Właściwa praca kanalizacji ma wpływ nie tylko na wygodę, ale też bezpieczeństwo. Warto zdawać sobie sprawę, że sieci kanalizacyjne mogą zamarzać, co niestety generuje duże problemy. Ma na to wpływ głębokość przemarzania gruntu, która może być różna w zależności od terenu.
Sprawdź kanalizację zewnętrzną w hurtowni Onninen
Dlaczego sieci kanalizacyjne przemarzają?
Zarówno kanalizacja wewnętrzna, jak i kanalizacja zewnętrzna powinna prawidłowo pracować. Jednocześnie istotne znaczenie ma nie tylko projekt, ale też wykorzystanie materiałów. Wszystkie podzespoły muszą spełniać restrykcyjne normy jakościowe oraz wytrzymałościowe. Rura kanalizacyjna może być wykonana z materiału PVC. Trzeba stosować modele z kielichem bądź gwintem.
W przypadku instalacji ciśnieniowych konieczny jest jeszcze zawór zwrotny. Jednak i to nie zapobiegnie zamarzaniu czy przemarzaniu sieci kanalizacyjnej. Wiele osób zastanawia się, co jest tego przyczyną? Jedną z nich jest niewłaściwie zastosowany spadek i źle dobrana średnica oraz niewłaściwa głębokość. Jeżeli rura będzie za blisko powierzchni, to woda może w niej zamarzać.
Ponadto rury nie mogą znajdować się blisko poziomu wód gruntowych. Trzeba także zwracać uwagę na strefy przemarzania, które informują nas, na jakiej głębokości występuje zjawisko przemarzania. Zwróćcie uwagę, że przyłącza kanalizacyjne znajdujące się np. pomiędzy domem a kanałem ulicznym czy studzienką muszą być ułożone poniżej strefy przemarzania i to z minimum dwuprocentowym spadkiem.
Występowanie różnej głębokości zamarzania gruntu może nasilać problemy z prawidłowym działaniem całej instalacji. Przyłącza takie jak rury muszą znajdować się odpowiednio głęboko w gruncie. Jednocześnie głębokość zależy od regionu Polski. Aby zapewnić dodatkową ochronę rurociągów umieszczonych w gruncie, trzeba ułożyć je poniżej strefy przemarzania, przy czym wierzch rur powinien znajdować się minimum 40 cm poniżej strefy przemarzania gruntu. W przypadku instalacji kanalizacyjnych należy zachować minimum 20 cm.
Po czym rozpoznać, że rury kanalizacyjne są przemarznięte?
Sieci i przyłącza wodociągowe mogą prawidłowo pracować niezależnie od tego, na jakim poziomie występuje strefa przemarzania, a co za tym idzie ważne jest to, by stosować się do normy PN-81/B-03020. Pozwoli to uniknąć problemów zamarzania czy przemarzania rur kanalizacyjnych. Należy wiedzieć, że strefa przemarzania waha się w granicach od 0,8 do 1,4 m pod powierzchnią terenu.
Rury kanalizacyjne mogą łatwo zamarzać i można to zauważyć, gdy dochodzi do cofania się wody, ale też w sytuacji, gdy występuje też pełna niedrożność i zatkany odpływ kanalizacji. Zamarznięte rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia całego systemu kanalizacyjnego. Mogą też pojawić się wgniecenia i pęknięcia głównego przewodu kanalizacyjnego. Wbrew pozorom takie awarie nie zdarzają się tylko zimą, ale już w miesiącach jesiennych czy wiosennych.
Ponadto zamarznięte rury mogą powodować problemy z pracą całej instalacji i doprowadzić do jej uszkodzenia, co wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Można też spodziewać się utrudnionych dostaw wody. Badania prowadzone w strefie przemarzania jasno pokazują, że nieprawidłowe ułożenie rur kanalizacyjnych, gdy warstwa ziemi jest zbyt blisko strefy przemarzania, może doprowadzić do nacisku na rury, a w efekcie nie tylko ich uszkodzenia, ale też rozprężenia. Zbyt małe spadki także prowadzą do zatorów. Zatem zbyt płytkie ułożenie i brak izolacji może spowodować pęknięcie rur.
Występują cztery strefy przemarzania gruntu takie jak:
- Strefa I – 0,8 m
- Strefa II – 1 m
- Strefa III - 1,2 m
- Strefa IV – 1,4 m
Biorąc pod uwagę te strefy konieczny jest zachowanie odpowiedniej głębokości układania instalacji kanalizacyjnej:
- Strefa I – 1 m
- Strefa II – 1,35 m
- Strefa III - 1,6 m
- Strefa IV – 1,85 m
Skuteczne usuwanie zmarzlin z sieci wodno-kanalizacyjnych
Zamarzanie gruntu zależy także od temperatury powietrza i występowania pokrywy śnieżnej. Najbardziej podatne na występowanie przemarzania są grunty niespoiste, np. torfy. Oczywiście przed montażem instalacji kanalizacyjnej istnieje obowiązek wykonania badań geotechnicznych gruntu. Nie występuje on jedynie w przypadku domów jednorodzinnych, które zaliczane są do pierwszej kategorii geotechnicznej.
Jednak ze względu na możliwości wystąpienia problemów z prawidłową pracą kanalizacji, taki rodzaj badania jest wręcz konieczny. Ale co zrobić, gdy pojawią się zmarzliny? Trzeba przyznać, że sytuacja jest bardzo problematyczna. Najlepiej sprawdza się technika ogrzewania, która jednak musi być wykonana przez profesjonalistów. Ponadto stosuje się końcówki udrażniające do kanalizacji. W sytuacji wystąpienia nie tylko zmarzlin, ale też korków, konieczne jest usuwanie mechaniczne.
Zastosowanie mają jeszcze środki do udrażniania rur, które na skutek reakcji chemicznej powodują wzrost temperatury. Stosuje się jeszcze sodę z dodatkiem gorącej wody. Jednak jeżeli i to nie pomoże i doszło dodatkowo do uszkodzenia rur, to konieczna jest ich wymiana. Można ewentualnie podgrzewać rurę po jej wykopaniu, ale również taki zabieg musi być przeprowadzony przez profesjonalistów. Specjaliści stosują także roztwory wodorotlenku potasu. Należy wcześniej zakręcić zawór główny i odkręcić najbliżej znajdujący się zawór końcowy. Aby uniknąć takich problemów, należy przestrzegać zasad montażu kanalizacji, biorąc pod uwagę strefy przemarzania gruntu.