Właściwy montaż i zastosowanie dybli w pracach instalacyjnych

Dodano: niedziela, 17.03.2024


Dyble montażowe są rodzajem kołków rozporowych. To podstawowe elementy złączne, powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej i instalacyjnej. Umożliwiają mocowanie do każdego typu podłoża: od betonu i drewna, przez płyty gipsowo-kartonowe, po ściany murowane z cegły pełnej lub pustaków. Dostępne na rynku, nowoczesne produkty charakteryzują się wysoką nośnością. Znoszą nawet duże obciążenia. Kołki rozporowe najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych lub metalu. Zastanawiasz się, jaki dybel wybrać do danego przypadku mocowania? Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez ekspertów hurtowni Onninen.

Dyble i kołki rozporowe z wkrętami na blacie

Sprawdź dyble w hurtowni Onninen

Rodzaje zakotwień dybli w powierzchni

Dybel to rodzaj kołka rozporowego. Jest elementem złącznym. Znajduje zastosowanie w montażu i osadzaniu wkrętów, śrub lub bolców w ścianie, posadzce lub stropie - niezależnie od materiału, z jakiego wykonano podłoże. Dybel (kołek) umieszcza się w nawierconym uprzednio otworze. Wraz z wkręcaniem wkrętu/śruby albo wciskaniem bolca, kołek rozporowy zwiększa swój rozmiar i ściśle dopasowuje się do otworu. Uzyskane połączenie cechuje bardzo dobra wytrzymałość.

Wyróżnić można kilka rodzajów zakotwień dybli w powierzchni. 

  • Dybel montażowy Walraven WUP uniwersalny 8x40mmPierwszym ze sposobów kotwienia jest mocowanie siłą tarcia. Element rozprężny dybla lub kotwy zostaje dociśnięty do ścianki otworu. W efekcie przenosi obciążenia zewnętrzne siłą tarcia. 
  • Drugi rodzaj zakotwienia to mocowanie kształtowe. Dybel posiada specjalną formę, która pozwala na jego wprowadzenie do danego podłoża lub otworu. Tam skręca się, przyjmując charakterystyczny kształt i zapewniając stabilne mocowanie. W ten sposób często mocowany jest kołek rozporowy uniwersalny, przeznaczony do różnorodnych podłoży.  
  • Trzeci typ kotwienia – materiałowy, wymaga użycia zaprawy lub żywicy syntetycznej. Materiały te stosowane są w celu związania dybla z podłożem. Otrzymane połączenie jest wysoce odporne na obciążenia i uszkodzenia. 

Łatwiejsza i sprawniejsza instalacja okien z dyblem metalowym

Dyble metalowe są powszechnie stosowane do montażu okien i drzwi w betonie, cegle i wielu innych podłożach. Korzysta z nich chyba każda firma instalująca stolarkę okienno-drzwiową. Wpływają na jakość, komfort, szybkość i ekonomię wykonywanych prac. Dybel metalowy z odpowiednio długą strefą rozporową, wykonany z wysokogatunkowej stali ocynkowanej, zapewnia silne, trwałe i stabilne mocowanie. Jeśli chodzi o proces montażu ościeżnic za pomocą dybli, należy zacząć od wywiercenia otworów przy użycia wiertła o odpowiedniej grubości (adekwatnej do rozmiaru dybla), uważając by nie uszkodzić krawędzi. Następnie trzeba dokładnie oczyścić otwory. Dla bezpieczeństwa i trwałości całej realizacji zaleca się stosować dyble i wkręty pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów. 

Trwałe i solidne połączenia z dyblem do betonu

Dybel stalowy Walraven + wkręt poj100 50x4.0 BIS CPDybel do betonu, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do mocowania rozmaitych przedmiotów w podłożach betonowych. Znajduje zastosowanie głównie w pracach budowlanych. Gwarantuje niezwykle solidne, trwałe i nieruchome połączenia. Od kotew do betonu dyble różnią się większą sztywnością. Oznacza to, że osadzony na dyblach przedmiot nie może swobodnie pracować. Kupując dyble do betonu, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na materiał wykonania.

Muszą być one odporne na niszczące działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim na wilgoć. Optymalnym wyborem będzie stal nierdzewna, a w szczególnych przypadkach - stal kwasoodporna. Tzw. kwasówka jest odporna nie tylko na korozję, ale również na agresywne środki chemiczne, jak kwasy i solanka. W przypadku ścian z popularnego obecnie gazobetonu, można wykorzystać dyble uniwersalne lub elementy specjalistyczne, dedykowane temu rodzajowi podłoża. 

Dyble w hurtowni Onninen    

Dybel przechylny Walraven kołnierz M10 BISW hurtowni elektroinstalacyjnej Onninen, na klientów indywidualnych i profesjonalistów czeka szeroki wybór dybli oraz wszelkich innych elementów złącznych, przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. W ofercie posiadamy zarówno kołki uniwersalne, jak również modele dedykowane konkretnym podłożom, jak wspomniane wcześniej dyble do betonu. Bez względu na to, czy szukasz dybli do zamocowania kanałów kablowych, czy potrzebujesz kołka rozporowego, którego koszulka wykonana jest ze ściśle określonego materiału, na Onninen.pl znajdziesz odpowiednie produkty do planowanych prac instalacyjnych.

Nadal masz wątpliwości, jaki dybel wybrać? Nie wahaj się zadzwonić lub napisać! Fachową pomocą służą eksperci Onninen. Ułatwimy Ci podjęcie właściwej decyzji i doradzimy, jak stosować dyble z naszej oferty.

Sprawdź dyble w hurtowni Onninen

Dybel
Dybel do betonu
Dybel metalowy