Wpływ dyrektywy unijnej EPBD na przyszłość ogrzewania gazem

Dodano: wtorek, 19.11.2024


Jak wynika z danych Global Carbon Atlas, Unia Europejska rocznie emituje ok. 4 mln kiloton ekwiwalentu CO2. Choć UE jest odpowiedzialna za zaledwie 7 proc. światowej emisji (co, biorąc pod uwagę wielkość europejskiej gospodarki, nie jest złym wynikiem), nadal jest w tym temacie wiele do zrobienia. Jednym z obszarów wymagających poprawy jest budownictwo i zapotrzebowanie energetyczne budynków.

Instalator naprawia starą instalację pieca gazowego w kotłowni

Sprawdź piece gazowe w hurtowni Onninen

O czym mówi dyrektywa unijna EPBD?

Podstawowym celem dyrektywy EPBD jest redukcja zużycia energii w budynkach i w efekcie redukcja emisji gazów cieplarnianych. By zrealizować te cele, dyrektywa wprowadza wobec państw członkowskich wymagania dotyczące wprowadzenia przepisów:

  • zwiększających efektywność energetyczną nowych i istniejących budynków;
  • promujących stosowanie odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów zarządzania energią;
  • zachęcających do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB);
  • wprowadzających obowiązkowe certyfikaty energetyczne dla budynków.

Kocioł gazowy kondensacyjny Onnline duo 25 dwufunkcyjny wiszący WKD 4611 00 00 00/PL-OJednym z najważniejszych zapisów EPBD jest wymóg, aby wszystkie nowe budynki w UE były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Obiekty tego typu muszą cechować się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, a większość ich zapotrzebowania na energię powinna być pokrywana z odnawialnych źródeł. W przypadku istniejących budynków, dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do regularnych modernizacji poprawiających efektywność energetyczną.

Dyrektywa EPBD podkreśla również znaczenie systemów monitorowania i optymalizacji zużycia energii, takich jak inteligentne liczniki oraz systemy zarządzania energią. Wprowadzenie tych technologii ma umożliwić użytkownikom lepszą kontrolę nad zużyciem energii i przełożyć się na zmniejszenie emisji.

EPBD wprowadza obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych dla budynków, które informują o ich efektywności energetycznej. Tego rodzaju certyfikaty są niezbędne przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, a ich celem jest zwiększenie świadomości na temat zużycia energii oraz promowanie inwestycji w energooszczędne technologie.

Dyrektywa unijna EPBD a systemy ogrzewania gazowego

Dyrektywa EPBD nacisk kładzie przede wszystkim na promocję OZE i odejście od paliw kopalnych. Nie jednak nakłada obowiązku demontaż kotłów gazowych, nie wiąże się też z zakazem ich eksploatacji. Nowe przepisy nie będą zakazywać nawet montażu pieców tego typu w nowo powstających obiektach. Kotły i piece gazowe nadal będą mogły być użytkowane, ale pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.

Kocioł gazowy kondensacyjny Termet GOLD PLUS II 25/32 kW dwufunkcyjny wiszący WKD58G1000000/PLATZwiązane z tym zagadnienia porusza znowelizowana w tym roku unijna dyrektywa o charakterystyce energetycznej (EPBD – Energy Performance of Buildings Directive). Zgodnie z jej założeniami, do końca tej dekady zużycie energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych na terenie UE ma zostać obniżone o 16 proc. Pięć lat później przewiduje się zaś redukcję nawet o 22 proc. W jaki sposób ustawodawca zamierza zrealizować te cele? Co związane z EPBD zmiany oznaczają dla użytkowników pieców gazowych? Czy nowe przepisy sprawią, że bez zmiany kotła grzejniki w ich domach niedługo staną się zimne?

Od 2025 kraje członkowskie UE nie będą mogły udzielać dotacji na zakup kotłów gazowych. Decyzja ta wynika z uznania gazu ziemnego za paliwo nieekologiczne, mimo że przez wiele lat był on promowany jako czystsza alternatywa dla węgla czy oleju opałowego. Zmiana ta zaskoczyła wielu inwestorów, którzy jeszcze niedawno wybierali piec gazowy jako czyste źródło ciepła. Choć brak dotacji nie oznacza całkowitego zakazu montażu pieców gazowych, może zniechęcić do ich stosowania.

Kolejnym krokiem do realizacji celów dyrektywy jest wprowadzenie zakazu montowania nowych kotłów gazowych w budynkach publicznych – np. w szkołach, urzędach lub placówkach służby zdrowia. Zakaz zacznie obowiązywać w 2028.

Czy trzeba będzie wymieniać piece gazowe przez dyrektywę unijną EPBD

Kocioł gazowy kondensacyjny De Dietrich MCR4 19/20 MI dwufunkcyjny 7857047Zgodnie z dyrektywą w 2030 w życie wejdzie też zakaz montażu nowych kotłów gazowych w budynkach prywatnych. Choć osoby, które już zamontowały kotły gazowe, będą mogły z nich korzystać nadal, to brak możliwości montażu nowych urządzeń może wpłynąć na decyzje inwestorów w zakresie prac modernizacyjnych. EPBD przewiduje jednak pewne wyjątki. Po tej dacie możliwy będzie montaż pieców gazowych w systemach hybrydowych, łączących gaz z pompami ciepła lub OZE.

Kolejną furtkę ma stanowić możliwość różnych interpretacji tego, co jest paliwem kopalnym. Dyrektywa zakazuje jedynie pieców zasilanych nimi. Jeśli w paliwie znajdzie się chociaż domieszka biopaliwa, kocioł gazowy zostanie uznany za ekologiczne źródło ciepła. Już teraz wielu specjalistów przewiduje, że dostawcy skorzystają z tego rozwiązania, więc piece gazowe będą użytkowane na taką samą skalę jak wcześniej. Inwestycja w takie urządzenie nadal jest więc uzasadniona – zwłaszcza, jeśli będzie ono częścią instalacji hybrydowej, łączącej ogrzewanie gazowe z pompą ciepła lub OZE.

Sprawdź piece gazowe w hurtowni Onninen