Woda deszczowa w instalacjach – jak efektywnie wykorzystać jej potencjał?

Dodano: niedziela, 29.09.2024


Do gromadzenia i przemyślanego zagospodarowania wody deszczowej przekonują liczne korzyści finansowe i ekologiczne. Zbieranie wody deszczowej pozwala chronić środowisko naturalne oraz zmniejszyć zużycie wody z sieci wodociągowej, co przekłada się na realne oszczędności w budżecie: domowym, firmowym czy miejskim. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom instalacyjnym, wykorzystanie wody deszczowej nie ogranicza się dzisiaj jedynie do podlewania roślin. Jak efektywnie wykorzystać potencjał wody deszczowej – nie tylko w gospodarstwie domowym? Odpowiedź na to i wiele innych pytań o sieci kanalizacji deszczowej znajdziesz w poniższym artykule.

Tworzywowe zbiorniki na wodę deszczową podziemne dopiero montowane

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę w hurtowni Onninen

Jakość strumieni wód deszczowych pod kątem pochodzenia

Wody opadowe charakteryzują się innymi parametrami jakościowymi niż woda wodociągowa (woda pitna). W związku z tym inwestor nie ma całkowitej dowolności w zagospodarowaniu zebranej deszczówki. Jakość wody deszczowej wpływa na możliwości jej wykorzystania. Chodzi przede wszystkim o zagrożenia związane ze stosowaniem wód opadowych różnej jakości – mniej lub bardziej zanieczyszczonych. W większości przypadków można bezpiecznie używać deszczówki do nawadniania ogrodu, spłukiwania WC, prania odzieży, napełniania basenów (w połączeniu z dedykowaną chemią basenową) i oczek wodnych, mycia samochodów i maszyn oraz do różnych prac porządkowych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Pozwala to znacząco zmniejszyć zużycie wody pitnej.

Zbiornik podziemny na deszczówkę Graf PEHD BASIC 5000L W-221Poziom zanieczyszczenia wód opadowych zależy przede wszystkim od lokalizacji i zagospodarowania terenu, a także od sezonowych zmian wysokości opadu, długości okresów bezdeszczowych czy pory roku (np. zimą następuje zwiększenie zasolenia). Najwyższej jakości, tj. uznawane za wolne od zanieczyszczeń, są wody opadowe spływające z terenów zielonych oraz z niezanieczyszczonych dachów i terenów utwardzonych.

Nieco mniej jakościowa jest woda pochodząca z dróg lokalnych (np. osiedlowych). Trzecią i czwartą grupę jakościową tworzą wody opadowe spływające z terenów miejskich oraz z dróg i stref przemysłowych. Taka woda, z uwagi na wysoką zawartość zanieczyszczeń, pod względem parametrów przypomina… ścieki. Dlatego zbiorniki na deszczówkę są zasilane głównie przez wodę spływającą z dachu oraz, w określonych warunkach, z innych powierzchni utwardzonych.

Gromadzenie wody deszczowej

System zagospodarowania wody deszczowej zbudowany jest z kilku elementów, spośród których najważniejsze to:

  • zbiornik, w którym gromadzona jest woda deszczowa,
  • urządzenie pompowe – to serce całego układu, umożliwiające dostarczenie wody ze zbiornika do odpowiednich odbiorników w budynku lub w ogrodzie. 

Zbiornik podziemny na deszczówkę Graf PEHD CRISTALL DUO 11200L, z pokrywami D600 W-434Zbiorniki na wodę deszczową są dostępne w wielu wariantach, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb i możliwości. Do wyboru pozostają warianty naziemne i podziemne, konstrukcje tworzywowe i (rzadziej stosowane) betonowe. Oferowane modele zbiorników różnią się także wielkością (pojemnością) oraz wytrzymałością. Rozmiar zbiornika należy dostosować do indywidualnego zapotrzebowania na wodę deszczową oraz do lokalizacji i typu obiektu. Wyznaczenie optymalnej pojemności zbiornika warto powierzyć profesjonalnej firmie, zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem systemów zagospodarowania wody deszczowej.

Aby uzyskać wodę deszczową o optymalnych parametrach, instalację doposaża się w dodatkowe akcesoria, np. zestawy filtrów. Kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości pozyskiwanej wody oraz sprawności działania i żywotności systemu mają: przestrzeganie terminów przeglądów okresowych oraz regularne oczyszczanie/wymiana filtrów.

Efektywne wykorzystanie deszczówki w zlewni miejskiej

Zlewnia to obszar lądowy (lasy, pola, łąki i inne tereny), z którego wody spływają do zbiornika – w tym wypadku miejskiego. W miastach wodę deszczową wykorzystuje się w wielu celach: od napełniania oczek wodnych, fontann i stawów, przez prace porządkowe i pielęgnację terenów zielonych, po procesy przemysłowe. Do zastosowań komunalnych zużywane są ogromne ilości wody, nierzadko codziennie, dlatego korzystanie z wody pitnej zamiast z darmowej, ogólnodostępnej deszczówki byłoby nie tylko bardzo kosztowne, ale również mało ekologiczne (i nielogiczne też).

Zbiornik podziemny na deszczówkę Graf PEHD FLAT M 5000L, płaski, z nadbudową D500 H400-780 (wloty 3xD110), kolor niebieski W-415Z niezwykle pomysłowego i efektywnego wykorzystania deszczówki w ostatnich latach zasłynęły takie polskie miasta, jak Grudziądz, Kalisz czy Lubin. Problem podtopień przekuto tam w nowatorskie rozwiązania z zakresu gospodarowania wodami opadowymi. 

Firmy budowlane, projektantów instalacji sanitarnych, instalatorów hydraulicznych oraz innych profesjonalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy wszystkie elementy współtworzące niezawodne, bezpieczne i wydajne systemy zagospodarowania wody deszczowej: od podziemnych i naziemnych zbiorników, przez zaawansowane urządzenia pompowe, po różnorodne akcesoria, jak filtr, kurek czy zbieracz wody deszczowej.

Sprawdź zbiorniki na deszczówkę w hurtowni Onninen