Zmagasz się z problemem huczącej bramy garażowej lub innego urządzenia generującego niechciane wibracje? Poznaj wibroizolatory Walraven VibraTek®!
Sprawdź Wibroizolatory Walraven VibraTek w hurtowni Onninen
Niepożądane wibracje w domu i ogrodzie
Urządzenia w trakcie pracy generują mechaniczne wibracje, które często bywają uciążliwe z pespektywy użytkownika/mieszkańca konkretnego obiektu. Problem ten dotyczy przeróżnych sprzętów znajdujących się w domu i ogrodzie, m.in. bram garażowych, pomp ciepła, klimatyzatorów, agregatów, wentylatorów wewnętrznych, kompresorów.
Gdy urządzenia te montowane są do ścian, sufitu czy podłoża, mogą przenosić wibracje na konstrukcję nośną i powodować wyższe, niż przewidywane w normach, poziomy hałasu w całym obiekcie. Hałas ten może przemieszczać się na dalekie odległości i być zauważalny w bardzo odległych częściach budynku.
Negatywne skutki wibracji
Zaburzony komfort mieszkańców nie jest jedynym skutkiem wibracji. Konsekwencje nietłumionych drgań są znacznie poważniejsze i mogą powodować problemy zdrowotne użytkowników, a także obniżać żywotność materiałów zastosowanych w budynku. Zwiększają również wymagania konserwacyjne urządzeń i maszyn oraz mogą powodować ich nieprawidłowe działanie.
Podsumowując, konsekwencje wibracji występujących w budynku:
W pierwszym etapie odczuwalne są jako wspomniany już dyskomfort użytkowania, tj. wzmożony hałas. W dłuższej perspektywie nietłumione wibracje mogą powodować poważne problemy zdrowotne oraz negatywne konsekwencje dla konstrukcji budynku i zwiększone wymagania konserwacyjne urządzeń. Czynniki te mają istotny wpływ na krótszą żywotność urządzeń i ich nieprawidłowe działanie. Doprowadzenie ich do takiego stanu może spowodować naruszenie wymogów i przepisów budowlanych.
Jak poradzić sobie z niechcianymi wibracjami?
Najskuteczniejszym sposobem tłumienia drgań jest izolowanie źródła wibracji od konstrukcji nośnej. Osiągnąć to można dzięki zastosowaniu materiałów wibroizolacyjnych. Odpowiednio dobrane izolatory wibroakustyczne powinno się umieszczać bezpośrednio między konstrukcją wsporczą a urządzeniem wytwarzającym niepożądane wibracje. Izolowanie wibrujących urządzeń od części konstrukcyjnych budynku niezbędne jest do kontrolowania przenoszonych drgań i dźwięków.
Korygowanie istniejącej już instalacji, aby zredukować pochodzący od niej hałas, jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż zaplanowanie użycia materiałów wibroizolacyjnych już na etapie montażu urządzenia. Lepiej zapobiegać od początku i zastosować odpowiednią wibroizolację, w celu zmniejszenia potencjalnych późniejszych kosztów naprawy i wymiany urządzeń.
Wibroizolatory Walraven VibraTek®
Wibroizolatory Walraven VibraTek® to metalowe i elastomerowe izolatory wibroakustyczne, eliminujące problemy z wibracjami w instalacjach. Redukują drgania przenoszone przez urządzenia.
Aby dobrać odpowiedni wibroizolator należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak typ budynku, względy środowiskowe, specjalne wymagania, lokalizacja urządzeń, czy źródła wzbudzania wibracji w urządzeniach.
Typowe zastosowania produktów Walraven VibraTek® to pompy ciepła, zewnętrzne urządzenia klimatyzacyjne, sufity akustyczne, generatory rezerwowe, instalacje rurowe, kompresory, kanały wentylacyjne, agregaty chłodnicze i wody lodowej oraz wentylacyjne, wentylatory wewnętrzne, a także urządzenia przemysłowe.
Wibroizolatory Walraven VibraTek® mogą skutecznie pochłaniać aż do 99% generowanych wibracji! Zapewniają bezpieczeństwo i komfort ludzi oraz otaczającego ich środowiska redukując do minimum hałas i wibracje.