Wibroizolatory – niezbędny dodatek do małych urządzeń od Walraven

Dodano: poniedziałek, 1.08.2022


Wyposażenie budynków mieszkalnych oraz biur zawiera coraz większą liczbę urządzeń mechanicznych. Efektem stale pracujących systemów i zamontowanych sprzętów są wibracje mechaniczne i hałas. Są to działania niepożądane, które mogą mieć znaczący (negatywny) wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Walraven VibraTek

Czym właściwie jest wibracja?

To drgania, a dokładniej zjawisko mechaniczne, polegające na ruchu oscylacyjnym wokół punktu równowagi. Wibracje mogą być wywoływanie celowo w momencie gry na gitarze (ruch strun), podczas drgań membrany w głośniku, czy też w telefonach komórkowych.

Częstszym zjawiskiem są wspomniane wcześniej wibracje niepożądane, powstające jako niechciany efekt uboczny pracy urządzenia. Mogą być wywołane m.in. przez powstawanie luzów w mocowaniu, niedokładny montaż urządzenia, złe wyważenie elementów obrotowych lub w wyniku zużycia materiałów.

Drgania mogą być generowane przez pompy ciepła, klimatyzatory, pompy wodne, wentylatory, bramy garażowe, kotły, windy lub inne elementy wyposażenia budynku. Niezależnie od częstotliwości odbierane są jako uciążliwe, ponieważ wpływają na cały organizm człowieka. Pobudzają wiele receptorów jednocześnie i przenoszą impulsy do układu nerwowego, co powoduje odruchowe reakcje organizmu. W skrajnych przypadkach i przy dużej częstotliwości, mogą doprowadzić do trwałych zmian chorobowych.

Negatywne skutki wibracji wpływają nie tylko na człowieka, jego zdrowie i samopoczucie. Regularnie powtarzające się wibracje mogą również powodować negatywne konsekwencje dla konstrukcji budynku, wyższe wymagania w zakresie konserwacji i kontroli urządzeń, nieprawidłowe działanie sprzętu i jego skróconą żywotność, a także naruszenie norm i przepisów szczegółowych.

Jak rozwiązać problem wibracji? Postaw na wibroizolatory

Najskuteczniejszym sposobem eliminacji drgań jest wyizolowanie drgającej maszyny od podłoża za pomocą izolatorów, czyli sprężystych urządzeń, które dobierane są do konkretnego mocowanego urządzenia. Firma Walraven posiada grupę produktów dedykowanych do tłumienia drgań i wibracji. Walraven VibraTek® to linia produktów składająca się z metalowych i elastomerowych izolatorów wibroakustycznych. Rozwiązania te dobierane są indywidualnie do wybranych urządzeń, dla zadanych parametrów.

Sprawdź produkty Walraven w ofercie Onninen

Odpowiednio dobrane izolatory wibroakustyczne powinny być umieszczane bezpośrednio pomiędzy konstrukcją wsporczą, a urządzeniem wytwarzającym niepożądane wibracje. W takim przypadku izolatory mogą skutecznie pochłaniać aż do 99% generowanych wibracji.

Wibroizolacja zapobiega transmisji drgań i hałasu na konstrukcję budynku

Walraven VibraTek

O komfort akustyczny warto zadbać możliwie najwcześniejszym etapie prac w budynku. Bardzo często błędy inżynierskie i zaniedbania na etapie budowy oraz montażu prowadzą do zwiększenia poziomu hałasu w pomieszczeniach bezpośrednio przylegających do maszynowni, lub elementów technicznego wyposażenia budynku. Ten problem może dotyczyć także pomieszczeń oddalonych od źródła drgań, które jednak przenoszone są przez konstrukcję budynku.

Bardzo często transmisja hałasu odbywa się poprzez elementy instalacji, takie jak rury zasilania wody użytkowej, czy CO lub kanały wentylacyjne wewnątrz budynku. W takim przypadku, nawet dla pomieszczeń znacznie oddalonych od źródła hałasu, sztywny montaż instalacji do stropu lub ściany (np. brak izolacji w przejściu ppoż), zamienia ścianę w membranę wzmacniającą hałas, którym może być np. pompa obiegowa.

Wibroizolator ogranicza wibrację, które wytwarzane są przez urządzenia będące w stałej eksploatacji

Lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie problemom powstawania wibracji i hałasu już na etapie projektowania i budowy, niż późniejsze naprawianie tego, co już funkcjonuje.
Na etapie budowy koszt izolatorów stanowi kilka procent całkowitych kosztów ogólnego systemu HVAC i są to dobrze wydane pieniądze, w porównaniu do strat naprawczych, które będą nieporównywalnie wysokie - zarówno pod kątem czasowym jak i kosztowym. Cena izolatorów jest nieporównywalnie niska w stosunku do ceny urządzenia.

Rozwiązaniem problemów wibracji są produkty Walraven VibraTek®

Jednym z produktów linii Walraven VibraTek® jest elastomerowa nóżka ze złączem M8 do poziomowania urządzeń i tłumienia ich drgań (Walraven VibraTek® MR-L 1000/M8).

Walraven VibraTekJest to tworzywowy izolator z nakrętkami zgodnymi z DIN 934 oraz podkładkami zgodnymi z DIN 9012 dostarczanymi w zestawie. Rekomendowany jest do maszyn o prędkościach roboczych powyżej 2500 obr/min – zapewnia stopień redukcji wibracji od 75% do 80%. Elastomerowe nóżki poziomujące są proste w montażu i nie wymagają mocowania do konstrukcji nośnej. Przeznaczone są dla urządzeń swobodnie stojących na podłożu, o max. masie 320 kg. Dodatkowym atutem jest fakt, że części metalowe i tworzywowe mogą zostać oddzielone w celu recyklingu.

Firma Walraven posiada również amortyzatory drgań. Jednym z nich jest elastomerowy amortyzator z dwoma zewnętrznymi trzpieniami gwintującymi Walraven VibraTek® SB-MM.

Walraven VibraTekTo uniwersalny amortyzator wykonany z tworzywa – idealny do stosowania z wszelkiego rodzaju podwieszeniami oraz mocowaniami urządzeń. Dostępny jest w czterech konfiguracjach. Ten elastomerowy amortyzator idealny jest do zastosowań z urządzeniami i maszynami montowanymi na  metalowej powierzchni. Przeznaczony jest wyłączenie dla sił ściskających, dla urządzeń montowanych na podkonstrukcji, o masie max. 168 kg. 

Już dziś zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo, redukując do minimum hałas i wibracje wybierając produkty Walraven VibraTek® - sprawdź ofertę produktową i dobierz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Sprawdź produkty Walraven w ofercie Onninen