Wallboxy do aut elektrycznych

Dodano: piątek, 7.04.2023


Samochody elektryczne, podobnie jak hybrydowe typu PHEV, zyskują na popularności. Jednakże czas ładowania ich baterii wciąż jest stosunkowo długi, a sieć ładowarek w Polsce dopiero się rozrasta. Właściciel takiego auta może ułatwić sobie życie, instalując w garażu wallbox.

Ładowarki do aut elektrycznych

Samochód elektryczny albo hybrydowy typu PHEV możemy oczywiście ładować przez podłączenie go do standardowego gniazdka, w którym płynie prąd zmienny o mocy zazwyczaj 2,3 kW, czyli 2300 W. To jednak za mało, by sprawie i w pełni naładować baterię auta elektrycznego. Toteż znacznie szybszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dedykowanego urządzenia, czyli domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego. Najpopularniejszym tego typu sprzętem jest obecnie Wallbox.

Sprawdź wallboxy w hurtowni Onninen

Co to jest Wallbox?

Wallbox jest naścienną ładowarką do samochodu elektrycznego, która umożliwia uzyskanie większej mocy ładowania niż w przypadku standardowego gniazdka o mocy 230 V. Dzięki temu rozwiązaniu można bezpiecznie korzystać z prądu przemiennego domowej instalacji elektrycznej i w ten sposób łatwo oraz szybko ładować swój pojazd. Już 11 kW pozwala uzupełnić cały akumulator auta elektrycznego w ciągu jednej nocy. Jeśli mamy Wallboxa w garażu, nie musimy korzystać z publicznych stacji.

Mocną stroną tych urządzeń jest ich bardzo łatwa obsługa. Wyposażone są one najczęściej w ekrany LCD obrazujące użytkownikowi wszystkie najważniejsze parametry ładowania w czasie rzeczywistym. Podłączamy przewód do gniazda samochodowego, aby rozpocząć ładowanie, i tyle.

Wallbox jest kompatybilny z większością samochodów elektrycznych oraz hybryd PHEV.

Dzięki swym kompaktowym rozmiarom urządzenia te zajmują bardzo mało miejsca. Są ergonomiczne, zapewniają pełną dowolność i mobilność montażową. Wallboxy posiadają również zaawansowane zabezpieczenia, chroniące zarówno samochód, jak i samą ładowarkę przed uszkodzeniem lub przeciążeniem. Obudowa jest szczelna i solidna, posiada też mechanizm automatycznego wykrywania nieprawidłowości oraz ich diagnostyki. Wallboxy są także wyposażone w szeroki zakres dopuszczalnej temperatury pracy.

Jak podłączyć Wallbox?

Wallbox można podłączyć zarówno do jedno-, jak też do trójfazowego złącza. Umożliwia to tego typu ładowarce osiągnięcie mocy od 3,7 do 22 kW (AC), w zależności od zabezpieczenia (moc 22 kW można uzyskać z 3 faz, przy zabezpieczeniu od 32 A). Z jednej fazy można otrzymać do 7 kW, przy zabezpieczeniu 25 A – 6 kW.

Ważne! Przed zainstalowaniem Wallboxa musimy uzyskać od zarządcy nieruchomości informację odnośnie technicznych możliwości instalacji i eksploatacji prywatnej ładowarki (o ile sami nie jesteśmy właścicielami nieruchomości, oczywiście).

Instalacją Wallboxa w naszym garażu powinni zająć się fachowcy, dysponujący odpowiednimi uprawnieniami. Jest to ważne również dlatego, że niektóre urządzenia mogą stracić gwarancję, jeśli instalujemy je samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Odpowiedniego instalatora powinien polecić nam sprzedawca ładowarek. Może też zajść konieczność dostosowania instalacji elektrycznej w garażu do Wallboxa - tym zajmuje się elektryk. Oczywiście, przed jego zakupem musimy sprawdzić parametry naszej garażowej sieci, aby wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy.

Samo podłączenie Wallboxa do samochodu elektrycznego lub hybrydowego PHEV jest bardzo proste. Jedną wtyczkę od kabla ładującego umieszczamy w gniazdu ładowarki, drugą podłączamy do auta. I rozpoczynamy proces ładowania.

Ładowarka mobilna a Wallbox

Pamiętajmy, że samochody elektryczne, mimo stałego rozwoju technologicznego, wciąż jeszcze mają o wiele większy zasięg niż spalinowe, zaś sieć ładowarek do samochodów elektrycznych, dostępnych publicznie w Polsce, jeszcze nie obejmuje wielu obszarów kraju. Jednakże posiadacz takiego auta może rozwiązać problem dalekiej podróży dzięki ładowarce mobilnej, zwanej też mobilnym Wallboxem. Łączy ona maksymalną moc ładowania z dużą elastycznością. Pozwala na uzupełnienie baterii za pomocą zwykłego gniazdka 230 V. Można ją zabrać wszędzie, gdzie tylko potrzebujemy.

Jak działa ładowarka mobilna? Wystarczy podłączyć ją do standardowego gniazdka, np. w garażu. W przeciwieństwie do typowego Wallboxa, nie wymaga instalacji. Jest też niewielkich rozmiarów, dlatego z powodzeniem może być przewożone w bagażniku.

Które zatem urządzenie lepiej jest posiadać? Zależy to oczywiście od naszych potrzeb i preferencji. Niezłym wyjściem wydaje się zainwestowanie w oba. Wallbox zainstalowany w garażu będzie ładował nam samochód w miejscu zamieszkania, a ładowarkę mobilną weźmiemy ze sobą w dalszą podróż.

Sprawdź wallboxy w hurtowni Onninen

Wallbox 11 kW
Wallbox 22 kW
Wallbox