Odpowiednio dobrany i zamontowany system wentylacyjny to zabezpieczenie mieszkania oraz jego użytkowników przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Ich nadmiar negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, powodując między innymi bóle głowy, choroby dróg oddechowych i uczucie zmęczenia, a nawet wzmaga alergie. Co więcej, wysoka zawartość pary wodnej skutkuje ciągłą wilgocią we wnętrzach, a ta przekłada się choćby na rozwój grzybów na ścianach. Każdy instalator powinien więc polecać swoim klientom skuteczne rozwiązania wentylacyjne!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym cechuje się instalacja grzewcza bazująca na pellecie,
- jakie są zalety ogrzewania budynku pelletem,
- w jakich przypadkach trzeba zrezygnować z kotła na pellet.
Wentylacja pomieszczeń - jak działają systemy wentylacyjne?
Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. System zapewnia napływ powietrza świeżego i usuwanie zużytego. Gwarantuje w ten sposób optymalny mikroklimat, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników budynku.
Prawidłowa wentylacja powinna cechować się regulowaną wydajnością, czyli możliwością zwiększania i zmniejszania wymiany powietrza zgodnie z zapotrzebowaniem. Efektywny system zapobiega rozwojowi pleśni w pomieszczeniach i zabezpiecza je przed szkodami wywoływanymi przez wilgoć. Wysokiej jakości wentylacja nie powoduje przeciągów i redukuje zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.
Z wentylowanych pomieszczeń usuwane są wszelkie szkodliwe związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy, a więc między innymi para wodna, dwutlenek węgla, dym tytoniowy i wszelkie produkty uboczne codziennej eksploatacji budynku.
Dokładny mechanizm działania wentylacji zależy już wyłącznie od konkretnego jej rodzaju. O dostępnych na rynku rozwiązaniach przeczytasz poniżej.
Systemy wentylacyjne dostępne na rynku
Inwestorzy mają do wyboru wiele różnych rodzajów wentylacji. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, które sprawdzają się w określonych warunkach. Dobór systemu wentylacyjnego do budynku powinien zawsze uwzględniać jego przeznaczenie, specyfikę i środowisko zewnętrzne. Przyjrzyjmy się po kolei najważniejszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.
Wentylacja grawitacyjna
System ten bazuje na naturalnych ruchach powietrza, wobec czego jest mocno zależny choćby od różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną. Im jest ona wyższa, tym skuteczniej działa wentylacja. Oznacza to, że instalacja okaże się najbardziej efektywna zimą, a najmniej latem. Na jej wydajność wpływa także siła wiatru oraz wysokość kanałów wentylacyjnych (im wyższe, tym lepiej).
Jak łatwo się więc domyślić, wentylację grawitacyjną cechuje mało stabilny proces wymiany powietrza. Z drugiej strony wiąże się ona z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ system nie wymaga energii elektrycznej do działania. Sprawdza się w pomieszczeniach z kominkami lub kotłami z otwartą komorą spalania. Warto stosować go tam, gdzie warunki atmosferyczne są w miarę stałe i sprzyjają przepływowi powietrza.
Jednostki wentylacyjne marki Zehnder
Wentylacja mechaniczna
W wentylacji mechanicznej ruch powietrza wymuszany jest przez urządzenie zasilane energią elektryczną. System składa się z wentylatora kanałowego, przewodów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w strategicznych pomieszczeniach (np. kuchnia czy łazienka). Na zewnątrz budynku znajduje się natomiast wyrzut powietrza.
Niewątpliwym plusem wentylacji mechanicznej jest stabilna praca i stuprocentowa wydajność. Intensywność systemu reguluje się poprzez zmianę prędkości obrotowej wentylatora. Za wadę można natomiast uznać koszty energii elektrycznej oraz nieprzystosowanie wentylacji do użytku w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia z otwartą komorą spalania (ryzyko cofnięcia się spalin).
Wentylacja hybrydowa
System hybrydowy łączy właściwości wentylacji naturalnej i mechanicznej. Może działać w trybie jednej bądź drugiej, a decydują o tym warunki zewnętrzne. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na prądzie i zapewnia działanie systemu nawet w przypadku awarii zasilania. Jeśli czynniki atmosferyczne sprzyjają pracy wentylacji grawitacyjnej, urządzenia mechaniczne nie są wykorzystywane. Jeżeli natomiast warunki nie pozwalają na naturalny przepływ powietrza, uruchamiany jest tryb wyciągowy.
Wentylacja z rekuperacją
Warto wspomnieć także o rekuperacji, czyli wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jej kluczowym elementem jest centrala, w której zbiegają się kanały tłoczące świeże powietrze do środka i wydmuchujące je na zewnątrz. Rekuperacja polega na ogrzewaniu strumienia świeżego powietrza przez powietrze zużyte. W oczywisty sposób redukuje to koszty ogrzewania budynku.
Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!
Nowoczesna wentylacja pomieszczeń z systemem płaskim OnFloor
Na rynku dostępne są także innowacyjne rozwiązania w postaci systemów dystrybucji powietrza, takich jak OnFloor produkcji Zehnder. Intensywność wymiany jest w tym przypadku regulowana w zależności od potrzeb, a łatwy montaż wentylacji nie ingeruje w bryłę budynku. W systemie tym świeże powietrze przepływa przez owalne kanały z gładką powłoką wewnętrzną, instalowane na betonowym podłożu w warstwie izolacyjnej.
W asortymencie producenta dostępne są także systemy wentylacyjne InFloor, które działają w taki sam sposób, przy czym okrągłe kanały układa się w podłożu betonowym. Oba rozwiązania przekładają się na komfortowy, zdrowy i efektywny energetycznie klimat we wnętrzach budynku.
Zalety systemu OnFloor marki Zehnder
System OnFloor od Zehnder cechuje się licznymi korzyściami, które sprawiają, że korzystanie z wentylacji jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne. Wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania można wymienić:
- łatwy montaż elastycznych przewodów,
- wykorzystanie przyjaznych dla zdrowia tworzyw sztucznych wysokiej jakości,
- możliwość centralnej i lokalnej regulacji ilości powietrza,
- niewielkie straty ciśnienia,
- czystość przewodów, za którą odpowiada ich gładka powłoka wewnętrzna,
- łatwość konserwacji systemu.
Producent podkreśla także ogromne znaczenie systemu OnFloor dla zdrowia jego użytkowników. Wentylacja sprzyja alergikom i zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego we wnętrzach. Pozwala zaoszczędzić sporo energii, a ponadto stanowi rozwiązanie wysoce estetyczne, ponieważ jedynym widocznym elementem systemu są dyskretne kratki dekoracyjne.
5-letnia gwarancja od Zehnder
Jedną z największych zalet systemów wentylacyjnych od Zehnder jest 5-letnia gwarancja producenta. Deklaruje on najwyższą jakość wszystkich elementów instalacji, ich perfekcyjne dopasowanie oraz optymalne działanie przez bardzo długi czas. W przypadku konieczności jakichkolwiek napraw, zostaną one wykonane bezkosztowo w najszybszym możliwym terminie, a będzie za nie odpowiadał zespół doświadczonych profesjonalistów.
Znajdź odpowiedni system wentylacyjny z Onninen!
Szukając wydajnych systemów wentylacyjnych dla swoich klientów, zainteresuj się ofertą naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu między innymi nowoczesne rozwiązania marki Zehnder, które stosować można w budynkach każdego typu!
Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!