Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dodano: piątek, 26.05.2023


Ogrzewanie nieruchomości to jeden z ważniejszych tematów, jaki poruszany jest obecnie nie tylko w kontekście ekologii, ale również oszczędności i obniżenia kosztów utrzymania obiektu. Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? I czym różni się wentylacja mechaniczna od grawitacyjnej?

wentylacja

Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to inne określenie dla rekuperacji. W optymalnym ogrzewaniu duże znaczenie ma wymiana powietrza, które usuwane jest z wnętrza budynku, a na jego miejsce dostarczane jest świeże powietrze z zewnątrz. Dzięki wentylacji mechanicznej możliwość wymiany powietrza jest taka sama przez cały rok, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe. Rekuperator to specjalna technika, umożliwiająca odzysk ciepła z powietrza, które usuwane jest z pomieszczenia. Energia ta wykorzystywana jest do ogrzania zimnego, świeżego powietrza, zanim trafi ono do pomieszczenia. Poza ograniczeniem strat ciepła, wykorzystanie wentylacji mechanicznej pozwala poprawić jakość powietrza, co ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. W obiektach, w których stosowana jest wentylacja mechaniczna można ograniczyć ilość wilgoci w pomieszczeniach, a także zapachów czy dwutlenku węgla.

Powietrze pochodzące z zewnątrz jest zasysane do przewodów wentylacyjnych, którymi przedostaje się do wymiennika ciepła - rekuperatora. Następnie jest ono ogrzewane, odpowiada za to ciepłe powietrze, które jest w danym momencie usuwane na zewnątrz budynku. Rekuperator pozwala odzyskać energię cieplną, tym samym pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Oddanie energii cieplnej w rekuperatorze następuje bez mieszania się mas powietrza. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji całego systemu, dzięki kanałom wlotowym i wylotowym wentylacji.

Sercem całego układu jest centrala wentylacyjna. Urządzenie, które zasilane jest prądem elektrycznym odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniu i całym obiekcie. W każdym rekuperatorze znajduje się tzw. wymiennik ciepła, w zależności od modelu urząd mogą to być wymienniki przeciwprądowe, obrotowe lub krzyżowe. Zarówno w kanałach wlotowych, jak i wylotowych znajdują się filtry, pozwalające na oczyszczenie powietrza. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia. Odzysk energii i ocieplenie zasysanego z zewnątrz powietrza sprawia, że można stosunkowo łatwo wyeliminować problem nadmiernego wychłodzenia powietrza. W praktyce oznacza to, że aby ogrzać dostarczone do pomieszczenia powietrze trzeba będzie zużyć mniej energii, a to pozwala na realne oszczędności wydatków związanych z ogrzewaniem.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna - różnice

Dawniej w budownictwie stosowana była wyłącznie wentylacja grawitacyjna, obecnie coraz częściej zastępowana jest mechaniczną z odzyskiem ciepła. W wentylacji grawitacyjnej wykorzystywane są prawa fizyki, związane z różnicą temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz obiektu i na zewnątrz, gęstością oraz ciśnieniem. Żeby całość działała efektywnie konieczne jest zastosowanie odpowiednich nawiewników w oknach oraz przewodów wentylacyjnych. Wymiana powietrza będzie skuteczna tylko wtedy, gdy otwory wentylacyjne nie będą w żaden sposób zasłonięte. Wśród największych zalet wentylacji grawitacyjnej wymienić należy niski koszt wykonania oraz kosztów związanych z utrzymaniem, jednak nie bez znaczenia są tutaj wady. W wentylacji grawitacyjnej ciężko jest przewidzieć, w jaki sposób przebiegała będzie wymiana mas powietrza w praktyce. Proces zależny od czynników fizycznych jest trudny do przewidzenia. Może też odpowiadać za duże straty cieplne, co jest rozwiązaniem wyjątkowo nieekonomiczny. W wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ruch i wymiana powietrza możliwe jest dzięki specjalnym wentylatorom.

Wentylacja mechaniczna pozwala na kontrolę intensywności wietrzenia, a warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz nie mają żadnego wpływu na skuteczność i efektywność wymiany. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z całą pewnością docenią alergicy, ponieważ specjalne filtry pozwalają oczyścić powietrze nie tylko z alergenów, ale też wirusów i bakterii.

Najlepiej zdecydować się na wentylację mechaniczną jeszcze na etapie projektowania budynku, wtedy można wykonać dokładny projekt i uniknąć wielu problemów konstrukcyjnych.

Sprawdź wentylację w hurtowni Onninen

Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Kominek wnetylacyjny
Zawór zwrotny wentylacja
Centralne ogrzewanie
Komin wentylacyjny