Wentylacja pomieszczeń w połączeniu z systemem płaskim OnFloor od Zehnder

Dodano: środa, 29.09.2021


Odpowiednio dobrany i zamontowany system wentylacyjny to zabezpieczenie mieszkania oraz jego użytkowników przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Ich nadmiar negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, powodując między innymi bóle głowy, choroby dróg oddechowych i uczucie zmęczenia, a nawet wzmaga alergie. Co więcej, wysoka zawartość pary wodnej skutkuje ciągłą wilgocią we wnętrzach, a ta przekłada się choćby na rozwój grzybów na ścianach. Każdy instalator powinien więc polecać swoim klientom skuteczne rozwiązania wentylacyjne!

Wentylacja pomieszczeń w połączeniu z systemem płaskim OnFloor od Zehnder

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym cechuje się instalacja grzewcza bazująca na pellecie,
  • jakie są zalety ogrzewania budynku pelletem,
  • w jakich przypadkach trzeba zrezygnować z kotła na pellet.

Wentylacja pomieszczeń - jak działają systemy wentylacyjne?

Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. System zapewnia napływ powietrza świeżego i usuwanie zużytego. Gwarantuje w ten sposób optymalny mikroklimat, który ma pozytywny wpływ na samopoczucie użytkowników budynku.

Prawidłowa wentylacja powinna cechować się regulowaną wydajnością, czyli możliwością zwiększania i zmniejszania wymiany powietrza zgodnie z zapotrzebowaniem. Efektywny system zapobiega rozwojowi pleśni w pomieszczeniach i zabezpiecza je przed szkodami wywoływanymi przez wilgoć. Wysokiej jakości wentylacja nie powoduje przeciągów i redukuje zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.

Z wentylowanych pomieszczeń usuwane są wszelkie szkodliwe związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy, a więc między innymi para wodna, dwutlenek węgla, dym tytoniowy i wszelkie produkty uboczne codziennej eksploatacji budynku.

Dokładny mechanizm działania wentylacji zależy już wyłącznie od konkretnego jej rodzaju. O dostępnych na rynku rozwiązaniach przeczytasz poniżej.

Sprawdź ofertę marki Zehnder

Systemy wentylacyjne dostępne na rynku

Inwestorzy mają do wyboru wiele różnych rodzajów wentylacji. Każdy z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, które sprawdzają się w określonych warunkach. Dobór systemu wentylacyjnego do budynku powinien zawsze uwzględniać jego przeznaczenie, specyfikę i środowisko zewnętrzne. Przyjrzyjmy się po kolei najważniejszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Wentylacja pomieszczeń w połączeniu z systemem płaskim OnFloor od Zehnder

Wentylacja grawitacyjna

System ten bazuje na naturalnych ruchach powietrza, wobec czego jest mocno zależny choćby od różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną. Im jest ona wyższa, tym skuteczniej działa wentylacja. Oznacza to, że instalacja okaże się najbardziej efektywna zimą, a najmniej latem. Na jej wydajność wpływa także siła wiatru oraz wysokość kanałów wentylacyjnych (im wyższe, tym lepiej).

Jak łatwo się więc domyślić, wentylację grawitacyjną cechuje mało stabilny proces wymiany powietrza. Z drugiej strony wiąże się ona z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ system nie wymaga energii elektrycznej do działania. Sprawdza się w pomieszczeniach z kominkami lub kotłami z otwartą komorą spalania. Warto stosować go tam, gdzie warunki atmosferyczne są w miarę stałe i sprzyjają przepływowi powietrza.

Jednostki wentylacyjne marki Zehnder


Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej ruch powietrza wymuszany jest przez urządzenie zasilane energią elektryczną. System składa się z wentylatora kanałowego, przewodów oraz kratek wywiewnych zlokalizowanych w strategicznych pomieszczeniach (np. kuchnia czy łazienka). Na zewnątrz budynku znajduje się natomiast wyrzut powietrza.

Niewątpliwym plusem wentylacji mechanicznej jest stabilna praca i stuprocentowa wydajność. Intensywność systemu reguluje się poprzez zmianę prędkości obrotowej wentylatora. Za wadę można natomiast uznać koszty energii elektrycznej oraz nieprzystosowanie wentylacji do użytku w pomieszczeniach, gdzie pracują urządzenia z otwartą komorą spalania (ryzyko cofnięcia się spalin).

Wentylacja hybrydowa

System hybrydowy łączy właściwości wentylacji naturalnej i mechanicznej. Może działać w trybie jednej bądź drugiej, a decydują o tym warunki zewnętrzne. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na prądzie i zapewnia działanie systemu nawet w przypadku awarii zasilania. Jeśli czynniki atmosferyczne sprzyjają pracy wentylacji grawitacyjnej, urządzenia mechaniczne nie są wykorzystywane. Jeżeli natomiast warunki nie pozwalają na naturalny przepływ powietrza, uruchamiany jest tryb wyciągowy.

Wentylacja z rekuperacją

Warto wspomnieć także o rekuperacji, czyli wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Jej kluczowym elementem jest centrala, w której zbiegają się kanały tłoczące świeże powietrze do środka i wydmuchujące je na zewnątrz. Rekuperacja polega na ogrzewaniu strumienia świeżego powietrza przez powietrze zużyte. W oczywisty sposób redukuje to koszty ogrzewania budynku.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Nowoczesna wentylacja pomieszczeń z systemem płaskim OnFloor

Na rynku dostępne są także innowacyjne rozwiązania w postaci systemów dystrybucji powietrza, takich jak OnFloor produkcji Zehnder. Intensywność wymiany jest w tym przypadku regulowana w zależności od potrzeb, a łatwy montaż wentylacji nie ingeruje w bryłę budynku. W systemie tym świeże powietrze przepływa przez owalne kanały z gładką powłoką wewnętrzną, instalowane na betonowym podłożu w warstwie izolacyjnej.

W asortymencie producenta dostępne są także systemy wentylacyjne InFloor, które działają w taki sam sposób, przy czym okrągłe kanały układa się w podłożu betonowym. Oba rozwiązania przekładają się na komfortowy, zdrowy i efektywny energetycznie klimat we wnętrzach budynku.

Zalety systemu OnFloor marki Zehnder

System OnFloor od Zehnder cechuje się licznymi korzyściami, które sprawiają, że korzystanie z wentylacji jest wyjątkowo wygodne i bezpieczne. Wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania można wymienić:

  • łatwy montaż elastycznych przewodów,
  • wykorzystanie przyjaznych dla zdrowia tworzyw sztucznych wysokiej jakości,
  • możliwość centralnej i lokalnej regulacji ilości powietrza,
  • niewielkie straty ciśnienia,
  • czystość przewodów, za którą odpowiada ich gładka powłoka wewnętrzna,
  • łatwość konserwacji systemu.

Producent podkreśla także ogromne znaczenie systemu OnFloor dla zdrowia jego użytkowników. Wentylacja sprzyja alergikom i zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego we wnętrzach. Pozwala zaoszczędzić sporo energii, a ponadto stanowi rozwiązanie wysoce estetyczne, ponieważ jedynym widocznym elementem systemu są dyskretne kratki dekoracyjne.

5 lat gwarancji zehnder5-letnia gwarancja od Zehnder

Jedną z największych zalet systemów wentylacyjnych od Zehnder jest 5-letnia gwarancja producenta. Deklaruje on najwyższą jakość wszystkich elementów instalacji, ich perfekcyjne dopasowanie oraz optymalne działanie przez bardzo długi czas. W przypadku konieczności jakichkolwiek napraw, zostaną one wykonane bezkosztowo w najszybszym możliwym terminie, a będzie za nie odpowiadał zespół doświadczonych profesjonalistów.

Znajdź odpowiedni system wentylacyjny z Onninen!

Szukając wydajnych systemów wentylacyjnych dla swoich klientów, zainteresuj się ofertą naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu między innymi nowoczesne rozwiązania marki Zehnder, które stosować można w budynkach każdego typu!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Rekuperator Zehnder
Wentylacja grawitacyjna
Komin wentylacyjny
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna