Wpusty z pompą i przepompownie ścieków - wbrew grawitacji

Dodano: piątek, 9.09.2022


Aby wygrać z grawitacją, wcale nie trzeba lecieć w kosmos! Dzięki pompom Pentair Water budowa odwodnień nie jest uzależniona od wysokości zamontowania rur kanalizacyjnych. Brodzik techniczny w garażu albo dodatkowa łazienka w piwnicy domu przestały być problemem, o czym więcej poniżej.

Pentair wpusty podłogowe z pompami Plancofix Plus

Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się:

 • jaka jest historia odpływów z pompami do ścieków,
 • w jaki sposób one działają,
 • jak wesprzeć działanie wpustu z pompą.

Wpust z pompą - rewolucja pod podłogą

Minęło już kilka lat, odkąd firma Pentair Water wykonała w niemieckiej fabryce Jung pierwszy w  pełni funkcjonalny wpust podłogowy ze zintegrowaną pompą o nazwie Plancofix. Jest to odwodnienie znajdujące zastosowanie wszędzie tam, gdzie odprowadzanie wody z poziomu posadzki metodą grawitacyjną jest niemożliwe. Dzięki temu urządzeniu montaż pryszniców stał się wykonalny w miejscach, gdzie wcześniej można było o tym tylko pomarzyć. Techniczne możliwości modernizacji istniejących łazienek i budowy nowych bardzo się poszerzyły.

Wydawać się mogło, iż bariera 11 cm zabudowy jest nie do pobicia i tak było aż do momentu pojawienia się nowego rozwiązania – Plancofix Plus. Cóż, lepsze wrogiem dobrego… Nowy Plancofix Plus wymaga jeszcze mniejszej głębokości zabudowy. Dlaczego w tym wypadku „mniejsza wysokość” to tak duży plus?

Wpusty podłogowe z pompami Plancofix Plus marki PentairJeżeli wysokość konstrukcji podłogi jest ograniczona, to każdy zaoszczędzony centymetr ma ogromne znaczenie. Podczas zastosowania Plancofix Plus w porównaniu z zabudową Plancofix oszczędzamy 1,5 cm głębokości montażowej. Jeżeli konieczne jest dalsze redukowanie głębokości montażu, można zdemontować spodni element obudowy o funkcji izolacji akustycznej i zaoszczędzić kolejny centymetr.

Z reguły już kilka centymetrów wysokości tłoczenia wystarcza, aby przepompować brudną wodę z punktu A do punktu B. Dzięki temu Plancofix Plus zapewnia odpowiednie rezerwy, aby bezpiecznie transportować ścieki spod prysznica do najbliższego przewodu kanalizacyjnego. Ponadto Plancofix Plus imponuje wyjątkowo cichą pracą. Poziom hałasu jest mniejszy niż 30 dB (A), a zatem jest ledwo słyszalny.

Plancofix Line - kolejny krok

Inżynierowie firmy Jung nie powiedzieli jednak jeszcze ostatniego słowa. W ten sposób rodzina „kratek” z pompą po raz kolejny się powiększyła. Plancofix Line powoduje, iż montaż prysznica bezbrodzikowego stał się jeszcze łatwiejszy. Urządzenie dostarczane jest z kompletnym kanałem prysznicowym o długości 1,2 m. Kanał można w prosty sposób dociąć i dopasować do indywidualnej wielkości kabiny prysznicowej.

Zaleta kanału prysznicowego jest oczywista: glazurnik musi tylko wykonać nachylenie w kierunku dostarczonej rynienki. Można pominąć skomplikowane cięcia płytek w celu doprowadzenia wody do punktu odpływu. Ponadto, użytkownik prysznica nie musi już stać na odpływie podłogowym pośrodku kabiny, ponieważ może być on zrealizowany w pobliżu ściany.

Fabrycznie zastosowana włóknina uszczelniająca spełnia klasę odporności na wodę W3-I i klasę pęknięć R3-I zgodnie z DIN 18534. W ten sposób zostaje zagwarantowana najwyższa ochrona przed wyciekami i pęknięciami. To z kolei zapewnia bezobsługową i bezawaryjną eksploatację przez długi czas. Czysta korzyść!

Sprawdź pełną ofertę odwodnień Plancofix

Kiedy sama pompa to za mało

Przepompownia ścieków Pentair Compli 300 E na planie łazienkiDziałanie systemu Plancofix Plus można jeszcze wesprzeć, stosując kompaktową przepompownię ścieków Compli 300 E do zastosowań wewnątrz budynków.  Zaprojektowana została do budowy systemów kanalizacyjnych w mieszkaniach lub domach położonych poniżej poziomu kanalizacji. Dzięki kompaktowej konstrukcji i wymiarom zbiornika oraz wielowariantowym możliwościom podłączenia, Compli 300 E znajduje bardzo szerokie zastosowanie.

Dane techniczne:

 • Wydajność: Qmax = 30 m3/h
 • Wysokość podnoszenia: Hmax = 7,5 m
 • Prąd: 230 V
 • Zbiornik: zbudowany z polietylenu, 50 l
 • Wymiary przepompowni: 525 x 525 x 498 mm
 • Króćce: dopływowy – DN 100, tłoczny – DN 80, dopływy dodatkowe: DN 100/50 poziome i pionowe, wentylacyjny DN 70
 • sterowanie: automatyczny sterownik pływakowy (stopień ochrony IP 44) z buczkiem alarmowym, sygnalizacją diodową "Gotów do pracy", przełącznikiem tryb ręczny-0-tryb automatyczny i bezpotencjałowym zestykiem zwiernym do dalszej transmisji alarmu

Główne zalety przepompowni:

 • Pentair przepompownia ścieków Compli 300 Egotowa do podłączenia
 • odporna na zalanie
 • dodatkowe króćce dopływowe
 • niewielkie zapotrzebowanie na miejsce
 • pompy nie są przykręcone bezpośrednio do zbiornika, tylko do żeliwnej „misy”, dzięki czemu wytrzymałość połączenia pompy ze zbiornikiem jest zdecydowanie pewniejsza
 • bardzo wytrzymały zbiornik polietylenowy
 • produkt „MADE IN GERMANY”

Sprawdź pełną ofertę przepompowni Compli

Rura kanalizacyjna
Wpust