające bruzd w ścianach. Na drugim etapie powinno się wykonać prace, które wymagają bruzd w ścianach. W tym przypadku prowadzimy rury kanalizacyjne, które wykorzystuje się do przyborów sanitarnych. Należy także podłączyć rury wodociągowe oraz rury w instalacji centralnego ogrzewania. Prowadzone kanały instalacyjne to między innymi te, które dotyczą sieci komputerowych czy antenowych i do tego celu warto wykorzystać rurę o większej średnicy, a więc takiej, która wynosi minimum 75 mm. 
  • Grzejnik PURMO PLAN FC22 600x600, moc grzewcza: 1006WEtap trzeci: wykonywanie pełnej instalacji elektrycznej oraz ogrzewania podłogowego. Etap trzeci jest również niezwykle ważny, gdyż trzeba wykonać pełną instalację elektryczną, a także instalację ogrzewania podłogowego. Wykorzystuje się przewody, które następnie są pokrywane tynkiem. Mowa tutaj o przewodach elektrycznych, instalacji alarmowej. Teraz możemy już przejść do rozmieszczenia rur ogrzewania podłogowego. Nie zapomnijcie przeprowadzić próby szczelności. Trzeba je pokryć jastrychem, aby nie doszło do ich uszkodzenia.   
  • Etap czwarty: wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Podczas etapu czwartego montujemy urządzenia takie jak kotły. Najlepiej także wykonywać prace wykończeniowe, przy czym trzeba uważać aby nie doszło do uszkodzenia ścian, na których znajduje się gładź.        

Wpływ kolejności prac instalacyjnych ze względu na projekt 

Odpowiednia kolejność prac instalacyjnych jest ważna ze względu na szybkość prac. Należy kierować się projektem. Jednocześnie trzeba sprawdzać, czy zachowanie takiej kolejności jest najlepsze w przypadku danego budynku. Dzięki przygotowaniu harmonogramu można uniknąć przerw w pracy, choćby spowodowanych pogorszeniem pogody czy obniżeniem temperatury, co uniemożliwia np. prace gruntowe.

Sprawdź ogrzewanie w hurtowni Onninen