Właściwy montaż ściennego ogrzewania płaszczyznowego

Dodano: poniedziałek, 25.11.2024


Ogrzewanie płaszczyznowe to nowoczesne, ekonomiczne i wydajne rozwiązanie, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Alternatywą dla powszechnie stosowanego ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie płaszczyznowe ścienne. W systemie tym rury centralnego ogrzewania biegną w ścianie. Do wyboru pozostaje ogrzewanie ścienne wodne (najpopularniejsze), ogrzewanie ścienne powietrzne oraz ogrzewanie ścienne elektryczne. W tym artykule skupiliśmy się na czynnościach wpływających na właściwy montaż ogrzewania ściennego płaszczyznowego.

Instalator montuje rotametry do ogrzewania płaszczyznowego na ścianę

Sprawdź ogrzewanie płaszczyznowe w hurtowni Onninen

Jak odpowiednio rozplanować listwy pod ogrzewanie ścienne?

Rozdzielacz Valvex BASE Inox K1-9 G1"-G1/2" liczba obiegów 9 6085070Cieszące się dużą popularnością wodne ogrzewanie ścienne wykorzystuje elementy grzewcze (rury) wypełnione wodą, które zostają umieszczone w ścianie. Działanie systemu wodnego bardzo przypomina ogrzewanie podłogowe. Oprócz cienkich rurek z tworzyw sztucznych, miedzianych lub wielowarstwowych, ogrzewanie płaszczyznowe ścienne składa się ze stelaży i listew montażowych wyposażonych w uchwyty mocujące oraz z rozdzielaczy i złączek.

Specjalne listwy usprawniają montaż rur na ścianach. Dostępne na rynku rozwiązania różnią się m.in. długością, rozstawem gniazd oraz sposobem łączenia (np. na zatrzask). Poszczególne elementy systemu rozplanowuje się podobnie jak w ogrzewaniu podłogowym. Może być to układ pionowy, poziomy albo falisty. Tak przygotowane instalacje z tworzyw sztucznych lub z innych materiałów pokrywa się tynkiem lub osłania zabudową karton-gips.

Na której ścianie w mieszkaniu najlepiej zamontować ogrzewanie ścienne?

Grupa pompowa z pompą elektroniczną KAN-therm 1346103000Elementy grzejne powinno montować się na ścianach zewnętrznych, czyli tych, które są najchłodniejsze we wnętrzach. Oczywiście ściany wymagają wcześniejszego ocieplenia. W przypadku dużych pomieszczeń zaleca się montaż ogrzewania ściennego dodatkowo na wewnętrznej ścianie przeciwległej. To powinno zapewnić optymalny komfort cieplny. Należy pamiętać, by ścian z ogrzewaniem nie zasłaniać meblami, tapetami ani grubymi zasłonami. Ponadto odradza się montowania dekoracji na ścianach z elementami grzejnymi, ponieważ podczas wiercenia otworów istnieje ryzyko uszkodzenia rur.

Właściwe zabudowanie systemu grzewczego ściennego

Elementy grzejne, po zamontowaniu w ścianie, napełnieniu wodą i poddaniu testowi szczelności (bez podgrzania), najczęściej pokrywa się cienką warstwą tynku. Rekomenduje się użycie mieszanki tynkarskiej o podwyższonej elastyczności, dedykowanej wymagającym podłożom lub stricte ogrzewaniu ściennemu. Przy temperaturze wody w instalacji powyżej 45°C nie należy stosować tynków z gipsem. Grubość tynku nad rurami nie powinna być mniejsza niż 10 mm (łącznie ok. 25 mm). Pierwsza warstwa tynku musi zakrywać rury grzewcze. Warto dodatkowo zastosować siatkę z włókien szklanych.

Rura osłonowa karbowana Onnline (PESZEL) czerwona RIL 18-22mm 320N ONNLINE /100m/ W4374Jeśli ściana ma więcej niż 10 m długości, należy wykonać dylatację. Tańszą i szybszą w realizacji alternatywą dla pokrycia systemu tynkiem są płyty gipsowo-kartonowe. W ten sposób standardowo zasłaniane jest ogrzewanie ścienne elektryczne. Zdecydować się można także na specjalne, gotowe moduły z zabudowanymi elementami grzejnymi w odpowiednim rozmiarze. Wykorzystanie tynków to tzw. technologia mokra, polecana dla nowych budynków. Z kolei użycie płyt gipsowo-kartonowych to technologia sucha, standardowo stosowana w budynkach już istniejących. Natomiast moduły z wbudowanymi rurkami montowane są na sucho, a potem przykrywane płytami.

Należy pamiętać, żeby do malowania ścian z wbudowanym ogrzewaniem używać farb odpornych na wysokie temperatury. W przeciwnym razie szybko mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Profesjonalistów specjalizujących się w sprzedaży, montażu lub serwisowaniu ogrzewania płaszczyznowego ściennego i podłogowego zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektryczno-hydraulicznej Onninen. W asortymencie posiadamy wszystkie elementy instalacji ogrzewania płaszczyznowego, w tym rozdzielacze, szafki, rury, termostaty i belki. Dostarczamy nowoczesne i sprawdzone systemy Onnline, KAN-therm, Purmo, Uponor, Wavin oraz innych, wiodących marek. Specjaliści techniczno-handlowi Onninen odpowiadają na pytania i doradzają w zakresie indywidualnych rozwiązań.

Sprawdź ogrzewanie płaszczyznowe w hurtowni Onninen